Praca że aż boli

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

2

Najchętniej wyszedłbyś z pracy i już nigdy tam nie wrócił, a w poniedziałek rano czujesz się, jak w drodze na ścięcie? Każdy z nas ma pewnie czasem takie uczucie. Kiedy jednak towarzyszy Ci ono codziennie, a do tego nie możesz jeść i kiepsko śpisz, warto się nad tym głębiej zastanowić. Tylko czy w kryzysie możemy w ogóle przyznawać się do wypalenia zawodowego?

Grupy podwyższonego ryzyka

Na wypalenie szczególnie narażone są zawody, które na co dzień mają kontakt z ludźmi – lekarze, nauczyciele czy handlowcy. Ich codzienna praca obciążona jest dużymi emocjami, których często nie mogą okazywać. Brak pewności siebie czy poczucia sensu wykonywanej pracy również sprawiają, że ludzie są bardziej podatni na tzw. „burnout syndrom”. Pierwszym krokiem do wypalenia jest także przeciążenie pracownika – obarczenie go zbyt wieloma obowiązkami, nad którymi przestaje panować.

Symptomy

Przychodzi moment, gdy całe ciało zaczyna boleć, w uszach pojawia się nieznośny szum, wwierca się do mózgu i człowiek zaczyna się sypać – czytamy w recenzji książki „List do mojego życia” Miriam Meckel. To historia kobiety sukcesu, która zderza się z bolesnymi symptomami wypalenia zawodowego. Ten stan dotyka nas bowiem nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie – zaczynamy cierpieć na zaburzenia snu, apetytu, częściej chorujemy, odczuwamy niezidentyfikowane bóle. Jesteśmy też rozdrażnieni, mamy problemy z zapamiętywaniem, a praca przestaje sprawiać nam jakąkolwiek satysfakcję. Generalnie – źle nam się żyje, źle pracuje.

Wypalenie w kryzysie

Badań o wpływie kryzysu ekonomicznego na stopień wypalenia zawodowego wśród pracowników na razie nie ma. Jednak na przykład w Niemczech temat wypalenia wśród pracowników urósł już do rangi problemu, nad którym pochyla się Ministerstwo Pracy. Czy tak naprawdę możemy jednak sobie dzisiaj pozwolić na walkę z nim – dbanie o równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, relaks, regularny urlop? Jak uważacie?

Oceń artykuł


Narzędzia