Skok z branży do branży?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

przebranzowieniePodbić kartę, zrobić swoje i wyjść. Jeśli w takich kategoriach zaczynasz myśleć o swojej pracy, to znak, że dopada Cię rutyna. Chcesz zmienić zawód, ale nie wiesz jak? Odważnie, ale z przygotowanym wcześniej planem.

Ela miała być panią profesor. Studia doktoranckie, prowadzenie zajęć ze studentami, pisanie doktoratu – myślała, że uczelnia to będzie odpowiednie dla niej miejsce. Kariera akademicka jednak nie spełniła jej oczekiwań, praca na uczelni odbiegała od wyobrażeń. Wahała się, ale postanowiła w końcu zmienić zawód. Została panią „przedszkolanką”, czyli wychowawcą w przedszkolu. Nie porzuciła jednak od razu dotychczasowej pracy na uczelni. Najpierw postanowiła sprawdzić, czy odnajdzie się w nowym zawodzie. Przez kilka miesięcy przychodziła do przedszkola „na próbę”. Okazało się, że praca z dziećmi to jej przeznaczenie, które daje dużo radości i satysfakcji. Definitywnie rozstała się ze swoim poprzednim pracodawcą i poszła na studia podyplomowe, żeby uzupełnić kwalifikacje potrzebne do pracy w przedszkolu.

Niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteśmy, myśl o przebranżowieniu budzi wiele emocji, dlatego każdy pomysł powinien być dobrze przemyślany, a proces zmiany w miarę możliwości przygotowany, zaplanowany i wyposażony w awaryjne „koła ratunkowe”.

Złapać dystans, pokonać lęk

Na zmianę zawodu patrzymy najczęściej z perspektywy stresu psychologicznego, na który składają się takie bariery psychologiczne, jak strata, zagrożenie, wyzwanie. Boimy się utraty stabilizacji, nie wiemy, jak będzie wyglądać przyszłość, a musimy zebrać siły, żeby sprostać nowym zadaniom – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu, który odradza jednak emocjonalne podejście do sprawy, tłumacząc, że lęk okazuje się zwykle dużo gorszy niż rzeczywistość. – Potrzebna jest mobilizacja zasobów i dystans – zaznacza psycholog.

Impulsywność nie jest dobrym doradcą, gdy po wielu latach nagle chcemy zmienić profesję, choć stanowczość i pewność swoich racji jest jak najbardziej mile widziana. Lepiej nie rzucać jednak posady z dnia na dzień, bez wcześniejszego przemyślenia i przeanalizowania naszej sytuacji rynkowej. – Warto na spokojnie zrobić bilans zysków i strat, zastanowić się, jakie są zagrożenia, ale rzeczywiste, a nie wyimaginowane, istniejące tylko w naszej głowie i wynikające z lęków i barier psychologicznych – mówi dr Paweł Fortuna. – Całą sytuację należy jak najdokładniej ukonkretnić, sprowadzić na realny grunt.

Poznać branżę od A do Z

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego poszukuję zmiany? Na czym miałaby ona polegać? – Określenie przyczyny poszukiwań pozwoli na zaplanowanie dalszych kroków – mówi Barbara Ryguła, konsultant agencji zatrudnienia ManpowerGroup. – Być może okaże się, że zmiana zawodu czy branży wcale nie jest tym czego w danym momencie tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że chcemy pracować w innej branży najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie się. Sama zmiana branży wymaga uzbrojenia się w cierpliwość, bo proces ten może być czasochłonny.

Co wówczas robić? Ekspert ManpowerGroup radzi, aby jak najlepiej poznać branżę, do której chcemy dołączyć. W tym celu warto:

  • Zebrać jak najwięcej informacji na temat interesującej nas branży czy też zawodu, korzystając przy tym ze zróżnicowanych źródeł.
  • Zapoznać się z portalami branżowymi, stronami internetowymi firm działających w interesującym nas obszarze, forami skupiającymi przedstawicieli danego zawodu. Czytając strony, dobrze jest wynotować najważniejsze dla nas kwestie.
  • Przeglądać ogłoszenia o pracę, dzięki którym poznamy oczekiwania pracodawców i ich ofertę.
  • Znaleźć kontakt do osób zatrudnionych w organizacjach, do których chcielibyśmy dołączyć, np. poprzez znajomych lub portale społecznościowe.
  • Wziąć udział w targach pracy czy też targach branżowych, by poznać różne firmy.

Odkryć swój potencjał

Znajomość branży to nie wszystko. Musimy jeszcze dokładnie określić swoje predyspozycje i umiejętności. Może w tym pomóc rozmowa z doradcą zawodowym, który pomoże nakierować nas na zawody, w których moglibyśmy się dobrze odnaleźć.

Doradca pomoże nam zrobić bilans kompetencji, abyśmy mogli odpowiednio zaprezentować je w CV i przed pracodawcą. Jeśli myślimy o zmianie zawodu, mając już ponad 40 lat, pamiętajmy, że w tym wieku naszym atutem są przede wszystkim właśnie wiedza i umiejętności, które zdobyliśmy wcześniej – mówi Halina Juszczyk, specjalista ds. rozwoju zawodowego z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W czym czuję się najlepiej, najpewniej? Jaki rodzaj zadań sprawia mi najwięcej satysfakcji? Na tego typu pytania warto sobie samemu poszukać odpowiedzi. Jak sugeruje Barbara Ryguła z ManpowerGroup, praktycznym sprawdzianem posiadanych umiejętności może być zaangażowanie się w wolontariat. Pozwoli to wykorzystać posiadane kompetencje, ale stanie się też okazją do zdobycia i podszlifowania zupełnie nowych. – Warto szukać okazji do zdobywania nowych doświadczeń także poza pracą – zaleca ekspert.

Ostatni etap to przekonanie potencjalnego pracodawcy do swojej kandydatury. Warto podkreślić cel zawodowy oraz korzyści, jakie firma osiągnie zatrudniając nas, a także umieć logicznie uargumentować, dlaczego dotychczasowe doświadczenie w innym zawodzie może się przydać na zupełnie nowym stanowisku.

Oceń artykuł


Narzędzia