Porady Życie zawodowe Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują
28.02.2019  | 5 min czytania

Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Jako pracownik etatowy, który zajmuje stanowisko wyposażone w monitor ekranowy, masz prawo m.in. do co najmniej 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy. Możesz także ubiegać się o refundację okularów korekcyjnych, jeśli wskutek długotrwałego wpatrywania się w monitor Twój wzrok uległ pogorszeniu. Korzystanie z przywilejów to w tym przypadku wyraz troski o własne zdrowie.   

Jesteś grafikiem, architektem albo copywriterem na etacie? Jeśli pracujesz głównie przy komputerze, prawo gwarantuje Ci szereg przywilejów, np.:

  • Dostęp do badań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek chronić Twoje zdrowie. W tym celu powinien regularnie kierować Cię na badania lekarskie i pokrywać koszty. Ich częstotliwość zależy od decyzji lekarza medycyny pracy.

Badania lekarskie pracowników – sprawdź, kiedy musisz je mieć

  • Dostęp do informacji na temat czynników szkodliwych

Ważne, by zatrudniający dokonał oceny ryzyka zawodowego, a także poinformował Cię o czynnikach szkodliwych i zminimalizował skutki ich działania.

  • Szkolenie BHP

Przed rozpoczęciem pracy każdy pracownik uczestniczy w szkoleniu BHP. Pracodawca organizuje je w czasie pracy i na własny koszt.

https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/180080/ul%20ProfilakOchronaZdrowia%20Internet.pdf

  • Odpowiednio wyposażone stanowisko pracy

Ważne, by ekran, z którego korzystasz w godzinach pracy, spełniał wymagania wskazane w załączniku do rozporządzenia w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W dokumencie wskazano również wymogi dotyczące klawiatury, stołu i siedziska, oświetlenia itd.   

  • Refundacja okularów

Jeśli podczas badania profilaktycznego lekarz zaleci Ci noszenie okularów, pracodawca powinien za nie zapłacić. Aby uzyskać refundację, należy dostarczyć zatrudniającemu stosowne dokumenty:

  • zaświadczenie lekarskie,
  • fakturę potwierdzającą zakup,
  • wniosek o dofinansowanie.

Soczewki kontaktowe – czy pracodawca je zrefunduje?

Przerwy w pracy przy komputerze

Gdy wykonujesz pracę wyłącznie przy komputerze, masz prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy. Jest ona wliczana do czasu pracy, dlatego otrzymujesz za nią wynagrodzenie.  

Przerwy w pracy – ile ich przysługuje?

Uprawnienia pracownika wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Jak zachować dobre samopoczucie?

Praca siedząca to jeden z czynników, które poważnie zagrażają zdrowiu. Warto dbać o formę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. W tym celu dobrze jest np. regularnie uprawiać sport. Duże znaczenie ma dieta, ponieważ tłuste, kaloryczne posiłki zwiększają ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Liczy się także to, jak spędzasz wolny czas. Wpatrywanie się w ekran również po godzinach może potęgować uczucie zmęczenia, powodować bóle głowy itp.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł