Porady Życie zawodowe Prezent dla szefa – co podarować?
24.07.2019  | 5 min czytania

Prezent dla szefa – co podarować?

24.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Adekwatny do okazji i wręczany z potrzeby serca – taki powinien być prezent, który zamierzamy podarować szefowi. Warto zadbać także o to, żeby upominek oddawał „ducha” zespołu pracowników i, co najważniejsze, przypadł zwierzchnikowi do gustu. 

Im lepiej znamy przełożonego, tym większa szansa, że ofiarujemy mu coś, co wywoła szczery uśmiech na jego twarzy. W zależności od relacji, jakie łączą nas z szefem, do wyboru podarunku warto podejść:

  • Ze smakiem 

Postawmy na konwencjonalne i eleganckie rozwiązania, jeśli z szefem łączą nas oficjalne relacje. Możemy wybierać nie tylko pomiędzy przedmiotami, ale również biletami na wydarzenia kulturalne - o ile wiemy, że zwierzchnik chętnie chodzi np. do opery. Postarajmy się, aby prezent był dostosowany do upodobań szefa.   

Przykładowe propozycje:

- bilety do opery 

- voucher na kolację 

- pióro 

- etui na okulary 

- zegarek kieszonkowy

- notatnik

  • Z humorem i dystansem 

W niektórych firmach panują swobodne relacje. Pracownicy i zwierzchnicy przyjaźnią się, a dystans pomiędzy nimi jest niewielki. W takich sytuacjach możemy pozwolić sobie na nieco większą swobodę i sięgnąć po zabawne gadżety, które szczerze rozweselą szefa i będą poprawiać mu nastrój, ilekroć na nie spojrzy. 

Przykładowe propozycje:

- kubek/koszulka z nadrukiem (można np. opatrzyć kubek maksymami wygłaszanymi przez szefa)

- portretowa karykatura

- zabawna tabliczka na drzwi

- medal dla najlepszego szefa

  • Z pewną dozą pragmatyzmu 

Być może nasz szef nie jest osobą, która gustuje w eleganckich lub zabawnych prezentach. W takiej sytuacji możemy wybrać zdecydowanie bardziej pragmatyczne rozwiązanie i zastanowić się nad potrzebami zwierzchnika. Być może niedawno sygnalizował, że chciałby zmienić coś w swoim biurze. A może wspomniał o planerze, który zamierza kupić? Warto wsłuchiwać się w takie luźne uwagi.

Przykładowe propozycje:

- lampa pasująca do wystroju biura 

- voucher do sklepu meblowego

- kalendarz/planer/organizer 

- poduszka podpierająca lędźwie

- serwis kawowy

- zestaw herbat

  • Z sercem 

Podarunek może wyrazić więcej niż słowa. Jeśli cenimy i lubimy swojego pracodawcę, a także zależy nam na tym, by sprawić mu radość, zastanówmy się, jak to zrobić. Być może zwierzchnik wspominał ostatnio, że czuje się przemęczony i chciałby spędzić weekend w leśnej głuszy? W takiej sytuacji możemy wręczyć mu karnet do SPA usytuowanego w spokojnej, zielonej okolicy. A może w mieście, w którym znajduje się siedziba firmy, niebawem ma odbyć się koncert ulubionego zespołu szefa, a bilety są trudno dostępne? Postarajmy się zdobyć zaproszenie na taką imprezę. 

Przykładowe propozycje:

- wycieczka

- zaproszenie na degustację win 

- reprodukcja obrazu namalowanego przez ulubionego artystę szefa

- unikatowe wydanie ulubionej książki pracodawcy

  • Z inwencją 

Za prezenty podarowane prosto z serca można uznać również takie, które wykonało się samodzielnie. Szef na pewno doceni ogrom pracy włożony we własnoręczne stworzenie podarunku. Jeśli zamierzamy ofiarować zwierzchnikowi coś niematerialnego, tzn. zaprezentować samodzielnie napisany skecz czy piosenkę, zadbajmy też o materialną stronę przedsięwzięcia: kupmy kwiaty, czekoladki i/lub wino.  

Przykładowe propozycje:

- obraz namalowany przez pracowników 

- cover piosenki i teledysk

- scrapbook

- kolaż wspólnych zdjęć

5 pomysłów na prezent dla szefa

Wybieramy prezent dla szefa – zasady

Wybór prezentu dla pracodawcy to wyzwanie dla pracowników. Ważne, by dokonać go wspólnie i solidarnie – bez prób wyróżnienia się na tle zespołu. Aby podarunek był trafiony, należy wziąć pod uwagę osobowość i zainteresowania szefa. Nawet jeśli w firmie panują przyjacielskie relacje, zatroszczmy się o to, by prezent nie okazał się niestosowny. Zrezygnujmy ze zbyt rubasznych propozycji, postawmy na bardziej neutralne rozwiązania.  

10 zasad pracy w zespole

Warto obdarowywać się prezentami. Aby radość była pełna, poświęćmy czas i wysiłek na wybór podarunku, który okaże się trafiony. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł