Porady Życie zawodowe Rozwiązanie umowy o pracę - dlaczego warto zmieniać miejsce pracy?
20.04.2017

Rozwiązanie umowy o pracę - dlaczego warto zmieniać miejsce pracy?

20.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Współcześnie na rynku pracy ważna jest elastyczność, otwartość na zmiany i chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Wybór nowego miejsca zatrudnienia to doskonała szansa na zdobycie doświadczeń, ale tylko wtedy, gdy mamy określone cele zawodowe. Określenie celów zawodowych przy zmianie pracy ma bardzo duże znaczenie. Przypadkowe i zbyt częste zmiany nie wywołują korzystnego wrażenia.

Dlaczego warto zmienić pracę - 7 powodów

1. Nowa praca, nowe wyzwania

Znalezienie nowej posady zmusza nas do wyjścia ze strefy komfortu i przekraczania własnych granic. To często stresująca nauka, ale jeśli zdołamy przebrnąć przez ten okres, zyskamy wiarę we własne możliwości.  

2. Lepsze warunki pracy

Możemy marzyć o wyższej pensji, przyjemniejszej atmosferze w pracy i interesujących możliwościach rozwoju. Pamiętajmy jednak, że marzenia warto nie tylko mieć – dobrze jest je realizować.

3. Silniejsza motywacja

Pozostawanie w tej samej firmie przez zbyt długi czas może sprawić, że stracimy motywację do działania, zmęczeni monotonią i rutyną. Nowe sytuacje, zadania i możliwości rozwoju mobilizują i pozwalają odzyskać radość z wykonywania obowiązków zawodowych. Zmiana pracy skłania do poszukiwania wyzwań i uczy, jak lepiej wykorzystywać swój potencjał.

4. Sposób na wypalenie zawodowe

Praca zawsze w tych samych godzinach, obowiązki, które nie zmieniają się od lat, mechaniczne wykonywanie czynności – jeśli doświadczamy tego na co dzień, daliśmy się złapać w sidła rutyny. Zmieńmy to i odzyskajmy radość z działania. Dobrym sposobem na minimalizowanie skutków wypalenia zawodowego może być mocny zwrot w karierze zawodowej.

5. Aktywność i rozwój

Bardzo częste zmiany pracy, krótkie okresy zatrudnienia i luki nie wyglądają dobrze w CV. Z drugiej strony, pozostawanie w tej samej firmie przez kilkanaście lat, podczas gdy ani razu nie awansowaliśmy, również nie jest korzystnie postrzegane. Potencjalny pracodawca może pomyśleć, że nie dbamy o swój rozwój i nie zdobywamy nowych umiejętności. Przyjęcie takiej postawy zmniejsza nasze szanse na rynku pracy, natomiast poszukiwanie nowego, lepszego stanowiska świadczy o tym, że jesteśmy ambitni.  

6. Wiara we własne siły

Posiadanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia sprawia, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z realizacją ambitnych zadań zawodowych. Czasami trudno nam w to uwierzyć, a kwestionowanie własnych możliwości blokuje nasz rozwój. Zmiana pracy pozwala na zdobycie większej pewności siebie i odkrycie swoich mocnych stron.    

7. Możliwość poznania innej kultury organizacyjnej

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują inne zasady. Zmiana pracy to doskonała okazja, by poznać nową kulturę organizacyjną, a także style zarządzania, współpracy i komunikacji.  

Rozwiązanie umowy o pracę zgodnie z kp

Prawo pracy zapewnia nam możliwość rozwiązania umowy zawartej na czas określony i na czas nieokreślony. Przepisy dotyczące tej kwestii znajdują się w kodeksie pracy (art. 30).

Możemy rozwiązać umowę za porozumieniem stron lub złożyć wypowiedzenie. Jak to zrobić?

  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron:

- zaproponujmy szefowi takie zakończenie współpracy;

- ustalmy termin, z którym umowa przestanie obowiązywać;

- wystąpmy z propozycją na piśmie.

  • Wypowiedzenie umowy o pracę:

- złóżmy wypowiedzenie w formie pisemnej (dokument powinien spełniać wymogi formalne określone przepisami kp);

- respektujmy okres wypowiedzenia.

Oceń artykuł