Porady Życie zawodowe „Pracuj z głową” – porozmawiajmy o tym, jak zmienia się rynek pracy
07.06.2022  | 4 min czytania

„Pracuj z głową” – porozmawiajmy o tym, jak zmienia się rynek pracy

07.06.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Szczególnie w ostatnich latach, gdy największy wpływ na nią mają pandemia i lockdown, wybuch wojny w Ukrainie, wzrost cen produktów i usług wraz z wciąż rosnącą inflacją. Te wydarzenia budzą niepokój, mogą generować wiele pytań i wątpliwości. Mimo tych przeciwności losu, warto pamiętać, że w każdej zmianie można znaleźć szansę na coś pozytywnego. Dlatego w Pracuj.pl przeprowadziliśmy cykl rozmów, w których ekspertki i eksperci z różnych dziedzin opowiadają o tym, jak najlepiej radzić się w nowej zawodowej rzeczywistości.

O czym przeczytasz w artykule:

• O cyklu rozmów „Pracuj z głową”
• Rozmowa 1: „Jak sobie radzić, gdy obok toczy się wojna?”
• Rozmowa 2: „Osoby z innego kraju w moim miejscu pracy”
• Rozmowa 3: „Co mogą zmienić pracowniczki z Ukrainy na naszym rynku pracy?”
• Rozmowa 4: „One. Czy przyjdą i zabiorą mi pracę?”

O cyklu rozmów „Pracuj z głową”

Przez ostatnie kilka miesięcy nasza rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Setki tysięcy uchodźców z Ukrainy trafiły do polskich miast i powoli zaczynają budować tu swoją przyszłość – co najmniej do czasu zakończenia wojny w ich kraju. Wynajmują mieszkania, szukają pracy, posyłają dzieci do szkół i przedszkoli. Chociaż już przed 24 lutego Ukraińców w Polsce było bardzo wielu, to dopiero teraz dowiadujemy się, jak naprawdę wygląda społeczeństwo składające się z osób różnych nacji – język ukraiński słychać w sklepach, parkach i… biurach.

Obcowanie na co dzień z cudzym nieszczęściem może być obciążające. Sytuacja wojenna jest z nami cały czas, wywołuje skrajne emocje i niełatwo przejść nad nią do porządku dziennego. W wielu miejscach pracy pojawiły się Ukrainki, które starają się odnaleźć na naszym rynku pracy i zarobić na utrzymanie swoje i swoich dzieci. To dla nich bardzo trudna sytuacja. Jak reagować? Jak wspierać? Czy jest się czego obawiać z ich strony? Co warto wiedzieć?

Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w cyklu „Pracuj z głową”. Prowadząca Anna Hołdyńska – ekspertka ds. projektowania treści Pracuj.pl – zaprosiła do rozmowy specjalistów z różnych dziedzin i to z nimi dyskutuje na temat nurtujących Polaków kwestii widzianych z różnych stron: psychologicznej, antropologicznej, socjologicznej czy związanej z ekonomią i analityką rynku pracy. Zapraszamy do śledzenia kolejnych odcinków. Dostępne są na Youtubie – z napisami w języku ukraińskim, a także w formie podcastów na Vimeo oraz platformach streamingowych.

Rozmowa 1: „Jak sobie radzić, gdy obok toczy się wojna?”

Gościnią pierwszego webinaru jest psycholożka i psychoterapeutka Joanna Gutral. Razem z Anną Hołdyńską rozmawia o tym, jak trudne emocjonalnie były ostatnie lata i jak stres i poczucie zagrożenia, które były z nami w trakcie pandemii koronawirusa, po wybuchu wojny w Ukrainie pojawiły się na nowo lub przybrały na sile. Jedne osoby radzą sobie z emocjami łatwiej, a inne będą potrzebować specjalistycznej pomocy. Warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, wesprzeć współpracownika, przyjaciela czy bliskiego w kryzysie.

Posłuchaj na Spotify

Rozmowa 2: „Osoby z innego kraju w moim miejscu pracy”

Stereotypy są nieodłącznymi elementami naszego postrzegania: pozwalają orientować się w świecie, podejmować szybkie decyzje. Z drugiej strony jednak bardzo spłycają rzeczywistość. W kolejnym spotkaniu z cyklu „Pracuj z głową” Anna Hołdyńska rozmawia na ich temat z psychologiem międzykulturowym Radosławem Stanczewskim: wspólnie pokazują, jak można zmienić stereotyp Ukraińca zakorzeniony w Polakach, jak ważna jest odpowiednia komunikacja, empatia i otwartość, wreszcie – jak różnice kulturowe mogą pozytywnie wpływać na rozwój naszego społeczeństwa.

Posłuchaj na Spotify

Rozmowa 3: „Co mogą zmienić pracowniczki z Ukrainy na naszym rynku pracy?”

Osoby uciekające przed wojną to przede wszystkim kobiety i dzieci. Po oswojeniu się z nową sytuacją i zapisaniu podopiecznych do szkół i przedszkoli, większość z nich zaczęła szukać w Polsce pracy. Kolejny gość cyklu „Pracuj z głową”, Kamil Fajfer, jest analitykiem rynku pracy, dziennikarzem i autorem książek. Opowiada on o tym, z jakimi wyzwaniami mierzą się uchodźczynie, jak w szukaniu pracy wspierają je publiczne instytucje, przytacza też wiele istotnych danych demograficznych i finansowych związanych z sytuacją wojenną.

Posłuchaj na Spotify

Rozmowa 4: „One. Czy przyjdą i zabiorą mi pracę?”

Czym jest siostrzeństwo? Czy warto je w sobie pielęgnować? Jak solidarność z Ukrainkami, które szukają w Polsce zatrudnienia i znajdują je w polskich przedsiębiorstwach, może wpłynąć na nasze miejsce pracy? W czwartym webinarze nad tymi kwestiami zastanawia się socjolożka i kulturoznawczyni Sandra Frydrysiak. Posłuchaj, aby dowiedzieć się, jak można praktykować siostrzeństwo w firmie i dlaczego lepiej się wspierać, zamiast cieszyć z cudzych porażek.

Posłuchaj na Spotify

Zapraszamy do słuchania!

Oceń artykuł