Porady Życie zawodowe Punktualność nie jest Twoją mocną stroną? Sprawdź, jak nad nią pracować!
07.02.2020  | 6 min czytania

Punktualność nie jest Twoją mocną stroną? Sprawdź, jak nad nią pracować!

07.02.2020  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Spóźnić do pracy zdarza się każdemu. Gorzej, jeśli dzieje się to bardzo często. Warto pamiętać, że punktualność to oznaka kultury i szacunku wobec współpracowników. W najgorszym wypadku za lekceważące podejście do tej kwestii może nam grozić zwolnienie z pracy lub obniżenie wynagrodzenia.


Spóźniony? Panu już dziękujemy

Od czego zacząć pracę nad sobą?

Osoby, które nie są z punktualnością za pan brat, powinny przede wszystkim uświadomić sobie, co tracą poprzez notoryczne spóźnianie się, czy to na spotkania z przyjaciółmi, czy zebrania w pracy lub inne ważne wydarzenia. Zrozumienie, dlaczego takim zachowaniem szkodzimy sobie i innym, to dobry punkt wyjścia do pracy nad sobą i wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Jeśli uświadomimy sobie, co zyskamy, stając się osobami punktualnymi, zyskamy odpowiednią motywację do wprowadzenia zmian.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

Zmień myślenie na swój temat

Zdarza się, że ludzie, którzy niezbyt lubią się z zegarkami, terminarzami i kalendarzami, przechodzą nad tym do porządku dziennego i twierdzą, że taka już jest ich natura i nic nie mogą z tym zrobić. To błąd! Jeśli będziemy myśleć o sobie jako o osobach niepunktualnych, to rzeczywiście w większości przypadków nie będziemy w stanie wykonać określonej pracy lub dotrzeć na umówione spotkanie na czas.

Co grozi za spóźnianie się do pracy?

Trzeba zatem przerwać ten zaklęty krąg i zacząć myśleć o sobie jako o kimś, kto punktualność ma we krwi. Ten mechanizm psychologiczny jest szczególnie skuteczny, jeśli poprze się go pozytywnym wzmocnieniem. Za każdym razem, gdy uda Ci się coś zrobić w terminie, nagradzaj się za to. Może to być dobry posiłek podczas spotkania z przyjaciółmi albo wymarzony gadżet. Ważne, by bycie punktualnym zaczęło Ci się pozytywnie kojarzyć. Wtedy droga do osiągnięcia sukcesu znacząco się skróci. Pomocne jest też wczucie się w sytuację osoby, która jest zmuszona na Ciebie czekać. Jeśli uzmysłowisz sobie, że ona także ma napięty grafik i dużo obowiązków na głowie, być może zaczniesz działać z większą konsekwencją i uda Ci się dotrzymać ustalonych terminów spotkań.

Jak przestać się spóźniać do pracy?

Analizuj powody swoich spóźnień

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny bycia niepunktualnym, ale da się w swoim zachowaniu zaobserwować pewne powtarzające się wzorce, które skutecznie przeszkadzają nam w wykonaniu określonych czynności w założonym terminie. Gdyby przyjrzeć się najczęstszym powodom spóźniania się, to z pewnością znalazłoby się wśród nich niewłaściwe oszacowanie czasu potrzebnego na wykonanie zadania. Istnieje wiele metod, które mogą nam pomóc lepiej zaplanować i zorganizować swój czas zarówno w pracy, jak i poza nią. Do najbardziej znanych należy technika GTD (od ang. Getting Things Done). Jej realizacja zakłada pięć etapów:

  • gromadzenie wszystkich zadań w jednym miejscu
  • analizowanie poszczególnych spraw do załatwienia pod kątem ich pilności oraz nakładu pracy, jaki wiąże się z ich wykonaniem
  • porządkowanie zadań i przypisywanie ich do odpowiednich miejsc i folderów
  • regularne przeglądanie wszystkich zgromadzonych w naszym zbiorze spraw i projektów (zarówno tych bieżących, jak i takich, które są do zrealizowania w przyszłości) oraz decydowanie, którymi możemy zająć się w najbliższym czasie
  • realizacja poszczególnych zadań zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz wykonywanie niezaplanowanej pracy, jeśli okoliczności, kontekst, czas i poziom naszej energii temu sprzyjają.

5 porad, jak zyskać w oczach pracodawcy i otrzymać nagrodę

Przygotuj się do spotkania, zrób plan

Nerwowe poranki? Do wyjścia pozostało 5 minut, a my nadal nie możemy znaleźć kluczy do domu/samochodu, płaszcza lub paska do spodni? Dlaczego fundujemy sobie taką stresującą gonitwę, skoro da się tego uniknąć w prosty sposób?

Jakie są mocne i słabe strony pracownika?

Osławione kluczyki do auta lub mieszkania zostawiajmy zawsze w tym samym miejscu, najlepiej zaraz po przekroczeniu progu domu. Jeśli mamy kłopot ze skompletowaniem garderoby o poranku, przygotujmy sobie ubranie poprzedniego dnia.

10 sposobów, jak przetrwać okres próbny

Sprawdźmy czas potrzebny na dojazd w dane miejsce. Jeśli wiemy, że rano na drodze do pracy trafiamy na korki, wyróbmy w sobie nawyk, by wyjeżdżać z domu nieco wcześniej niż zwykle. Podróżując komunikacją miejską, aktualizujmy swoją wiedzę na temat rozkładu jazdy. Dzięki temu nie zaskoczą nas remonty i utrudnienia.

Co zrobić, jeśli wciąż odpadasz na drugim etapie rekrutacji?

Spóźnić zdarza się każdemu. Ważne, by w miarę możliwości zawsze uprzedzić kogoś, kto na nas czeka, że zdarzyła się sytuacja uniemożliwiająca nam dotarcie na czas. Nie zapominajmy również o przeprosinach.

Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!


Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł