Porady Życie zawodowe Słuchaj muzyki i pracuj efektywniej
15.02.2016  | 5 min czytania

Słuchaj muzyki i pracuj efektywniej

15.02.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(5)

Nie możesz się skupić? Ciężko jest Ci zebrać myśli w pracy? Rozprasza Cię biurowy gwar – rozmowy, szumiące drukarki, dzwoniące telefony? Z pomocą przyjdzie Ci muzyka. Odpowiednio dobrana, znacząco podnosi jakość pracy.

9 na 10 pracowników osiąga lepsze wyniki, kiedy podczas wykonywanych obowiązków słucha muzyki. Według badań przeprowadzonych przez neuropsychologów z Mindlab International, aż 88% ankietowanych osiąga lepsze wyniki w testach, a 81% kończy swoje zadania szybciej, kiedy w tle gra muzyka. Pracując, nie warto jednak słuchać wykonawców, których utwory budzą nasze skrajne emocje. Jak dowiedli naukowcy w Fu Jen Catholic Univeristy, osoby te słabiej wypadają w testach na koncentrację – w naturalny sposób więcej uwagi poświęcają bowiem muzyce, która lubią lub której nie lubią. Najlepiej więc słuchać muzyki, do której mamy neutralny stosunek. Jeśli nie mamy podobnych gustów muzycznych z kolegami z pokoju, lepiej darować więc sobie głośne puszczanie radia i sięgnąć po słuchawki.

Dobór odpowiedniej playlisty

Zdaniem Teresy Lesiuk z Miami University muzyka ułatwia myślenie abstrakcyjne i wyjście poza utarte ścieżki rozumowania. Co ciekawe, badaczka dowiodła również, że z wiekiem rzadziej sięgamy po muzykę podczas pracy. Właściwy podkład muzyczny pomaga uporządkować myśli, ale też uwolnić kreatywność. Dzieje się tak, ponieważ podczas słuchania muzyki z naszego mózgu uwalnia się dopamina, czyli hormon szczęścia. Jak wybrać właściwe muzyczne tło dla naszej pracy? Jak pokazują badania, różne gatunki muzyczne inaczej wpływają na wykonywanie konkretnych zadań.

  • Muzyka klasyczna - słuchając jej badani osiągali najlepsze wyniki rozwiązując skomplikowane równania matematyczne oraz pracując z tekstem. Po Mozarta, Bacha czy Chopina powinny więc sięgać osoby, które pracują z liczbami lub wykonują zadania wymagające koncentracji na detalach.
  • Muzyka pop - sprawia, że pracujemy szybciej. Jeśli gonią Cię terminy, swoje zadanie musisz wykonać natychmiast, sięgnij po utwory z szeroko rozumianej sceny rozrywkowej. Podobno słuchając ich pracujemy nawet 58% szybciej!
  • Ambient - powstała by służyć za tło do życia codziennego. Szczególnie pozytywnie wpływa na rozwiązywanie równań i skomplikowanych rachunków. Przez swojego prekursora Briana Eno opisywana jako element otoczenia, taki sam jako kolor światła czy dźwięk deszczu.
  • Muzyka dance - czyli muzyka taneczna. Wspiera myślenie abstrakcyjne, rozwiązywanie nietypowych problemów i zwiększa kreatywność nawet o 20%. A poza tym… warto sięgnąć po nią również w piątek w okolicach godziny 17, by wprawić się w prawdziwie weekendowy nastrój.

Dźwięki natury

Co jeśli masz poczucie, że niemal każdy rodzaj muzyki Cię rozprasza, a jednak potrzebujesz czasem uciec od biurowego gwaru? Dla takich osób dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dźwięki natury – odgłosy lasu albo szumiącego morza, które pomagają w koncentracji i redukują stres.

Kawiarniany gwar

Badania naukowców z Uniwersytetu British Columbia i Uniwersytetu Virginia wykazały, że odpowiednie stężenie hałasu (ok. 70 decybeli) pozytywnie wpływa na kreatywne myślenie. Taki właśnie poziom dźwięków możemy odnaleźć w kawiarniach. I wbrew pozorom mogą się nim cieszyć nie tylko osoby pracujące zdalnie. Na rynku dostępne są bowiem specjalne aplikacje umożliwiające słuchanie kawiarnianego gwaru na swoim laptopie.

A Wy jakiej muzyki słuchacie w pracy?

Oceń artykuł