Porady Życie zawodowe Ryzykowne zawody, czyli jakie?
13.09.2018  | 4 min czytania

Ryzykowne zawody, czyli jakie?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

W pierwszym kwartale 2018 r. 15 900 osób uległo wypadkowi przy pracy. Górnictwo, dostawa wody i gospodarka ściekami oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna – to dziedziny, w których liczba poszkodowanych była największa.  

Ocena ryzyka zawodowego

Pracodawca ma obowiązek oszacować, jakie ryzyko towarzyszy pracy określonego rodzaju. Dokonanie oceny ryzyka zawodowego polega m.in. na identyfikacji zagrożeń. Należy np. określić, czy pracownik jest narażony na wysokie ciśnienie, kontakt z ostrymi częściami maszyn, szkodliwymi substancjami chemicznymi czy hałasem. Im większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków i chorób zawodowych, tym więcej środków ostrożności powinno się zastosować.

Ocena ryzyka zawodowego – na czym polega?

Przyczyny wypadków przy pracy

Statystyki dotyczące wypadków w miejscach pracy są podawane przez GUS. Z informacji sygnalnej, która pojawiła się pod koniec maja 2018 r. wynika, że od stycznia do marca niebezpieczne zdarzenia były wywoływane głównie przez:  

  • nieprawidłowe zachowanie pracownika (61,5%),
  • niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,3%),
  • niewłaściwe samowolne zachowanie pracownika (7,1%),
  • brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (6,8%).

Wypadek przy pracy – kto jest narażony?

Wybierając ścieżkę kariery, warto wziąć pod uwagę ewentualne zagrożenia. Ryzykowne zawody to na przykład:

  • Górnik

Pył, metan, siarkowodór, osuwiska, upadek z wysokości, poparzenia łukiem elektrycznym – to tylko przykładowe czynniki zagrażające zdrowiu i życiu osób pracujących głęboko pod ziemią.  

  • Pielęgniarka

Osoby pracujące w służbie zdrowia mają kontakt z płynami ustrojowymi pacjentów będących nosicielami wirusa HIV lub WZW. Są narażone również na inne choroby zakaźne, np. przenoszone drogą kropelkową.

  • Pracownik socjalny

Osoba działająca z ramienia opieki społecznej często pracuje w terenie, w warunkach zagrożenia zdrowia. Ze względu na specyfikę zawodu może być np. świadkiem rodzinnej awantury, podczas której dochodzi do rękoczynów.  

  • Rolnik

Ruchome, ostre i wystające elementy maszyn i urządzeń, śliskie powierzchnie – w gospodarstwie rolnym nie brakuje zagrożeń. Rolnicy są narażeni na skaleczenia, potłuczenia, złamania, zwichnięcia itd.  

Ubezpieczenie w KRUS a praca dodatkowa – ABC

  • Budowlaniec

Praca na budowie wymaga ostrożności. Robotnik budowlany może np. zostać przygnieciony ciężkim elementem konstrukcyjnym.

Ile zarabia budowlaniec?

  • Mechanik samochodowy

Wypadki przytrafiają się również mechanikom. Osoby wykonujące ten zawód są narażone m.in. na zatrucia spalinami, poparzenie, porażenie prądem, przygniecenie czy zmiażdżenie.

Raport GUS dotyczący wypadków przy pracy znajdziesz tutaj: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-kwartale-2018-roku,3,31.html

A czy Ty dbasz o zdrowie i bezpieczeństwo w pracy?

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł