Porady Życie zawodowe Rynek pracownika – czy na pewno zmiana pracy to dzisiaj łatwa sprawa?
24.06.2019  | 5 min czytania

Rynek pracownika – czy na pewno zmiana pracy to dzisiaj łatwa sprawa?

24.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zmiana pracy przychodzi bez trudu osobom reprezentującym zawody deficytowe, np. programistom, handlowcom czy specjalistom ds. finansów. Dużą rolę odgrywa też uzupełnianie kwalifikacji i realizowanie celów zawodowych. Im bardziej świadomie budujemy swoją karierę, tym łatwiej jest nam tworzyć markę osobistą. To ważne zwłaszcza w przypadku profesji, w których panuje duża konkurencja.  

Doświadczenie i kwalifikacje oraz aspiracje kandydata, zapotrzebowanie pracodawców, sytuacja gospodarcza kraju – to przykładowe czynniki decydujące o powodzeniu w poszukiwaniu zatrudnienia.

Bezrobocie w Polsce stosunkowo niskie

W styczniu 2019 r. liczba osób bezrobotnych w Polsce wynosiła 1024,0 tys., czyli o 109,7 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Pod koniec stycznia 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego była równa 6,2%. Tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to stosunkowo niski wynik. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w analogicznym okresie 2013 r. wskaźnik był równy 14,2%, a 2006 r. – 18%.

Jak wygląda bezrobocie w Polsce?

Czy malejąca liczba osób rejestrujących się w urzędach pracy świadczy o tym, że obecnie łatwo o zatrudnienie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jaką profesję wykonujemy oraz jakiej pracy szukamy. Co pół roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej publikuje listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Z informacji sygnalnej za pierwsze półrocze 2018 r. wynika, że w tym okresie na polskim rynku pracy brakowało przedstawicieli licznych profesji, m.in.: programistów aplikacji, lektorów języków obcych, agentów i administratorów nieruchomości, specjalistów ds. sprzedaży, kierowców-operatorów wózków jezdniowych oraz magazynierów.  

Bankowość, handel i produkcja - na tropie pracowników

W pierwszym kwartale 2019 r. największą liczbę ofert w serwisie Pracuj.pl opublikowały firmy reprezentujące bankowość i finanse (10%), handel/sprzedaż B2C (10%) oraz produkcję FMCG (9%). W pierwszej piątce znalazły się także handel/sprzedaż B2B (7%) oraz IT (7%). Najwięcej ogłoszeń odnosiło się do pracowników handlu i sprzedaży (30%), obsługi klienta (22%) oraz IT (15%). 13% ogłoszeń adresowano do pracowników fizycznych. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019”.    

Nie we wszystkich regionach równie łatwo o pracę

Najwięcej ofert (24%) opublikowanych na Pracuj.pl w pierwszym kwartale 2019 r. dotyczyło województwa mazowieckiego. Znacznie mniej odnosiło się do innych województw, tzn. dolnośląskiego (10%), małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego (9%) oraz pomorskiego (7%). Najwięcej ogłoszeń na 1000 mieszkańców przypadało na Mazowszu (6,9), Dolnym Śląsku (5,5) oraz na Pomorzu (4,5). Takie wnioski płyną z raportu „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019”.

Studenci i absolwenci o rynku pracy

Czy studia są potrzebne, aby znaleźć pracę? 37% uczestników badania Pracuj.pl uznało, że tak. 33% reprezentowało odmienny pogląd, a 30% ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Studenci i absolwenci doceniali wagę praktyk i staży. Aż 82% osób zdobywających w ten sposób doświadczenie stwierdziło, że warto było uczestniczyć w praktykach lub stażu. Niestety nie wszystkie osoby, które się uczyły lub niedawno uzyskały dyplom, pracowały w branży, z jaką wiązały zawodową przyszłość. Do grupy szczęśliwców zaliczało się 45% ankietowanych. Dane pochodzą z raportu Pracuj.pl „Studenci i absolwenci o rynku pracy” opublikowanego w lutym 2019 r.  

Kompetencje pracownika – klucz do wymarzonej pracy

Nie wystarczy znaleźć pracę marzeń, należy ją także utrzymać. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku zatrudnienia, warto stale się rozwijać. Jak czytamy w raporcie „Global Talent Trends 2019”, 83% ankietowanych pracowników uważało, że to na nich (a nie na pracodawcy) spoczywa obowiązek aktualizowania kompetencji i wiedzy. Ważne, by dbać także o kompetencje przyszłości, np. myślenie adaptacyjne i projektowe czy umiejętność korzystania z nowych mediów. Warto również bliżej przyjrzeć się zagadnieniom, takim jak automatyzacja czy sztuczna inteligencja.

Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

Stosunkowo niskie bezrobocie nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy łatwo znaleźć pracę. Na powodzenie składa się wiele innych aspektów, tj. sytuacja w branży, umiejętność dostosowania się do realiów rynkowych czy gotowość do stałego podnoszenia kwalifikacji.

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV


Oceń artykuł