Spóźnić do pracy zdarza się każdemu. Gorzej, jeśli dzieje się to bardzo często. Warto pamiętać, że punktualność to oznaka kultury i szacunku wobec współpracowników. W najgorszym wypadku za lekceważące podejście do tej kwestii może nam grozić zwolnienie z pracy lub obniżenie wynagrodzenia.
Spóźniony? Panu już dziękujemy
Od czego zacząć pracę nad sobą?
Osoby, które nie są z punktualnością za pan brat, powinny przede wszystkim uświadomić sobie, co tracą poprzez notoryczne spóźnianie się, czy to na spotkania z przyjaciółmi, czy zebrania w pracy lub inne ważne wydarzenia. Zrozumienie, dlaczego takim zachowaniem szkodzimy sobie i innym, to dobry punkt wyjścia do pracy nad sobą i wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Jeśli uświadomimy sobie, co zyskamy, stając się osobami punktualnymi, zyskamy odpowiednią motywację do wprowadzenia zmian.
Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?
Zmień myślenie na swój temat
Zdarza się, że ludzie, którzy niezbyt lubią się z zegarkami, terminarzami i kalendarzami, przechodzą nad tym do porządku dziennego i twierdzą, że taka już jest ich natura i nic nie mogą z tym zrobić. To błąd! Jeśli będziemy myśleć o sobie jako o osobach niepunktualnych, to rzeczywiście w większości przypadków nie będziemy w stanie wykonać określonej pracy lub dotrzeć na umówione spotkanie na czas.
Co grozi za spóźnianie się do pracy?
Trzeba zatem przerwać ten zaklęty krąg i zacząć myśleć o sobie jako o kimś, kto punktualność ma we krwi. Ten mechanizm psychologiczny jest szczególnie skuteczny, jeśli poprze się go pozytywnym wzmocnieniem. Za każdym razem, gdy uda Ci się coś zrobić w terminie, nagradzaj się za to. Może to być dobry posiłek podczas spotkania z przyjaciółmi albo wymarzony gadżet. Ważne, by bycie punktualnym zaczęło Ci się pozytywnie kojarzyć. Wtedy droga do osiągnięcia sukcesu znacząco się skróci. Pomocne jest też wczucie się w sytuację osoby, która jest zmuszona na Ciebie czekać. Jeśli uzmysłowisz sobie, że ona także ma napięty grafik i dużo obowiązków na głowie, być może zaczniesz działać z większą konsekwencją i uda Ci się dotrzymać ustalonych terminów spotkań.
Jak przestać się spóźniać do pracy?
Analizuj powody swoich spóźnień
Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny bycia niepunktualnym, ale da się w swoim zachowaniu zaobserwować pewne powtarzające się wzorce, które skutecznie przeszkadzają nam w wykonaniu określonych czynności w założonym terminie. Gdyby przyjrzeć się najczęstszym powodom spóźniania się, to z pewnością znalazłoby się wśród nich niewłaściwe oszacowanie czasu potrzebnego na wykonanie zadania. Istnieje wiele metod, które mogą nam pomóc lepiej zaplanować i zorganizować swój czas zarówno w pracy, jak i poza nią. Do najbardziej znanych należy technika GTD (od ang. Getting Things Done). Jej realizacja zakłada pięć etapów:
- gromadzenie wszystkich zadań w jednym miejscu
- analizowanie poszczególnych spraw do załatwienia pod kątem ich pilności oraz nakładu pracy, jaki wiąże się z ich wykonaniem
- porządkowanie zadań i przypisywanie ich do odpowiednich miejsc i folderów
- regularne przeglądanie wszystkich zgromadzonych w naszym zbiorze spraw i projektów (zarówno tych bieżących, jak i takich, które są do zrealizowania w przyszłości) oraz decydowanie, którymi możemy zająć się w najbliższym czasie
- realizacja poszczególnych zadań zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz wykonywanie niezaplanowanej pracy, jeśli okoliczności, kontekst, czas i poziom naszej energii temu sprzyjają.
5 porad, jak zyskać w oczach pracodawcy i otrzymać nagrodę
Przygotuj się do spotkania, zrób plan
Nerwowe poranki? Do wyjścia pozostało 5 minut, a my nadal nie możemy znaleźć kluczy do domu/samochodu, płaszcza lub paska do spodni? Dlaczego fundujemy sobie taką stresującą gonitwę, skoro da się tego uniknąć w prosty sposób?
Jakie są mocne i słabe strony pracownika?
Osławione kluczyki do auta lub mieszkania zostawiajmy zawsze w tym samym miejscu, najlepiej zaraz po przekroczeniu progu domu. Jeśli mamy kłopot ze skompletowaniem garderoby o poranku, przygotujmy sobie ubranie poprzedniego dnia.
10 sposobów, jak przetrwać okres próbny
Sprawdźmy czas potrzebny na dojazd w dane miejsce. Jeśli wiemy, że rano na drodze do pracy trafiamy na korki, wyróbmy w sobie nawyk, by wyjeżdżać z domu nieco wcześniej niż zwykle. Podróżując komunikacją miejską, aktualizujmy swoją wiedzę na temat rozkładu jazdy. Dzięki temu nie zaskoczą nas remonty i utrudnienia.
Co zrobić, jeśli wciąż odpadasz na drugim etapie rekrutacji?
Spóźnić zdarza się każdemu. Ważne, by w miarę możliwości zawsze uprzedzić kogoś, kto na nas czeka, że zdarzyła się sytuacja uniemożliwiająca nam dotarcie na czas. Nie zapominajmy również o przeprosinach.
Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne? Sprawdź!