Porady Życie zawodowe Prezent na święta – kiedy pracodawca zmienia się w św. Mikołaja
10.12.2021  | 5 min czytania

Prezent na święta – kiedy pracodawca zmienia się w św. Mikołaja

10.12.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Boże Narodzenie to czas obdarowywania. Zwyczaj, by dawać sobie prezenty świąteczne, ma się świetnie nie tylko wśród rodziny i przyjaciół, lecz także w miejscu pracy. Zaprzyjaźnieni współpracownicy obdarowują się nawzajem, ale coraz częściej sami pracodawcy przywdziewają mikołajkową czapkę i wręczają podwładnym mniej lub bardziej wyszukane upominki świąteczne.

O czym przeczytasz w artykule:

• Prezent na święta od firmy – wspólna impreza
• Prezenty świąteczne w postaci premii finansowej
• Prezenty świąteczne – co kupić pracownikom?

| 5 rzeczy, za które jedni kochają święta w pracy, a inni ich nienawidzą

Prezent na święta od firmy – wspólna impreza

Benefity pozapłacowe to już standard w wielu firmach. Pracodawcy oferują dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej i zajęć sportowych, dodatkowe ubezpieczenie na życie czy owocowe czwartki. To jednak za mało i w okresie okołobożonarodzeniowym wiele przedsiębiorstw postanawia wykazać się hojnością, obdarowując swoich pracowników dodatkowymi świątecznymi prezentami.

Standardem jest już organizowanie wigilii firmowej, podczas której poszczególne działy albo całe firmy spotykają się, by nad barszczem, pierogami i makowcem integrować się i cieszyć z radosnej atmosfery oraz nadchodzących wolnych dni. Bardziej zgrani pracownicy wręczają sobie nawzajem upominki świąteczne, inni – bawią się i rozmawiają. Najważniejsze, by impreza była utrzymana w duchu wzajemnego szacunku i dobrowolności. Jeśli ktoś nie lubi tego typu spotkań, w żadnym wypadku nie powinien być zmuszany do uczestnictwa.

| Pomysły na prezenty mikołajkowe dla współpracowników

Prezenty świąteczne w postaci premii finansowej

Poza świątecznym spotkaniem wielu pracodawców chce dać swoim podwładnym coś więcej i w ten sposób podziękować im za cały rok wytężonej pracy na rzecz firmy. Stąd popularność premii świątecznych – dodatkowe pieniądze w wysokości jednej pensji (tzw. trzynastka) albo kilkuset złotych pozwalają podreperować budżet w najbardziej newralgicznym momencie roku. Większość obdarowanych bardzo ceni sobie ten zwyczaj – gotówkę może spożytkować według własnych potrzeb czy zachcianek. Często spotykane są także bony podarunkowe do sieci sklepów. To również uniwersalny prezent na święta, który każdy wykorzysta po swojemu.

| Mikołajki w pracy – upominki, spotkania, a może… podwyżka?

Premie finansowe stały się już tak popularne, że oczekuje ich największy odsetek pracowników – w 2020 roku było to aż 33%. Co piąty liczy na drobny prezent na święta. Niestety aż 50% nie spodziewa się żadnych benefitów, co pokazuje, że w wielu miejscach wigilijne spotkanie jest wciąż uznawane za wystarczającą atrakcję.

Świąteczne prezenty od firm – czego spodziewają się pracownicy?

Prezenty świąteczne – co kupić pracownikom?

Apetyt rośnie jednak w trakcie jedzenia. Jeśli firma przeżywa dobry czas i wypracowuje zyski, pracownicy czują, że im także należy się bonus za wyniki. Świąteczna impreza i coroczna premia nie wszystkim wystarczają, a i pracodawcy szukają sposobów, by zaskoczyć swoich podwładnych i podziękować im za zaangażowanie. Część decyduje się na sfinansowanie im wyjazdu integracyjnego np. w góry czy na spływ kajakowy. Częściej jednak stawiają na rzeczowe upominki świąteczne. Co się sprawdza i z czego zadowoleni są obdarowani? Oto kilka pomysłów na prezenty dla pracowników:

  • Zestaw win – większość pracowników doceni ładnie zapakowany zestaw dobrych win połączony na przykład ze spotkaniem online, podczas którego uczestnicy poznają w podstawowe tajniki sommelierstwa;
  • Voucher do eleganckiej restauracji – zaproszenie dla dwóch osób do lokalu, który słynie z wysokiej jakości, to ciekawy pomysł na świąteczny prezent nie tylko dla miłośników kuchni;
  • Karty podarunkowe – jedni docenią roczny dostęp do Netflixa, inni do Spotify. Warto jednak wybrać platformę, która nie jest jeszcze bardzo popularna – może to być np. abonament do internetowej biblioteki e-booków i audiobooków Legimi albo Audioteki, gdzie poza audiobookami dostępne są też oryginalne audioseriale;
  • Bon na lunche – kantyny w biurowcach to częsty wybór miejsca na szybkie lunche w czasie pracy. Pracownicy docenią, jeśli sami nie będą musieli za nie płacić przez określony czas.

Wśród propozycji prezentów świątecznych, które może zaoferować pracodawca, pojawia się też dodatkowy dzień wolny. Tuż przed świętami i tak myśli większości osób są już przy uszkach, rybach i kapuście, dlatego zamknięcie biur w Wigilię lub poprzedzający ją dzień to naprawdę świetny pomysł, który spotka się z ogólnym entuzjazmem.

| 4 rzeczy, których nie musisz robić przed świętami

Oceń artykuł