Służbowo się obijamy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

Wasting Time on Facebook and Chat. Cartoon SeriesZdarza Ci się wykonać w czasie pracy zupełnie niesłużbowy telefon do kumpla? Wyskoczyć na pocztę odebrać polecony albo podejrzeć, co tam słychać na Facebooku? Nie tylko Tobie. Wszystkim zdarza się obijać w pracy, ale niektórym … bardziej. Sprawdzamy, co robią ci, którzy tylko udają, że pracują.

W ostatnim badaniu Sedlak & Sedlak „Czy marnujesz czas w pracy?” rzadko przyznawaliśmy się do marnowania czasu w pracy. Zdecydowana większość przebadanych zadeklarowała, że nie ma takiego poczucia. Wśród tych, którzy do obijania się w godzinach pracy otwarcie się przyznali, są natomiast rekordziści – marnują 2 godziny dziennie i w sumie aż 10 h tygodniowo. Skoro nie pracują, to co porabiają w tym czasie?

Na pierwszym miejscu wśród „narzędzi” służbowego obijania się króluje oczywiście Internet. Wyprzedził on nawet korytarzowe plotki czy chodzenie na n-tą kawę tego dnia (pozaregulaminowe przerwy na posiłek, kawę czy herbatę zajęły drugie miejsce wśród najbardziej popularnych „metod” na marnowanie czasu w pracy). Co porabiamy w Internecie? Lista niesłużbowych aktywności jest długa – od czytania newsów ze świata, sprawdzania prywatnych maili, po zaglądanie co słychać u krewnych i znajomych na Facebooku czy robienie zakupów online. Często też zamiast pracować rozmawiamy przez telefon, gramy, czytamy książki (!) albo wyskakujemy „na miasto”, żeby coś załatwić.

Co ciekawe, znaczna większość pytanych o moralny aspekt marnowania czasu, twierdzi, że jest to niewłaściwe, ale … czasami uzasadnione.

Amerykański serwis Salary.com w tegorocznym badaniu posunął się dalej i zapytał o motywy obijania się w pracy (tak, za oceanem też to robią!). Pierwszy powód, którzy wskazali zapytani, to brak wyzwań. Wśród innych odpowiedzi znalazła się sugestia, że pracowników … nikt nie zachęca, aby pracować ciężej. Powodami marnowania służbowego czasu może być też brak satysfakcji z wykonywanej pracy albo po prostu … nuda.

A jak jest z Wami? Zdarza się Wam marnować czas w pracy? Jeśli tak, to dlaczego? Nikomu nie powiemy ;).

Badanie „Czy marnujesz czas w pracy?” zostało przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przy współpracy z portalem Interia.pl. Ankietowani wypełniali ankietę on-line w okresie 11 kwietnia – 10 czerwca 2013 roku. W badaniu wzięło udział 1954 Polaków, z czego 61% stanowili mężczyźni, a 65% legitymowało się wykształceniem wyższym.
 

 

Oceń artykuł


Narzędzia