Porady Życie zawodowe Reguły korzystania z telefonu i komputera służbowego
18.05.2018  | 5 min czytania

Reguły korzystania z telefonu i komputera służbowego

18.05.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Twoje obowiązki zawodowe związane są z użytkowaniem urządzeń służbowych, takich jak laptop i telefon. Odpowiednie wykorzystywanie sprzętu pozwoli Ci cieszyć się pracą zdalną. Unikniesz również nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieprzewidzianymi usterkami lub zniszczeniem urządzeń.

Sprzęt służbowy = własność firmy

Chociaż otrzymujesz od pracodawcy służbowy telefon i laptop na użytek własnej pracy, to nadal pozostaje to sprzęt firmy. Wykorzystuj urządzenia zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli wyłącznie do zadań służbowych. Niezastosowanie się do reguł korzystania ze sprzętu firmy może skutkować karami finansowymi, a nawet zwolnieniem.

Nie do celów prywatnych

W pamięci sprzętu, który powinien służyć wyłącznie do pracy, nie przechowuj swoich prywatnych zdjęć, plików oraz innych dokumentów. Podobnie z hasłami do kanałów społecznościowych, banków czy kont mailowych. Jednak najgorsze są dyskryminujące żarty i obrazki czy obraźliwe filmiki. Nie zdziw się, jeśli dział IT firmy lub zewnętrzny informatyk znajdzie na Twoim służbowym sprzęcie niestosowne materiały. Takie sytuacje wiążą się nie tylko ze wstydem i zakłopotaniem, ale w oczach pracodawcy wypadniesz jako osoba o wątpliwej moralności.

Odpowiedzialność i konsekwencje

Warto pamiętać, że otrzymując do dyspozycji telefon czy służbowy komputer, jesteś za firmowy sprzęt odpowiedzialna/-y. Bezpieczne przechowywanie, np. w torbie na laptopa bądź etui, oraz użytkowanie urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem zmniejszy ryzyko wystąpienia usterek i awarii.

Weź pod uwagę również fakt, że służbowy sprzęt wiąże się z mobilnym charakterem pracy. Szef może poprosić Cię o wieczorne odpisywanie na maile klientów czy odbieranie telefonu.

Email od szefa w środku nocy, czyli blaski i cienie mobilnego multitaskingu

Jeśli usterka lub zniszczenie sprzętu służbowego nastąpiło wskutek Twojej winy – musisz liczyć się z pokryciem kosztów związanych z naprawą lub zakupem nowego urządzenia. Pracodawca ma jednak obowiązek udowodnić, że to pracownik doprowadził do uszkodzenia sprzętu np. w trakcie wykorzystywania go do celów prywatnych. Jeśli zniszczenie nastąpiło wskutek napaści lub telefon bądź laptop skradziono – pracownik może uwolnić się od finansowej odpowiedzialności, o ile dowiedzie swojej niewinności. Pomocne będą np. zeznania innych osób lub nagranie z monitoringu.

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze

Dodatkowa umowa

Podczas zawierania umowy w sprawie zatrudnienia oraz otrzymania niezbędnego do wykonywania obowiązków sprzętu – dobrze jest podpisać z pracodawcą również umowę dotyczącą urządzeń służbowych. W razie ewentualnych wypadków podczas pracy, wszelkich uszkodzeń lub awarii taki dokument pomoże oszczędzić Ci wielu nerwów... oraz pieniędzy. Warto mieć świadomość tego, że pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu użytkowania sprzętu służbowego do celów prywatnych.

Protokół zdawczo-odbiorczy telefonu

Otrzymanie od pracodawcy telefonu służbowego wiąże się z podpisaniem stosownego dokumentu.  Jest to tzw. protokół zdawczo-odbiorczy telefonu. Zawiera on informacje m.in. o modelu telefonu, karcie SIM oraz dane osoby przyjmującej sprzęt wraz z datą jego wręczenia. Przygotowuje się dwie kopie dokumentu – jedną dla pracownika, drugą dla firmy.

Oceń artykuł