Porady Życie zawodowe Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?
01.04.2020  | 5 min czytania

Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

01.04.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W chwili, gdy powstaje ten tekst, prawdopodobnie od około trzech tygodni pracujesz z domu lub masz przymusową przerwę od obowiązków zawodowych. Social media pękają w szwach od przykładów, że wiele osób przebywających w domowej izolacji dopadły już nuda i zniecierpliwienie – Netflix obejrzany do imentu, okna na wiosnę umyte, 43. blacha ciasteczek właśnie wyjechała z piekarnika… Dlatego dziś podpowiadamy, co robić w domu, by produktywnie wykorzystać ten specyficzny czas i obrócić go na swoją korzyść.

Z artykułu dowiesz się:

• Co można robić w domu, by nadal rozwijać się zawodowo?
• Co robić, gdy się nudzisz po pracy, ale chcesz już odpocząć od myślenia o niej?
• Dlaczego nuda jest dla nas dobra?

Nie wiesz, co można robić w domu? Zadbaj o rozwój kariery!

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli masz w tej chwili pod opieką dzieci – które też się nudzą – prawdopodobnie marzysz tylko o tym, żeby choć chwilę odpocząć i nic nie robić. Jeżeli Twoja firma przeżywa kryzys, dużo pracujesz, podejmujesz nowe wyzwania i próbujesz przystosować się do zmian, to z pewnością tym, czego obecnie najbardziej potrzebujesz, jest spokój w połączeniu z regeneracją sił. Jeśli jednak należysz do osób, które zyskały sporo wolnego czasu, ale nie wiedzą, jak go rozsądnie wykorzystać do rozwoju kariery, sięgnij po ciekawe pomysły. Oto kilka podpowiedzi, co robić w domu.

• Doskonal znajomość języków

Może brzmi to banalnie, ale z drugiej strony na co dzień sporo osób narzeka, że nie może poświęcić nauce wystarczająco dużo czasu, by zobaczyć jej efekty. Teraz jest dobry moment, aby skończyć z wymówkami i nabrać nieco płynności w angielskim, a być może odkurzyć też znajomość niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego, których naukę zarzuciłeś z powodu braku czasu lub zapału. Zamów książkę lub e-booka (przy okazji wesprzesz księgarnie, które mają teraz zmniejszone obroty), znajdź lektora na konwersacje online lub skorzystaj z aplikacji do nauki języków.

• Nadrabiaj lektury biznesowe

Jeśli nie wiesz, co robić samemu w domu, a chcesz rozwijać się biznesowo, poszukaj inspiracji u ludzi, którzy już wiele osiągnęli. Lektury biznesowe są kopalnią pomysłów i pozwalają spojrzeć na pracę w innowacyjny sposób. Warto dać szansę zwłaszcza biografiom wielkich postaci ze świata biznesu. Może po kwarantannie wrócisz do biura z nowym, świeżym spojrzeniem na dotychczas prowadzone działania?

• Zrób ocenę swojej sytuacji zawodowej

Wolny czas warto też wykorzystać do namysłu i małego podsumowania. Jak oceniasz rozwój swojej kariery? Czy jesteś w tym miejscu, w którym chcesz być? Czy jesteś szczęśliwy? Może to pora na zmiany? Jeśli tak, masz teraz przestrzeń, by podjąć właściwe decyzje i zaplanować kolejne kroki.

| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

• Sprawdź ofertę kursów online

Stwierdziłeś, że potrzebujesz zmian, ale jak tu się przygotować do nowej drogi zawodowej, siedząc zamkniętym w domu? Pewnych rzeczy możesz się nauczyć samodzielnie z internetu! Przykłady? Wpisz w wyszukiwarkę hasło „kursy online”, a jeszcze lepiej „online courses”. Do dyspozycji masz rozmaite platformy edukacyjne online, na których znajdziesz kursy bezpłatne lub w cenie kilkudziesięciu złotych. Świetna opcja, jeśli chcesz postawić pierwsze kroki np. w programowaniu czy marketingu internetowym.

Na start nie zapominaj jednak o istnieniu YouTube’a (to kopalnia darmowej wiedzy!) i wydarzeń na Facebooku – firmy organizują teraz różne bezpłatne webinary i live’y. My polecamy zwłaszcza nasz nowy cykl Domówka z Pracuj.pl, w którym Ula Zając-Pałdyna z HR na obcasach opowie o rozwoju, życiu zawodowym i podnoszeniu swoich kompetencji w czasach epidemii. Przy okazji #DomówkazPracujpl wyniesiesz też wiedzę z zakresu jak kwarantannować, żeby nie zwariować i jak skutecznie odpoczywać po pracy. To "kurs", który oferuje znana z barwnego języka blogerka i influencerka Janina Daily.  A to wszystko w towarzystwie swojego kota!

Jeśli natomiast chcesz zdobyć nie tylko wiedzę, ale i punkty do CV, możesz wykupić dostęp do wielomodułowych kursów online prowadzonych przez prestiżowe amerykańskie uczelnie, jak Harvard czy MIT – to już konkretny wydatek, ale i odpowiednio solidna dawka wiedzy, a nieraz także oficjalny certyfikat, potwierdzający Twoje umiejętności. Z tej opcji warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy chcesz podnieść swoje kwalifikacje w dziedzinie, w której już pracujesz.

| Praca zdalna – co musisz wiedzieć o home office w czasie epidemii koronawirusa

Szukasz sposobów na nudę w domu? Pora zrobić coś dla siebie!

