Porady Życie zawodowe Stąd nie chce się wychodzić, czyli „chilloutowe” miejsca pracy
09.01.2015

Stąd nie chce się wychodzić, czyli „chilloutowe” miejsca pracy

09.01.2015
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

10_lekkiChcesz oderwać się od firmowego biurka? Zrelaksuj się na hamaku! Chcesz wymienić twarde krzesło na komfortową pufę lub sofę, a do ręki wziąć ciekawą książkę zamiast służbowych papierów – proszę bardzo! W ramach przerwy od pracy możesz też grać w piłkarzyki, ćwiczyć jogę lub leżakować na tarasie. Albo pójść na siłownię lub basen. To wszystko w miejscu pracy. 

 

Firma to ludzie, relacje między pracownikami i atmosfera, ale też miejsce, w którym musimy wykonywać swoje obowiązki. Im bardziej wygodne, odpowiadające naszym potrzebom, tym lepiej się w nim czujemy. Zarówno małe, jak i duże udogodnienia sprawiają, że inaczej postrzegamy mury, w których spędzamy większą część dnia. Wówczas mury przestają być tylko murami i stają się przestrzenią inspirującą, wyzwalającą kreatywność, a jednocześnie pozwalającą czuć się swobodnie, jak w domu. W takiej przestrzeni lubimy przebywać, a dzięki temu jesteśmy bardziej efektywni. Wie o tym coraz więcej pracodawców, a w innowacyjne udogodnienia inwestują różne korporacje – nie tylko giganci w stylu Google, który w swoich biurach kusi m.in. ścianką wspinaczkową, hamakiem, stołami bilardowymi czy darmowym jedzeniem.

 

Inspiracja płynie od pracowników

Co decyduje o wyjątkowym charakterze miejsca pracy? To może być nieszablonowo zaaranżowane wnętrze, podkreślające styl firmy i mówiące o jej profilu, ludziach, którzy ją tworzą. Zróżnicowany wystrój, fantazyjne kolory ścian i nietypowe kształty mebli to tylko przykłady na nowoczesne zagospodarowanie przestrzeni biurowej. Sukces tkwi w pomyśle i pokazaniu, że miejsce, w którym pracujemy ma „duszę” i oddaje wizerunek organizacji. Jego wyjątkowość przejawia się też użytecznością. Pracownik ma tutaj do dyspozycji nie tylko biurowe sprzęty, ale też „coś”, co poprawia samopoczucie, pomaga redukować stres, buduje przyjazną atmosferę. Mówiąc krótko: pozwala poczuć, że w oczach szefów jesteśmy ludźmi, a nie trybikami w wielkiej maszynie.

 

Małe i duże udogodnienia, czyli dla każdego coś dobrego

Jakie udogodnienia stosuje część pracodawców w Polsce? Oto kilka przykładów:

 

1. Firmowa kuchnia/stołówka/restauracja

Kuchnia to miejsce, które integruje pracowników, a dostęp do stołówki oznacza duży komfort, bo możemy wykupić obiad na miejscu, bez konieczności wychodzenia w miasto. Coraz więcej pracodawców chce też promować zdrowy styl żywienia, ustawiając na korytarzach automaty ze zdrowymi napojami i przekąskami czy udostępniając je w kuchni. Pracownikom mogą być rozdawane sezonowe owoce; zdarzają się pracodawcy, którzy idą też dalej, gwarantując darmowe posiłki.

8_lekki

Grupa Pracuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Chillout room

To wydzielone w budynku pomieszczenie, w którym można ochłonąć, odprężyć się, wyciszyć, zebrać myśli, oderwać się od obowiązków. Takie rozwiązanie oferuje np. Grupa Pracuj. Do dyspozycji są wygodne sofy i pufy. W „pokoju relaksu” pracownicy mogą grać np. w piłkarzyki, rzutki, ping ponga, czytać branżową prasę. Jeszcze inne udogodnienia proponuje firma Allegro. W jej poznańskiej siedzibie, w Pixelu, poszukujący wyciszenia mogą skorzystać z namiotów do medytacji. Więcej prywatności pracownicy mogą odnaleźć także w designerskich, wyciszonych filcem budkach.

