Różne pokolenia pod jednym firmowym dachem

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

Open space czy kameralne pokoje? Krzykliwe kolory czy stonowana aranżacja? To, co odpowiada 20-letniemu pracownikowi, niekoniecznie może podobać się jego starszemu koledze. Każdy ma swój sposób na efektywność, dlatego projektując przestrzeń biurową, warto uwzględnić oczekiwania różnych pokoleń. Podpowiadamy, jakie elementy łączą generacje.

 

Z naszej obserwacji wynika, że pokolenia różnią się postrzeganiem warunków pracy. Inaczej wygląda u nich na przykład tolerancja na hałas w biurze czy otwartość na przestrzeń – mówi Karolina Manikowska, Dyrektor Działu Badań i Konsultingu Przestrzeni Pracy w Grupie Nowy Styl. – Starsze pokolenia zazwyczaj preferują pomieszczenia zamknięte, w których czują się bezpiecznie i w których mogą spokojnie pracować, natomiast młodsze wolą przestrzenie otwarte i kreatywne.

 

Nie tylko metryka

Nie jest to oczywiście regułą dotyczącą wszystkich pracowników. Zdarza się, że pracownicy z młodszego pokolenia mają problemy z koncentracją i odczuwają duże zmęczenie, pracując w warunkach open space, podczas gdy starsi pracownicy właśnie w takich warunkach czują się dobrze. Mają na to wpływ rozmaite czynniki, m.in. cechy osobowości i temperamentu pracowników, to, czy ktoś jest introwertykiem czy ekstrawertykiem. Znaczenie ma także charakter naszej pracy – inne potrzeby może mieć dział sprzedaży czy marketingu, a inne dział IT albo księgowości. Projektując przestrzeń należy więc uwzględniać rozmaite aspekty. – Biuro, w którym pracują różne pokolenia, powinno być na tyle zróżnicowane, żeby pracownik sam wybrał miejsce do komfortowego realizowania zadań – wtedy w najlepszym stopniu wykorzystamy potencjał różnych grup i sprawimy, że będą się one wzajemnie uzupełniać – przekonuje Karolina Manikowska.

 

Przy wspólnym stole i w „budce telefonicznej”

Jakie rozwiązanie będzie są najbardziej korzystne? Jak zaaranżować przestrzeń? Eksperci zalecają, aby szczególnie docenić miejsca, które wspierają komunikację, pozwalają na przepływ informacji i sprzyjają budowaniu pozytywnej atmosfery. Cennym punktem na firmowej mapie są sale spotkań, w których odbywa się prace zespołowe, burze mózgów, wymiana kreatywnych pomysłów, ale też rozmowy z klientami i współpracownikami. – Takie miejsca powinny być zróżnicowane pod względem wielkości, kolorystyki i aranżacji – mówi ekspert z Grupy Nowy Styl. Jeśli pracujemy w biurze typu open space, dobrym pomysłem będą punkty do konsultacji z wysokimi ściankami, oddzielające od otwartej przestrzeni. Warto rozważyć też wydzielenie miejsc do wspólnej pracy – przy jednym, dużym biurku. To dobre rozwiązanie, jeśli zespół pracuje nad jakimś projektem i ważne jest współdziałanie, konsultowanie poszczególnych etapów, wspólne wykonywanie zadania itd.

Z drugiej strony w biurze powinny się też znajdować pokoje do pracy cichej i tzw. budki telefoniczne, które pozwalają komfortowo prowadzić rozmowy bez przeszkadzania współpracownikom – radzi Karolina Manikowska.

Tym, co może połączyć różne pokolenia, są również strefy chill-out i pomieszczenia, w których można odpoczywać i regenerować siły, ale też ćwiczyć czy uprawiać sport.

 

Zajrzyj do najlepszych biur w Polsce >>

 

Pracowniku, zaaranżuj swoją przestrzeń!

Jakie wnętrze będzie sprzyjać efektywności? Co sprawi, że będziemy się czuć dobrze w firmie? O to najlepiej zapytać samych pracowników i włączyć ich w projektowanie biura. Dzięki temu łatwiej będzie pogodzić oczekiwania młodszych i starszych generacji. Możliwość wpływania na sprawy firmowe i bycia wysłuchanym jest szczególnie ważna dla pokolenia 20- i 30-latków. W ten sposób budowane jest też zaangażowanie pracowników.

– Jeśli pracodawca jest otwarty na pomysły pracowników, to ludzie mocniej identyfikują się z firmą, a warunki pracy stają się bardziej sprzyjające – przekonuje Dyrektor Działu Badań i Konsultingu Przestrzeni Pracy w Grupie Nowy Styl.

Przykładowo, kiedy Grupa Pracuj zmieniała siedzibę, pracownicy mogli podzielić się swoimi pomysłami na zaaranżowanie nowej przestrzeni. Zgłaszali swoje opinie, prezentowali inspirujące przykłady. Powstały grupy projektowe, w ramach których ustalano np. to, jak będą wyglądać wnętrza salek, które służą do spotkań.

 

4_pracodawcy_750x200_09_08

 

 

Oceń artykuł


Narzędzia