Porady Życie zawodowe Smart working – na czym polega?
18.05.2018  | 4 min czytania

Smart working – na czym polega?

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Podstawą smart workingu jest elastyczność. W tym systemie liczą się efekty – mniejsze znaczenie ma czas przeznaczany na pracę i miejsce, w którym się ją wykonuje.  

Elastyczność a prawo pracy

Pracodawca może wprowadzić elastyczny czas pracy w całym zakładzie (za zgodą organizacji związkowych) lub dla jednego pracownika (na jego wniosek). Przepisy dotyczące ruchomego czasu pracy znajdują się w dziale VI kodeksu pracy. (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141).

Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika

Elastyczność nie jest jednak tożsama z ignorowaniem norm czasu pracy. Zlecając określone zadania, szef nie może ignorować prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.  

Tygodniowy odpoczynek pracownika

Dla kogo smart working?

Zapewnienie pracownikowi większej swobody korzystnie wpływa na wydajność. W przypadku smart workingu cieszysz się dowolnością w zakresie ustalania warunków pracy. Możesz wykonywać zadania przypisane do Twojego stanowiska np. w domu, kawiarni, parku itd. Sam decydujesz o tym, czy pracujesz rano, czy wieczorem. Dzięki temu jesteś aktywny wtedy, gdy czujesz się najlepiej. Nie musisz korzystać z dni wolnych, gdy np. chcesz załatwić sprawę w urzędzie, pójść do lekarza itd.

Czasami elastyczność polega na wprowadzaniu ergonomicznych rozwiązań w firmie. Pracownicy zyskują możliwość decydowania o tym, czy pracują w biurze, czy np. na tarasie, gdzie panują odpowiednie warunki.  

Smart working sprawdza się w przypadku osób zdyscyplinowanych i zorientowanych na cel. Jeśli Twoja motywacja nie jest wystarczająco silna, wykonanie wszystkich prac zaplanowanych na dany dzień może okazać się trudne lub niemożliwe. Elastyczność to atut także wtedy, gdy wykonujesz zawód wymagający kreatywności. Trudno pracować z taką samą wydajnością, kiedy np. piszesz teksty piosenek lub artykuły do gazety. W smart workingu niezbędna jest też inicjatywa.

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

Korzyści wynikające ze smart workingu

Możliwość wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca i o wybranej porze zapobiega monotonii. Sprzyja również łączeniu różnych rodzajów aktywności, np. obowiązków zawodowych z nauką czy zainteresowaniami. Dzięki temu pracownik jest spełniony i wypoczęty, a to oznacza, że ma więcej energii do pracy. Poziom zadowolenia konkretnej osoby wpływa nie tylko na jej wyniki, ale również na atmosferę w firmie.  

Praca w dobrej atmosferze, jak to zrobić?

Smart working jest korzystny także z perspektywy pracodawcy, który np. nie musi utrzymywać stanowiska pracy. Takie rozwiązania sprawdzają się w odniesieniu do przedstawicieli handlowych lub innych specjalistów, którzy wykonują zadania w terenie. Kolejna korzyść to lepsze wyniki, co z kolei przekłada się na sytuację finansową firmy.       

Czas pracy? Tylko elastyczny!

Oceń artykuł