Porady Życie zawodowe Premie świąteczne – na jakich zasadach?
13.09.2018  | 4 min czytania

Premie świąteczne – na jakich zasadach?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Święta zwykle wiążą się z dodatkowymi wydatkami, dlatego wielu pracodawców przyznaje w tym okresie specjalne premie. Pracownicy otrzymują również inne benefity, na przykład paczki lub dodatkowy płatny dzień wolny.

Kto może liczyć na premię świąteczną?

Za pracę w dzień ustawowo wolny, np. w Boże Narodzenie, przysługuje czas wolny lub dodatek pieniężny. Pracodawca musi go wypłacić, tak samo jak dodatek za nadgodziny. Inaczej jest z premią świąteczną. Obowiązek wypłacenia takiego świadczenia nie wynika wprost z kodeksu pracy, ale może zostać wskazany np. w regulaminie wynagradzania lub w innych regulacjach wewnątrzzakładowych. Pracodawca powinien wypłacić premię regulaminową, jeśli spełnisz konkretne wymagania. Tak wynika ze stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy: https://www.pip.gov.pl/pwp/pdf/wynagrodzenia.pdf. Jeśli jednak w regulaminie, umowie o pracę czy innych dokumentach nie pojawia się zapis o premii świątecznej, pracodawca nie musi jej przyznawać. Może wręczyć nagrody, które mają charakter uznaniowy, tzn. decyzja o ich przyznaniu oraz wysokość zależą od woli zatrudniającego. Premia świąteczna może być w rzeczywistości nagrodą, która nie ma charakteru roszczeniowego.   

Premia a nagroda

Negocjując warunki zatrudnienia, warto dowiedzieć się, na jakie korzyści możesz liczyć, tzn. czy pracodawca oferuje Ci wyłącznie wynagrodzenie, czy może sięga również po dodatkowe sposoby budowania satysfakcji i motywacji pracowników. Aby poczuć się pewniej i zyskać spokój, zapoznaj się z treścią regulacji wewnątrzzakładowych. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie przeczytaj jej treść. Przygotuj się do rozmowy i dowiedz się, jak negocjować wysokość pensji.  

Premia świąteczna – podatek

Wynagrodzenie uzyskane z tytułu umowy o pracę jest opodatkowane. Od zarobionych pieniędzy odlicza się także składki ZUS. Premia świąteczna – jako składnik wynagrodzenia – nie będzie obciążona podatkiem, jeśli np. zostanie wypłacona z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku bonów ulga podatkowa nie obowiązuje. Pracodawca, który przyznaje tego typu dodatki, ma obowiązek dokonać rozliczenia. Musi to zrobić także wtedy, gdy premia jest wypłacana ze środków obrotowych. Tak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910800350).       

Premie pieniężne – jak są opodatkowane?

Aby ustalić różnicę pomiędzy brutto a netto, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Benefity pracownicze – istotny czynnik motywacyjny

Materialne i niematerialne dodatki do wynagrodzenia to czynnik motywujący do pracy. Zdaniem pracowników najatrakcyjniejsze benefity to: opieka medyczna (58%), dofinansowanie szkoleń (35%), dofinansowanie urlopów (34%), karta sportowa (29%) oraz dofinansowanie nauki języków obcych (28%). Takie wnioski płyną z analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl.  

Dodatki do wynagrodzenia decydują o poziomie zadowolenia z pracy. Satysfakcja wzrasta również wtedy, gdy pracodawca stosuje motywatory pozapłacowe, np. pochwały, elastyczne godziny lub możliwość pracy zdalnej.  

Motywacja materialna i niematerialna – na czym polega?

Oceń artykuł