Porady Życie zawodowe Przyjąłeś ofertę pracy? Sprawdź, o co warto teraz dopytać!
09.08.2016 | 3 min czytania

Przyjąłeś ofertę pracy? Sprawdź, o co warto teraz dopytać!

09.08.2016 | 3 min czytania
Autor wpisu admin

Dostałeś ciekawą ofertę pracy i przyjąłeś ją. Jest euforia! Uważaj jednak, żeby w emocjach nie zgubić rozsądku. Skacz ze szczęścia, ale na chwilę zejdź też na ziemię. Musisz teraz po niej twardo stąpać, bo przed Tobą konkretne sprawy do załatwienia. O różnych formalnościach łatwo w takich momentach zapomnieć.

Odezwał się do Ciebie rekruter z firmy, do której aplikowałeś. Właśnie Ciebie wybrali! Zmieniasz miejsce pracy. Już postanowiłeś i cieszysz się na samą myśl o tym. Kwestia złożenia wypowiedzenia i rozstania z pracodawcą – to jedno, ale przed Tobą również formalności w nowym miejscu.
To trzeba wyjaśnić na wstępie!

Przyjmując ofertę pracy, często nie pamiętamy, żeby dopytać o różne szczegóły.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy firma, do której przechodzimy nie należy do konkurencji. To ważne, jeśli jesteśmy objęci umową o zakazie konkurencji. – Powinniśmy sprawdzić, czy charakter wykonywanej pracy faktycznie może być przeszkodą dla byłego pracodawcy. Może się okazać, że konkurencyjna jest sama firma, ale nasz zakres obowiązków nie ma z tym nic wspólnego. Warto więc porozmawiać o tym z byłym pracodawcą i poszukać kompromisu.

Aby uniknąć późniejszego chaosu, dezorientacji czy rozczarowania warto również dowiedzieć się:

  • czy możemy otrzymać list intencyjny od naszego przyszłego pracodawcy – da nam to pewne zabezpieczenie, zanim otrzymamy do podpisania umowę. W liście można określić warunki zatrudnienia, np. datę rozpoczęcia pracy, rodzaj umowy, czas jej trwania itd.,
  • z kim należy się kontaktować w sprawie pytań i formalności,
  • kiedy i gdzie podpiszemy umowę o pracę,
  • jakie dokumenty potrzebne do zawarcia umowy powinniśmy dostarczyć,
  • kiedy udać się na badania lekarskie, jeśli wymaga tego nasza umowa,
  • jaki stój obowiązuje w nowym miejscu pracy (aby pierwszego dnia rano nie zastanawiać się gorączkowo, w co się ubrać),
  • jak będą wyglądać formalności w pierwszych dniach pracy, gdzie i kiedy musimy się zgłosić, na którą przyjść itd.
  • czy będziemy musieli wziąć udział w jakichś szkoleniach wstępnych,
  • jak będzie wyglądać proces adaptacji w nowym miejscu pracy i czy jakoś warto się do niego przygotować,
  • czy można otrzymać już na tym etapie jakieś dodatkowe materiały o firmie czy obszarze Twojej odpowiedzialności, które ułatwią Ci wdrożenie się w nowe obowiązki.

Przed rozpoczęciem pracy warto też poinformować i ustalić z pracodawcą termin urlopu, który już wcześniej planowaliśmy i chcemy wykorzystać w ciągu roku. To szczególnie ważne, jeśli mamy wykupione wycieczkę czy bilety. Czasami to ostatni moment, aby taką sprawę jak urlop wynegocjować – kiedy zaczniesz już pracę i będziesz chciał załatwić podobną kwestię, może się okazać, że grafik urlopowy Twoich współpracowników jest od dawna ustalony i nie ma w nim miejsca na Twoje plany w wybranym przez Ciebie terminie.

Sprawdź, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie w nowej pracy >>

Pamiętajmy też o formalnościach w firmie, z której odchodzimy – trzeba odebrać świadectwo pracy oraz referencje, jeśli pracodawca chce nam je wystawić. Firma jest zobowiązana wystawić nam świadectwo pracy w ciągu 7 dniu od daty zakończenia stosunku pracy. Warto dowiedzieć się, czy będzie przekazane osobiście czy drogą pocztową.

Co jeszcze dodacie do listy „to do” podczas zmiany pracy?

Oceń artykuł