Świąteczne wyzwanie: jak oderwać się od pracy?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

xmass_mejlikMożesz wziąć nawet dwa tygodnie urlopu przed Świętami. Możesz robić generalne porządki, lepić pierogi i piec pierniczki, wmawiając sobie, że jesteś już poza pracą. Na nic to jednak, jeśli Twoja głowa wciąż będzie w firmie. Odpoczynek to stan umysłu! Sprawdź, jakich myśli lepiej nie dopuszczać do głosu.

 

Bądź uważny i ciesz się chwilą. Chłoń świąteczne zapachy, dźwięki i obrazy.

Chcesz oderwać się od pracy? Przede wszystkim popracuj nad swoim nastawieniem! Aby okres świąteczny rzeczywiście oznaczał odpoczynek, potrzebna jest uważność. Pojęcie „mindfulness” wiąże się ze świadomym przeżywaniem chwili, umiejętnością skupienia się na bieżących wydarzeniach. Jeśli więc mentalnie będziesz w pracy, to czerpanie ze świątecznych uroków nie będzie możliwe.

 

Uśpij w sobie głosy marudy i pospieszacza.

Czy czasem nie odzywa się w Tobie maruda, który nawet w trakcie świąt narzeka na pracę, szefa i zadania, które czekają po powrocie do firmy? Taka osoba marudzi jeszcze zanim Święta się rozpoczną. Bo przecież pracy tyle, terminy gonią, a Święta idą. W ostatni dzień Świąt maruda już wzdycha: „Święta, Święta i po Świętach”. Zamiast cieszyć się odpoczynkiem, rozmyśla o kolejnych dniach. Takie nastawienie sprawia, że niczego nie przeżywa się na sto procent.

Jak też odpocząć, jeśli nasze myśli cały czas galopują, a my nie potrafimy wyhamować i uwolnić się od pośpiechu i adrenaliny?

 

Zrób coś dla ciała i ducha.

Zadbaj, aby Święta były też czasem dla Ciebie. Może tym, czego potrzebujesz, jest na przykład duża porcja snu i pysznego jedzenia? A może masz pomysł, żeby tegoroczne Święta spędzić nietypowo, inaczej niż zwykle, bo wiesz, że dzięki temu faktycznie oderwiesz się od pracy i zrelaksujesz? Spróbuj wygospodarować w tym czasie chociaż kilka godzin dla siebie.

 

Wyłącz służbową pocztę i telefon.

Wydaje się to zadaniem prostym. Gorzej jednak z jego realizacją. Jeśli chcesz oderwać się od pracy, to nie zaglądaj do niej. Służbowe wiadomości przypominają o firmie i kierują nasze myśli na zawodowe tory. Tymczasem w dobie social media i smartfonów brakuje nam czasem rozmów twarzą w twarz. Na żywo, na spokojnie, bez pośpiechu i dzwoniącego telefonu. Wspólne rozmowy, słuchanie się nawzajem i radosna atmosfera potrafią zadziałać terapeutycznie na nasze myśli, które krążą wokół spraw służbowych.

 

Wybierz plan pt. brak planu.

Idą Święta – będzie więcej czasu. Zdążę przygotować zaległe podsumowanie projektu. Może poprawię prezentację dla klienta, pomyślę nad nową strategią. Liczymy, że w okresie świątecznym nadrobimy różne sprawy. Taki sposób myślenia może oznaczać pułapkę, a nasz odpoczynek może okazać się iluzoryczny. Pilne i ważne zadania lepiej więc wykonać jeszcze przed Świętami albo zaplanować zaraz po powrocie z urlopu. Natomiast w jego czasie warto uwolnić myśli od skrupulatnych planów. Działa to bardzo relaksująco!

 

Zachowaj realistyczne nastawienie.

Niektórzy okres świąteczny traktują jako swego rodzaju koło ratunkowe i wybawienie od firmowych problemów. Późniejszy powrót do pracy okazuje się bolesny. Świąteczna bańka pęka i spadamy na ziemię. Warto więc zachować realistyczne nastawienie. Skoncentrować się na przeżywaniu Świąt, ale mieć też świadomość, że ten magiczny czas skończy się i będziemy musieli zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

 

A Wam co pomaga oderwać się od pracy?

 

Oceń artykuł


Narzędzia