Nie samą pracą i karierą człowiek żyje. Gdy czujesz przesyt tym tematem, ale sam już nie wiesz, co robić, gdy nudzisz się w domu, spróbuj pomyśleć o obecnym czasie izolacji niestandardowo – w końcu właśnie taki jest… Krótko mówiąc – próbuj nowości.

• Ćwicz

Siedzenie w domu potrafi nieźle sponiewierać kondycję fizyczną, nad którą mozolnie pracowałeś na siłowni. A nawet jeśli nie, to wcześniej przynajmniej poruszałeś się po mieście, a to już coś. Są jednak sposoby, żeby zadbać o aktywność fizyczną i nie osiąść całkowicie na kanapie.

Wiele szkół jogi czy trenerów fitness organizuje teraz darmowe zajęcia, a nawet całe wyzwania online lub przenosi kursy stacjonarne na płatne platformy – to dobra okazja, żeby spróbować czegoś nowego albo kontynuować ulubione zajęcia. Jednocześnie wesprzesz te biznesy, które mają w tym okresie wyjątkowo trudno. Jeśli natomiast chcesz ćwiczyć bezpłatnie, ale brak Ci motywacji, na YouTubie znajdziesz wiele darmowych treningów.

• Medytuj, relaksuj się

W wielu osobach aktualna sytuacja budzi lęk i niepewność. Można sobie pomóc, dbając o relaks. W natłoku codziennych obowiązków i aktywności często spychamy go na ostatnie miejsce – teraz jest czas, by to zmienić. Ćwiczenia mindfulness i oddechowe ułatwiają zachowanie równowagi psychicznej, oczyszczają głowę, pozwalają poczuć wewnętrzną siłę i odzyskać kontrolę. Nawet jeśli nie do końca w to wierzysz… przecież szukasz pomysłów, co robić w domu, więc może warto się przekonać? Osoby praktykujące medytację twierdzą, że bardzo im pomaga.

• Wróć do rzeczy, które kiedyś sprawiały Ci radość, ale na co dzień nie masz na nie czasu

Puzzle, planszówki, gotowanie, komiksy, gry komputerowe, rysowanie, dbanie o ogródek czy balkon… Jest tyle aktywności, które można teraz odkryć na nowo – bez wyrzutów sumienia, że tracimy czas. Szukanie sposobów na nudę to świetny moment, by odkurzyć swoje dawne pasje, a może i znaleźć nowe.

• Naucz się czegoś, co wydaje się niepotrzebne

Gdy rozwijamy umiejętności zawodowe, to zwykle nastawiamy się na konkretne korzyści –  uczymy się, by coś z tego mieć. Przychodzi też jednak taki moment, gdy chce się odpuścić i po prostu nauczyć się czegoś nowego, co sprawia nam frajdę – ot tak, bez celu. Nie trzeba planować kariery w gimnastyce, by nauczyć się stania na rękach, ani otwierać piekarni, by poćwiczyć pieczenie chleba na domowym zakwasie. Raczej nie zostaniesz drugim Fredim Mercurym  czy Erikiem Claptonem, ale miesiąc to dość czasu, by opanować takiego evergreena jak We are the Champions. A może wciągnie Cię sztuka kaligrafii albo robienie córce różnych fryzur? Eksperymentuj z tym, co Ci przyjdzie do głowy, otwieraj się na nowe doświadczenia, poszerzaj horyzonty, rozbudzaj kreatywność.

| Jak rozwijać kreatywność?

• Szukaj inspiracji do zmian

Od dawna chciałeś coś zmienić w swoim codziennym życiu, ale jakoś nie było dobrego momentu, żeby zacząć? Voilà, oto i on! Możesz zastanowić się, jak żyć bardziej eko, w duchu minimalizmu, zacząć oszczędzać albo opracować plan własnego biznesu. Pomogą Ci blogi, książki, wystąpienia z cyklu TED Talks – szukaj tam wiedzy i inspiracji i od razu wdrażaj nowe rozwiązania w życie. A jeśli w połowie stycznia porzuciłeś swoje noworoczne postanowienia, możesz zmierzyć się z nimi na nowo.

Co nam daje nuda?

Na koniec dobra wiadomość. Jeśli uczono Cię, że „inteligentny człowiek się nie nudzi”,  że produktywność i działanie według planu są najważniejsze, masz wyrzuty sumienia, gdy nie wiesz, co można robić w domu, to teraz pora, żeby zrzucić z siebie ciężar takich myśli! Psychologowie uważają, że nuda to stan, którego każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje. Zwłaszcza przy dzisiejszym tempie życia. To moment wyzerowania, zresetowania, otwarcia się na nowe, a także lekkiego dyskomfortu i zniecierpliwienia, które rodzą kreatywność.

Spędzanie czasu w odosobnieniu jest również momentem na refleksję i zdystansowanie się, spojrzenie na swoje życie z boku i – być może – zmianę priorytetów? Gdy większość czasu spędzamy wśród ludzi, to naturalnie „nasiąkamy” ich opiniami, modami czy stylem życia. Dla równowagi warto czasem zwrócić się do wewnątrz.

Dlatego ostatnim punktem na tej liście sposobów na nudę powinno być w zasadzie: po prostu posiedź i się ponudź. Odłóż wszystkie zabawki pomagające zabić czas i spróbuj pobyć chwilę „tu i teraz”. Mózg nie lubi pustki, więc szybko wymyślisz pewnie swoją własną receptę na nudę, a może i dokonasz epokowego odkrycia.

Oceń artykuł