Kto wróży sobie świetlaną przyszłość?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

Pracę w locie znajdę bez przeszkody; piękny, zdolny, młody (…) – taki wierszyk pojawił się w odpowiedziach na zadanie konkursowe towarzyszące badaniu „Kandydat”, które Pracuj.pl przeprowadził wśród 11 tysięcy polskich specjalistów. Okazuje się, że tak optymistyczne podejście do szukania pracy nie jest dzisiaj regułą. Kto wróży sobie świetlaną zawodową przyszłość, a kto widzi ją raczej w ciemnych barwach? Sprawdziliśmy.

Jasna przyszłość dla IT

Jeśli mielibyśmy sobie wyobrazić dzisiejszego zawodowego optymistę, to z dużym prawdopodobieństwem byłby on informatykiem. Pracownicy sektora IT to grupa, która w profesjonalnej szklanej kuli wciąż widzi jasne barwy – wynika z naszego badania. Statystycznie zawodowy optymista będzie też mężczyzną poniżej 30 roku życia z dużego miasta.

W obliczu tych danych nie dziwi, że informatyka to ostatnio najbardziej oblegany kierunek studiów – jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyprzedziła ona w tym roku takie popularne kierunki jak prawo czy zarządzanie.

Coraz więcej pesymistów

Kiepsko swoje perspektywy na znalezienie pracy oceniają dzisiaj przede wszystkim szkoleniowcy, a także osoby pracujące w mediach oraz zajmujące się sztuką i rozrywką. Niezbyt dobrze swoje szanse widzą też właściciele firm lub dyrektorzy czy prezesi – tutaj powody mogą być różne, od odchudzania struktur organizacyjnych po sceptycyzm pracodawców, którzy mogą zastanawiać się, czy osoba dawniej prowadząca własny biznes odnajdzie się w strukturach innej firmy.

Złe przeczucia odnośnie zawodowej przyszłości ma generalnie coraz więcej badanych – w zeszłym roku swoje perspektywy dobrze oceniała ponad połowa specjalistów; dzisiaj już tylko 35%.

Europa też wróży

Co ciekawe, poziom zawodowego optymizmu Polaków nie wypada źle na tle innych krajów Unii Europejskiej. Dużo mniejszą nadzieję na znalezienie pracy mają południowcy, np. Hiszpanie. Szacują, że znalezienie posady zajmie im ponad 16 miesięcy. Polacy dają sobie 2 razy krótszy czas – średnio 8 miesięcy.

A Wy jak oceniacie możliwość znalezienia pracy przez osoby z Waszym doświadczaniem?

Czytaj także:

Oceń artykuł


Narzędzia