4_lekki

Grupa Pracuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Komfortowy rozkład pomieszczeń

- Najważniejszym miejscem jest recepcja z video wall’em i usytuowany na jej tyłach amfiteatr, dający możliwość spotkania się w jednym miejscu wszystkim 300 pracownikom. To idealne miejsce do organizacji spotkań, konferencji, prezentacji, czy pokazów filmowych, które firma często organizuje dla swoich pracowników i klientów. W ciągu dnia można tu usiąść wygodnie na poduchach, by odpocząć czy też zjeść coś lub spotkać się w małej grupie – opowiada Marta Krajenta z warszawskiej Grupy K2, która od prawie dwóch lat ma nową siedzibę. W biurze są zarówno sale multimedialne i konferencyjne, jak i przytulne wnęki do pracy indywidualnej. Jak tłumaczy przedstawicielka Grupy K2, projektując siedzibę postanowiono połączyć to, co jest najlepsze w przestrzeni typu open space z tym, co najlepsze w lokalizacjach małych butików.

- Postanowiono na minimalizm i wyeksponowanie elementów technicznych budynku, charakterystycznych dla loftów. Pracownicy wybierali sami kolory, fototapety i elementy dekoracyjne do swoich części powierzchni – mówi Marta Krajenta.

W lofcie, urządzonym w klimatycznym i przyjaznym stylu, znajduje się też siedziba XSolve Software House, gliwickiej firmy IT. Są tu m.in. pomieszczenia do pracy zespołowej i indywidualnej, a także chillout room i kuchnia. Na części ścian znajdują się tablice, na których pracownicy zapisują projekty, ale też żarty i swoje luźne myśli.

Dbamy o warunki pracy sprzyjające kreatywności i zapewniające komfort pracy – mówi Leszek Pietrzkiewicz, marketing&PR specialist w XSolve.

5_lekki

Grupa Pracuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Przestrzeń na zewnątrz

Pracownicy Grupy Pracuj nie muszą siedzieć non stop przy biurku. Kreatywność można uwalniać na przykład na tarasie. To tutaj bywają organizowane spotkania zespołów i tzw. „burze mózgów”. To też świetna okazja, żeby zrelaksować się na leżaku i złapać trochę promieni słonecznych. Na przerwę na powietrzu decydują się również pracownicy Grupy Allegro. Za budynkiem – Pixelem powstało boisko piłkarskie otwarte nie tylko dla firmowych piłkarzy, ale także m.in. dla wielbicieli frisbee. Jeszcze inny pomysł na relaks w przerwie między pracą miała firma XSolve Software House.

W ubiegłe wakacje usypaliśmy sobie własną plażę obok siedziby firmy. Można tam było odpoczywać na kocach. Ustawione były również piłkarzyki do grania – opowiada Leszek Pietrzkiewicz.

3_lekki

Grupa Pracuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Sportowa przestrzeń

Firmowe centra rekreacyjne i sportowe to świetna odskocznia od służbowych obowiązków. Dla przykładu: możliwość bezpłatnego korzystania z siłowni, basenu czy zajęć fitness mają pracownicy krakowskiej firmy informatycznej Comarch. Z kolei w siedzibach Allegro czy Grupy Pracuj - z myślą o rowerzystach - zostały wydzielone parkingi rowerowe, szatnie czy kabiny prysznicowe.

 

6. Miejsca dla ciężarnych i matek

Miejsca parkingowe blisko wejścia do firmy to udogodnienia powstałe z myślą o ciężarnych pracownicach NIVEA Polska oraz BMP - należących do Grupy Beiersdorf. Dla mam karmiących wydzielony został również specjalny pokój.

 

7. Firmowe przedszkola

Aby wspierać rodziców, niektórzy pracodawcy decydują się stworzyć przestrzeń dla ich pociech. Na opiekę w przyzakładowym przedszkolu mogą liczyć dzieci pracowników takich firm, jak NIVEA Polska i BMP, ArcelorMittal czy Philip Morris International w Polsce.

 

A Waszym zdaniem, co decyduje o wyjątkowości miejsca pracy?

Więcej o pracy w Grupie Pracuj na http://grupapracuj.pl/praca

post-2-1200x1000

Oceń artykuł