Porady Życie zawodowe Pustka w studenckim CV… Jak przekonać do siebie pracodawcę?
04.03.2015

Pustka w studenckim CV… Jak przekonać do siebie pracodawcę?

04.03.2015
Autor wpisu admin

Pracuj.pl_artykuł_1200x1000W życiu każdego studenta czy absolwenta nadchodzi moment poszukiwania pierwszej poważnej pracy. Jak to zrobić, gdy rzetelnego doświadczenia zawodowego brak i samo wysyłanie CV jest po prostu nieskuteczne?

 

Doświadczenie i wykształcenie odgrywają znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu, wciąż jednak, żeby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną musisz się wyróżnić. Pokaż, że Twoja aplikacja nie jest kolejnym, zwykłym zgłoszeniem, że naprawdę zależy Ci na tej pracy. Możesz to zrobić, nawet bez wielu punktów w CV. Przede wszystkim staraj się dopasować swoje zgłoszenie do oferty - możesz nawiązać np. do rozmowy, którą odbyłeś z przedstawicielem firmy na targach pracy, wiedzy, którą masz na temat przedsiębiorstwa czy kompetencji, które sprawiają, że dobrze wpasowałbyś się w tę właśnie organizację lub stanowisko. Wyślij kilka takich spersonalizowanych aplikacji, a zobaczysz, że dadzą lepsze rezultaty niż cała masa CV wysłanych bez zastanowienia.

 

Postaw na bezpośredni kontakt

Staraj się spotykać z pracodawcami i nawiązywać z nimi bezpośredni kontakt. Masz wtedy szansę zrobić dobre wrażenie i zostać zapamiętanym, a także dowiedzieć się czegoś więcej o firmie „z pierwszej ręki”. Jeśli firma szuka stażystów i praktykantów, osoby rekrutujące zdają sobie sprawę, że aplikujący kandydaci nie będą mieć imponującej ścieżki kariery. W spotkaniu “na żywo” możesz najlepiej poznać potencjalnego przyszłego pracodawcę i dowiedzieć się, jakie umiejętności szczególnie ceni u osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Być może będzie to umiejętność pracy w zespole albo świetna znajomość języka obcego.

Aby zasięgnąć języka, postaw na targi pracy kierowane do studentów, absolwentów i młodych specjalistów. Jeśli chcesz, żeby Twoje działania przyniosły pożądany efekt, wybieraj sprawdzone, największe imprezy, w których uczestniczy największa liczba pracodawców. Wiosną 2015 taką szansę będziesz mieć aż pięciokrotnie podczas wydarzenia Absolvent Talent Days. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej sprawdzić, kto będzie obecny, na jakie warsztaty możesz się zapisać, ale co najważniejsze, nie zapomnij pobrać bezpłatnego biletu na to wydarzenie ze strony www.talentdays.pl.

 

Pracu_grafika2

 

Niezawodna sieć kontaktów

Nie zapominaj o ludziach, których znasz. Znajomi i znajomi znajomych przydają się w każdym momencie zawodowego życia. Znają twoje umiejętności i mocne strony. Wiedzą, gdzie byś się sprawdził. Pytaj, czy mogą cię zarekomendować w swoich firmach i miejscach, w których pracują. Osoby z polecenia często mają pierwszeństwo w procesie rekrutacyjnym na dane stanowisko. Zawsze jednak pamiętaj, że tylko od ciebie zależy, czy przekonasz pracodawcę, że spełniasz postawione przez niego wymagania i zdobędziesz wymarzoną pracę.

 

Zgłębiaj zagadnienia branżowe

W przypadku, kiedy dopiero zapełniasz swoje CV, każda informacja o dodatkowej aktywności zawodowej np. udział w konferencji, warsztacie, szkoleniu lub kursie będzie działać na Twoją korzyść. Śledź uważnie co dzieje się w branży, w której chcesz pracować. Informacje weryfikuj w różnych mediach. Na pewno zaglądaj na strony internetowe pracodawców. Czas, w którym nie masz pracy, potraktuj jak pełnowymiarowy etat, w trakcie którego nadrabiasz wiedzę i zdobywasz przydatne umiejętności.

 

Teraz chyba nie musimy już nikogo przekonywać, że wysłanie wiadomości e-mail zaczynającej się od: “W nawiązaniu do rozmowy, którą odbyliśmy podczas Absolvent Talent Days..." lub napisanie w liście motywacyjnym: "Podczas spotkania na targach pracy wspomniała Pani, że szukacie osób, które…” pomaga w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Gwarantujemy, to zaprocentuje!

Oceń artykuł