Uważasz, że masz predyspozycje do pracy w handlu, ale martwi Cię prowizyjny system wynagradzania, często oferowany przez pracodawców? Sprawdź, jakie są jego założenia i podejmij świadomą decyzję.
Czym jest prowizja i ile wynosi?
Wynagrodzenie jest złożone z kilku składników. Największe znaczenie ma płaca zasadnicza, do której są doliczane premie oraz inne dodatki. Jednym z nich jest prowizja, czyli procent od sprzedaży/obrotu. Wysokość tego składnika jest wyrażona w procentach i stanowi np. 2-3% kwoty, na którą opiewa transakcja.
Wynagrodzenie zasadnicze – najczęściej zadawane pytania
Przykład: Agent nieruchomości sprzedał mieszkanie za 700 000 zł. W związku z tym przysługuje mu jednorazowy dodatek do pensji. Wysokość dodatkowego składnika wynagrodzenia to 14 000 zł.
System prowizyjny – zasady
Im więcej sprzedasz, tym wyższa będzie Twoja pensja – tak w skrócie można scharakteryzować prowizyjny system wynagradzania. Taka zasada ma motywować pracownika do wytężonej aktywności. System oparty na prowizji to skuteczny motywator, który może jednocześnie stanowić czynnik zwiększający poziom stresu. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, zastanów się, czy taka forma wynagradzania sprawi, że bardziej się zaangażujesz, czy przyczyni się do tego, że aktywność zawodowo stanie się dla Ciebie źródłem silnego napięcia. Podejmowanie ważnych decyzji zawodowych wymaga znajomości własnego charakteru. Pracodawca, który decyduje się na wprowadzenie systemu prowizyjnego, płaci za efekty, tak jak w przypadku pracy na akord.
Akordowy system wynagradzania pracowników - przepisy
Umowa-zlecenie z wynagrodzeniem prowizyjnym
Systemy wynagradzania zostały scharakteryzowane w kodeksie pracy, dlatego stosuje się je najczęściej w odniesieniu do pracowników etatowych. Wynagrodzenie, którego wysokość zależy np. od liczby zawartych umów, można stosować także w przypadku zleceniobiorców. Pensja osoby zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenia może zależeć tylko od efektywności, co oznacza, że brak wyników jest tożsamy z brakiem wynagrodzenia. W takiej sytuacji nie obowiązują przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej. Nie przysługuje ona zleceniobiorcy, który samodzielnie decyduje, gdzie i kiedy pracuje oraz otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne. Tak wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20022001679).
Zawody z wysokimi prowizjami
System prowizyjny jest powszechny nie tylko w przypadku agenta nieruchomości. Profesje, w odniesieniu do których często się go stosuje, są związane ze sprzedażą. Inne przykłady stanowisk, których objęcie wiąże się z prowizjami, to: przedstawiciel handlowy, doradca bankowy, dealer samochodowy czy sprzedawca w sklepie odzieżowym. Poziom wynagrodzeń zależy nie tylko od efektywności, ale również od branży. Wartość sprzedanych ubrań jest niższa niż np. cena mieszkania lub samochodu.