Porady Życie zawodowe Pracowniku, podziel się talentem!
06.02.2019  | 3 min czytania

Pracowniku, podziel się talentem!

06.02.2019  | 3 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(1)

Na co dzień są pracownikami jednej z krakowskich firm. Ich dzień pracy wypełniają rekrutacje, rozmowy z zatrudnionymi osobami, spotkania i przygotowywanie dokumentów. Ale czasem wchodzą w role wolontariuszy, którzy organizują czas seniorom. Wolontariat pracowniczy to sposób, by podzielić się swoimi kompetencjami, dać coś innym, a jednocześnie samemu zyskać cenną wiedzę i doświadczenie.

Śpiewanie i gry planszowe – z serca, bez wynagrodzenia

Osoby pracujące w Grupie ATERIMA – jako ochotnicy – odwiedzają podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Krakowie. Wspólnie spędzają czas – na przykład grają w gry pamięciowe, śpiewają, czytają książki, wykonują prace plastyczne, ozdabiają pierniki przed świętami. Wcześniej pracownicy planują i przygotowują aktywności, które następnie proponują seniorom. Towarzyszą im w różnych zajęciach.

Chodzi o to, by odciążyć personel ośrodka, a jego podopiecznym zaproponować ciekawe i dostosowane do ich możliwości formy spędzania czasu.
- Celina Adamek, kierownik działu PR w Grupie ATERIMA  Jak zapewnia nasza rozmówczyni, społeczna odpowiedzialność jest ważna dla organizacji od samego początku jej istnienia. To sposób myślenia, ważny element firmowej filozofii. Program dla seniorów realizowany jest od ponad roku i opiekuje się nim dział personalny.
Wspiera nas także nasz partner – Akademia Opiekunów. Przed rozpoczęciem wolontariatu nasi pracownicy wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez eksperta Akademii, które wstępnie przygotowało ich do opiekowania się i tzw. aktywizacji seniorów z demencją.
- Celina Adamek

Wolontariat spójny z profilem firmy

Wolontariat to nie tylko szlachetny gest i okazanie życzliwości podopiecznym. To także cenna lekcja dla samych pracowników firmy. Lekcja pokory, cierpliwości, empatii, ale też lepszego zrozumienia specyfiki pracy opiekunów, których… na co dzień sami zatrudniają.

Nasza firma między innymi świadczy usługi opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Dlatego właśnie postanowiliśmy połączyć wolontariat pracowniczy z profilem działalności firmy i umożliwić pracownikom spróbowania swoich sił w opiece nad seniorami z demencją. W krakowskim Domu Samopomocy nasz zespół ma szansę zobaczyć realia opieki w praktyce – dzięki temu potem jest mu łatwiej zrozumieć problemy zatrudnionych u nas opiekunów, a przez to lepiej wykonywać swoją codzienną pracę.
- Celina Adamek  Z wolontariatu korzyści czerpią więc wszystkie strony: pracodawca, pracownicy i osoby korzystające ze wsparcia.

Warsztaty i opieka nad stypendystami

O mocy społecznej odpowiedzialności biznesu przekonana jest też Grupa Pracuj. Jej pracownicy – zajmujący się na co dzień np. sprzedażą, administracją, księgowością, marketingiem czy inną dziedziną – angażują się w różne akcje i projekty. Przykładowo, niektórzy z nich zostają mentorami, opiekunami stypendystów w ramach Funduszu Stypendialnego Grupy Pracuj organizowanego przy Fundacji S. Batorego. Stypendystami są studenci I roku informatyki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji rodzinno-finansowej i otrzymują wsparcie od Grupy Pracuj. Pracownicy zgłaszają też własne projekty, których celem jest wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego – dzięki temu realizowane jest konkretne rozwiązanie, pomysł na rzecz lokalnej społeczności. Część pracowników poświęca też swój wolny czas na przeprowadzenie warsztatów np. dla podopiecznych Fundacji Możesz ITy.

W zespole siła!

W ramach wolontariatu pracowniczego możesz podjąć się zadań związanych ze swoją pracą zawodową. Na przykład specjalista ds. IT może poprowadzić zajęcia z programowania, anglista udzielać lekcji i prowadzić konwersacje, a grafik stworzyć projekt np. dla wybranego stowarzyszenia. Warto działać zespołowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować sił w zupełnie nowej roli. Na przykład dział księgowości wykonuje prace plastyczne dla dzieci z domu dziecka, a dział prawny przygotowuje występy teatralne. Tego typu działania to okazja, by rozwijać różne umiejętności, integrować się z zespołem i podzielić się swoim czasem, energią i uśmiechem z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Warto pomagać!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

 

Oceń artykuł