Porady Życie zawodowe Przerwa w zatrudnieniu – jak ją wytłumaczyć?
13.09.2018  | 4 min czytania

Przerwa w zatrudnieniu – jak ją wytłumaczyć?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Opiekowałeś się dzieckiem, podróżowałeś, a może przez długi czas zmagałeś się z problemami zdrowotnymi? Przerwa w zatrudnieniu nie musi być postrzegana negatywnie przez pracodawców. Wiele zależy od tego, jak wykorzystasz ten czas.  

Przebieg Twojej kariery zależy głównie od Ciebie i od tego, jaki masz plan na swoje życie prywatne i zawodowe. Jeśli działasz w zgodzie ze swoimi potrzebami i stale się rozwijasz, przerwa w zatrudnieniu nie stanie Ci na drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Twoja zawodowa historia może jednak nieco zwolnić bieg w sytuacjach, takich jak:

  • Urlopy dla rodziców

Opieka nad dzieckiem to wymagające zadanie. Jako rodzic uczysz się m.in. odpowiedzialności, zarządzania sobą w czasie czy kreatywności. Kiedy nie pracujesz, możesz też doskonalić się zawodowo podczas kursów i szkoleń. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął dorywczą pracę zarobkową, np. na podstawie umów cywilnoprawnych. Wszystko to sprawia, że się rozwijasz, a nowo nabyte umiejętności możesz wykorzystywać również w pracy.  

Rodzice w pracy. Życie na pełen etat

  • Urlop bezpłatny

Jako pracownik etatowy masz prawo do urlopu bezpłatnego trwającego np. pół roku lub rok (długość przerwy uzgadnia się z pracodawcą). Ten czas możesz przeznaczyć m.in. na odpoczynek i regenerację lub na podróże. Jak opisać w życiorysie przerwę? Dobrym rozwiązaniem może być CV funkcjonalne. W takim dokumencie rezygnuje się z chronologicznego układu treści, a kładzie nacisk na umiejętności.   

Urlop bezpłatny – najczęściej zadawane pytania

  • Rezygnacja z aktywności zawodowej

Możesz zrezygnować z pracy, nie korzystając z żadnego urlopu, np. po to, by zajmować się rodziną i domem. Przerwa w zatrudnieniu to okres, który warto wykorzystać na naukę i robienie czegoś nowego oraz wzmacnianie swoich mocnych stron. Poświęcając czas swoim bliskim, też zdobywasz różne kompetencje. Możesz np. zająć się edukacją domową swoich dzieci lub rozwijać zdolności kulinarne. Udział w kursach językowych i specjalistycznych, aktywność w organizacjach pozarządowych – to tylko przykłady, jak w elastyczny sposób można łączyć obowiązki domowe ze zdobywaniem nowych umiejętności.

  • Bezrobocie

Jeśli powodem przerwy w zatrudnieniu są trudności ze znalezieniem pracy, możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna i korzystać z różnych form doskonalenia zawodowego. Dzięki temu zdobędziesz dodatkowe umiejętności twarde i miękkie, przydatne na rynku pracy.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Jak stworzyć CV?

Doświadczenie zawodowe i kwalifikacje – to najistotniejsze czynniki, które świadczą o Twoich umiejętnościach. Aby korzystnie się zaprezentować, stwórz profesjonalne CV stanowiące odpowiedź na wybraną ofertę. W dokumencie powinny znaleźć się kluczowe informacje na Twój temat. Przerwa w zatrudnieniu nie musi być przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia. Ważne jest Twoje nastawienie – skoncentruj się na przygotowaniach do rekrutacji i aktualizowaniu wiedzy branżowej. Aplikując na ofertę pracy poprzez serwis Pracuj.pl, możesz otrzymywać powiadomienia o statusie aplikacji. Dzięki temu możliwe jest śledzenie całego procesu – od wysłania dokumentów do zakończenia rekrutacji (www.pracuj.pl/statusaplikacji/).

Rozwijaj się i mądrze wykorzystuj czas.

Oceń artykuł