Randka o pracę

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

1

Czujesz nerwowy uścisk w żołądku? Zastanawiasz się, co i jak powiedzieć, żeby dobrze wypaść? Przed wyjściem zmieniałeś ubranie trzy razy? To rozmowa o pracę czy … pierwsza randka?

Czy zauważyliście, że poszukiwanie pracy przypomina bardzo często randkowanie? My tak! A Walentynki to idealna okazja, żeby się temu bliżej przyjrzeć. Kto wie, może Wasze randkowe triki znajdą również zastosowanie podczas mało romantycznego spotkania oko w oko z rekruterem :)?

Oto 5 rzeczy, w których rozmowa o pracę przypomina pierwszą randkę:

1. Nie szata zdobi człowieka, ale…

Czarna czy beżowa? Którą marynarkę wybrać? Przed rozmową, tak samo jak przed randką, sporo czasu i energii poświęcamy na wybranie stroju i zaprezentowaniu się jak najlepiej. Co prawda nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, ale wszyscy wiedzą, że warto się postarać, aby nieodpowiednim strojem czy fryzurą od wejścia nie podpaść.

2. Dogłębny research

Informacji o przyszłym pracodawcy szukamy na stronach internetowych, Facebooku czy wirtualnych wizytówkach firm w serwisach rekrutacyjnych. To standard. No dobrze, a teraz przyznajcie się – kto nie zajrzał na facebookowy profil swojej randki albo nie próbował jej wyguglować? Nikt? Tak właśnie myśleliśmy :).

3. Pierwsze wrażenie

Wszystkie poradniki – i te rekrutacyjne, i te sercowe – jak mantrę powtarzają, że bardzo często liczą się pierwsze sekundy kontaktu. Dlatego staramy się zrobić dobre pierwsze wrażenie – uśmiechamy się, rzucamy jakiś żart albo ogólną uwagę na temat korków. To przełamuje lody i zdecydowanie ułatwia dalszą rozmowę.

4. Chemia gra

Doświadczeni rekruterzy wiedzą o co chodzi – dobrze, jeśli na rozmowie zagra chemia. Doświadczeni randkowicze także podpiszą się pod tym stwierdzeniem. Nie powinno być nudno! Jeśli rozmowa toczy się płynnie, a Ty czujesz się coraz bardziej swobodnie, jest duża szansa na ciąg dalszy.

5. Zadzwoni czy nie?

Nerwowe wpatrywanie się w telefon to popularny syndrom porandkowy, ale także może przydarzyć się tym, którym zależy na pracy, o którą się starali. Bywa, że telefon uparcie milczy; zdarza się jednak i tak, ze słyszymy upragnioną wiadomość w słuchawce. A wtedy przed nami kolejna randka … albo kolejny etap rekrutacji. Powodzenia :)!

Zobacz 5 sposobów na rozmowę o pracę (niektóre z nich na pewno przydadzą się na randce):


 

Oceń artykuł


Narzędzia