Bycie tolerancyjną osobą i potrafiącą porozumieć się z innymi, którzy różnią się od nas na wielu płaszczyznach, jest ogromną zaletą. Niestety nie wszystkim przychodzi to z łatwością. Wciąż bardzo często stereotypowe myślenie, brak tolerancji i dyskryminacja są powszechne w środowisku pracy. Czy można tego uniknąć i dlaczego w dzisiejszych czasach tak wiele mówi się o różnorodności, odmieniając ją przez wszystkie możliwe przypadki? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy zbiór ciekawych poradników, które przybliżą Ci powyższe zagadnienia.
Co znajdziesz w artykule?
• Równe traktowanie w zatrudnieniu i tolerancja – definicja
• Dlaczego równość i tolerancja są dzisiaj tak ważne i jak o nie dbać w środowisku pracy?
• Mobbing – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?
• Wykluczenie ze względu na kolor skóry, płeć, wiek i stan zdrowia
• Różnorodność i tolerancja w praktyce
Równe traktowanie w zatrudnieniu i tolerancja – definicja
Równość na rynku pracy może być rozpatrywana na kilku płaszczyznach. Możemy mówić np. o równym traktowaniu w zatrudnieniu, czyli jednej z podstawowych zasad, która powinna obowiązywać w każdej organizacji. W Kodeksie pracy jest nawet jasno określony zakres, w którym pracownicy powinni mieć m.in. takie same warunki zatrudnienia, możliwość awansu, dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji, a jeżeli wykonują tę samą pracę – szansę na identyczne wynagrodzenie.
Oprócz tego pracodawca musi traktować wszystkich podwładnych na równi. Nie może on dyskryminować pracowników ze względu na ich płeć, wiek, stan zdrowia, narodowość, przekonania polityczne i religijne, przynależność związkową czy orientację seksualną. Także sami współpracownicy powinni o tym pamiętać, aby nie wykluczać kolegów i koleżanek z pracy z powodów wymienionych wyżej. Choć wiele mówi się o równości, wciąż w niektórych miejscach pracy słyszy się o dyskryminacji, dlatego warto poruszać ten temat, edukować pracowników i pracodawców, aby z szacunkiem i otwartością traktowali tych, którzy się od nich w czymś różnią.
A co to jest tolerancja? Według definicji to szeroko rozumiana wyrozumiałość dla odmienności oraz poszanowanie różnorodności i innych poglądów, czyli kluczowe cechy, aby otworzyć się na drugiego człowieka, docenić go i potraktować z empatią. Tolerancja w środowisku pracy jest niezwykle ważna. Pracując z innymi, musimy nauczyć się przyjmować ich zdanie, nawet jeżeli nie do końca się z nim zgadzamy. Dla niektórych jest to trudne i wymaga sporego zaangażowania, jednak warto podjąć ten wysiłek – szczególnie w pracy, kiedy na co dzień spotykamy się z innymi ludźmi, ich pomysłami i zupełnie innym podejściem do życia niż nasze.
Dlaczego tolerancja i równość są dzisiaj tak ważne i jak o nie dbać w środowisku pracy?
Czasy, w których żyjemy, są wymagające. Za naszą granicą toczy się wojna, a od jej wybuchu do Polski napłynęło mnóstwo cudzoziemców, którzy w wielu przypadkach stali się naszymi kolegami i koleżankami z pracy. Ludzie nie boją się także coraz mocniej zaznaczać swojej odmienności. Społeczeństwo staje coraz bardziej multikulturowe, więc w naturalny sposób pojawiają się nowe wyzwania, z którymi przychodzi nam się mierzyć. W naturalny sposób może to rodzić pewne napięcia w grupach społecznych – m.in. także w środowisku pracy.
Dlatego priorytetem w każdej firmie powinno być zapewnienie pracownikowi szacunku opartego na ogólnie przyjętych zasadach etyki. Równość szans, tolerancja oraz poszanowanie praw człowieka to czynniki, które powinny mieć decydujące znaczenie w przydzielaniu benefitów, przyznawaniu wynagrodzenia, premii, dbaniu o zdrowie pracowników, motywowaniu ich do rozwoju zawodowego, a także w procesach rekrutacyjnych oraz decyzjach związanych z przyznawaniem awansów. Dyskryminacja ze względu na płeć, wiek, pochodzenie czy niepełnosprawność w takich przypadkach nie powinna mieć miejsca. A jak dbać o równość i tolerancję w pracy?
Z pewnością warto troszczyć się o to, aby budować organizację, która działa na podstawie określonych wartości, ma wdrożoną politykę antymobbingową i reaguje na sygnały związane z naruszeniem praw pracowników. W takich organizacjach różnorodność i tolerancja są polem do budowania kreatywnych zespołów, czerpania korzyści i wymiany doświadczeń z odmiennych poglądów oraz pomysłów. Tego typu firmy mogą także tworzyć pewnego rodzaju know-how oparte na wspólnym zaufaniu, zaangażowaniu czy szacunku i być wzorem dla innych przedsiębiorstw. W takich firmach i z ludźmi, którzy nie boją się różnorodności, po prostu pracuje się lepiej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tolerancji oraz równym traktowaniu, na stronie porady.pracuj.pl przygotowaliśmy dla Ciebie wiele artykułów związanych z tymi zagadnieniami. Dowiedz się też więcej o rodzajach dyskryminacji w pracy i sprawdź, jak w takiej sytuacji reagować.
Mobbing – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?
Zjawisko mobbingu niekoniecznie musi występować na linii pracodawca-pracownik. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega mobbing pionowy i poziomy, zajrzyj do poniższego tekstu. Znajdziesz w nim przykłady dyskryminujących zachowań w środowisku pracy oraz porady dotyczące tego, jak długo taka sytuacja musi trwać, aby móc wnieść pozew przeciwko mobberowi.
| Mobbing w pracy – jak go rozpoznać i co robić?
Jak postępować, jeżeli będziesz świadkiem mobbingu albo ten problem będzie dotyczył bezpośrednio Ciebie? O tym piszemy w kolejnym poradniku. Sprawdź w nim, jak postępować, jeżeli np. oficjalna skarga nie przyniesie żadnego skutku, a także jak najlepiej udowodnić niewłaściwe zachowanie pracodawcy, kolegi lub koleżanki z pracy.
Na mobbing nie ma przyzwolenia. Jeżeli nie wiesz, jak się przed nim bronić, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Z artykułu dowiesz się również, jak przeciwdziałać uporczywemu naruszaniu praw pracowniczych i jak zwiększyć swoje szanse na odszkodowanie z tego tytułu.
| Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?
Wykluczenia ze względu na kolor skóry, płeć, wiek i stan zdrowia
Rasizm, tak samo jak inne formy dyskryminacji, nie musi oznaczać wyłącznie wyzwisk czy wytykania palcami osób o innym kolorze skóry czy odmiennym od nas pochodzeniu etnicznym. Uprzedzenia rasistowskie mogą dawać o sobie znać także w inny sposób. Przeczytaj w artykule, jaka jest definicja rasizmu, poznaj jego główne przyczyny i dowiedz się, jak z nim walczyć, gdy dostrzeżesz go w swoim środowisku pracy.
| Rasizm w pracy – co to jest i jak mu przeciwdziałać?
Dyskryminacja płciowa, czyli seksizm, może przybierać różne formy. W poradniku dotyczącym tego tematu wyjaśniamy, czym jest seksizm językowy i czy dyskryminacja płciowa w pracy dotyczy wyłącznie kobiet.
| Seksizm w pracy – jak się przejawia i co możesz z tym zrobić?
Przeczytaj, dlaczego w dużej mierze szklany sufit dotyka wyłącznie kobiety i co na to wpływa. Razem z nami spróbuj się zastanowić, czy jest szansa, aby przebić tę niewidzialną barierę. Podpowiemy Ci również, jak postępować, jeżeli w Twoim aktualnym miejscu pracy nie otrzymujesz wsparcia, uznania lub nie masz szans na dalsze rozwijanie swojej kariery.
| Szklany sufit – co to jest i kogo może dotknąć
Na czym polega ageizm na rynku pracy, kto najbardziej jest narażony na to zjawisko i w jaki sposób mu skutecznie przeciwdziałać? O tym, czy młody i dynamiczny zespół to zawsze atut piszemy w tekście poświęconym zagadnieniu, które… paradoksalnie będzie dotyczyło kiedyś każdego pracownika.
| Ageizm na rynku pracy – na czym polega komu grozi i jak mu przeciwdziałać?
Osoby z niepełnosprawnościami wciąż bardzo często na rynku pracy spotykają się z dyskryminacją. To tzw. ableizm. Jeżeli chcesz wiedzieć, skąd się biorą i jak walczyć z takimi krzywdzącymi przekonaniami, zajrzyj do poniższego tekstu.
| Ableizm – co to jest i jak z tym walczyć?
Zaburzenia i choroby psychiczne diagnozuje się u coraz większej liczby ludzi. Przeczytaj, jak wspierać osobę z takimi problemami, jeżeli razem pracujecie. W artykule wyjaśniamy również, w jaki sposób obowiązki służbowe mogą choremu pomóc dojść do pełni zdrowia.
| Leczenie psychiatryczne a praca
Przekonaj się, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być świetnymi pracownikami. Ze względu na swój stan zdrowia mogą oni liczyć na dodatkowe ulgi. O czym mowa? W artykule poznasz uprawnienia im przysługujące w związku z grupą inwalidzką.
| Orzeczenie o niepełnosprawności a praca
Różnorodność i tolerancja w praktyce
Chcesz poznać przykłady prosto z życia i sprawdzić, jak pracownicy mogą promować równość oraz wspierać rozwój kobiet? Przeczytaj ciekawy wywiad z Izabelą Tworzydło z Banku BNP Paribas i sprawdź, czy równość płci na rynku pracy to bardziej życzenie czy już realia.
| Równość i szacunek, czyli zacznij od firmowej społeczności
W pracy pewnych rozmów nie należy w ogóle zaczynać. Które tematy są wyjątkowo delikatne, mogą sprawić komuś przykrość albo po prostu z grzeczności nie wypada ich poruszać na korytarzu albo w kuchni? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek. Dzięki nim dowiesz się, o czym nie należy rozmawiać ze współpracownikami i przełożonymi.
| Astrologia, dieta, pieniądze – jakie rozmowy w pracy mogą nam zaszkodzić?
W multikulturowym środowisku pracy czasami trudno o dobrą komunikację. Jeżeli chociaż raz zdarzyły Ci się jakieś niedopowiedzenia, warto zajrzeć do kolejnego poradnika. Omawiamy w nim najczęstsze bariery komunikacyjne i dajemy aż siedem złotych zasad, dzięki którym z każdym porozumiesz się bez większych problemów.
| Jak rozmawiać, aby się dogadać – pokonaj bariery komunikacyjne
Nasz równościowy cykl zamykamy kolejnym wywiadem. Tym razem o tym, co ułatwia, a co utrudnia budowanie różnorodnych zespołów opowiada ekspertka w dziedzinie zarządzania – dr Paulina Bednarz-Łuczewska z Akademii Leona Koźmińskiego. Z tego tekstu dowiesz się, czym przejawia się różnorodność w firmach, jak ją wprowadzić do przedsiębiorstwa, a także z jakich narzędzi i metod korzystać, aby na stałe zagościła w firmowym zespole.
| U nas możesz mieć własne zdanie, czyli o różnorodności w firmach