Porady Życie zawodowe Praca zdalna – co musisz wiedzieć o home office w czasie epidemii koronawirusa
17.03.2020  | 7 min czytania

Praca zdalna – co musisz wiedzieć o home office w czasie epidemii koronawirusa

17.03.2020  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Gdy w Europie pojawiło się wyzwanie związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, wiele krajów, w tym Polska, profilaktycznie zaleciło ograniczenie kontaktów z innymi i unikanie skupisk ludzi. Dlatego jeśli to możliwe, lepiej na jakiś czas zrezygnować z pracy w biurze – zwłaszcza typu open space – i dojeżdżania do niego komunikacją miejską. O ile tylko charakter Twojego stanowiska na to pozwala, a pracodawca wyraża zgodę, skorzystaj z home office.

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie ważne zmiany dotyczące pracy wprowadza specustawa dotycząca koronawirusa?
• Co musisz wiedzieć na temat prewencyjnej pracy zdalnej podczas epidemii?
• Jak zorganizować sobie pracę w trybie home office?

Zagrożenie koronawirusem a praca – co daje pracownikom rządowa specustawa

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych uzupełnia dotychczas obowiązujące przepisy o aspekty związane z wyjątkową sytuacją, w jakiej obecnie znajduje się Polska, dotknięta rozprzestrzeniającą się epidemią.

Po pierwsze zgodnie z nową ustawą Główny Inspektor Sanitarny lub wojewódzki inspektor sanitarny mogą wydawać decyzje nakładające na pracodawców obowiązek „podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych oraz żądać od nich informacji w tym zakresie”. To dodatkowe zabezpieczenie dla pracowników na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Po drugie pracodawcy zyskali możliwość prewencyjnego kierowania pracowników na przymusową pracę zdalną. Przed wejściem w życie ustawy pracownik mógł odmówić zastosowania się do takich środków bezpieczeństwa i wówczas jedynym wyjściem było zwolnienie go z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Praca zdalna w dobie koronawirusa – pytania i odpowiedzi

Co to jest praca zdalna w rozumieniu specustawy dotyczącej koronawirusa? Ten rodzaj pracy polega na wykonywaniu obowiązków służbowych poza miejscem, gdzie robi się to zazwyczaj, na polecenie pracodawcy i w celu przeciwdziałania COVID-19. Poniżej zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości związane z pracą zdalną w dobie epidemii koronawirusa.

  • Chcę wykonywać pracę zdalnie w domu – czy pracodawca ma obowiązek się zgodzić?

Według informacji rządu każdy pracownik może ubiegać się o możliwość pracy zdalnej. Jednak ostateczna decyzja należy w tym wypadku do pracodawcy, a zatem nie ma on obowiązku zaakceptowania Twojego wniosku. Z drugiej strony zarówno epidemiolodzy, jak i rząd zachęcają do pozostania w domach w tym trudnym czasie, więc o ile tylko tryb home office nie zaburza w znaczącym stopniu działania firmy, pracodawcy raczej chętnie przychylają się do takich wniosków. Jeżeli jednak Twój pracodawca nie zgodzi się na home office, powinieneś się do tej decyzji zastosować.

  • Co z wynagrodzeniem za pracę zdalną, czy może być niższe?

Praca zdalna wynikająca z zagrożenia, jakie powoduje koronawirus, nie wpływa na wysokość wynagrodzenia. Wykonujesz te same obowiązki, tylko w innym miejscu – przysługuje Ci za to wynagrodzenie ustalone w umowie z Twoim pracodawcą.

  • Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii koronawirusa?

W sytuacji prewencyjnego zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, rodzice mogą być czasowo zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy ze względu na konieczność osobistej opieki nad dzieckiem. Mają wówczas prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który może być przyznawany przez okres maksymalnie 14 dni. Z tego zasiłku może skorzystać jeden z rodziców lub mogą tę pulę dni podzielić między siebie. Nie trzeba też wykorzystywać od razu całego świadczenia – spokojnie możesz zdecydować się na to rozwiązanie w sytuacji, gdy jest Ci najbardziej potrzebne, i wnioskować o pojedyncze dni.

  • Co jeśli w domu nie mam warunków do pracy?

Ustawa nie definiuje, że pracę zdalną należy wykonywać koniecznie z domu. Mowa jedynie o pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, a zatem możesz samodzielnie zdecydować, gdzie umieścisz swoje „centrum dowodzenia”. Zadbaj jedynie o stosowanie się do zaleceń GIS-u i oczywiście o komfort swojej pracy, a także o bezpieczeństwo firmowych danych.

| Praca w domu dla mam: jak zorganizować życie zawodowe w dobie koronawirusa

Czy wiesz, że…

Postrzeganie przez Polaków pracy zdalnej

Wyniki badania Pracuj.pl z 2019 r.

Jak Polacy oceniają pracę zdalną

Wyniki badania Pracuj.pl z 2019 r.

Przeczytaj najnowszy raport Pracuj.pl na temat pracy zdalnej:

| Polacy zdolni do pracy zdalnej. Badania Pracuj.pl

Home office w związku z koronawirusem – jak zorganizować sobie pracę w domu?

Praca zdalna w domu brzmi dobrze, jednak wielu osobom może sprawiać trudności. Wbrew pozorom nie jest tak prosto zorganizować sobie obowiązki na własną rękę. Jeżeli nie należysz do mistrzów samodyscypliny, polecamy przede wszystkim dokładnie planować sobie zadania i przerwy.

Zastanów się, jak zaplanować dzień, tak aby Twoja wydajność nie spadła, a praca nie rozciągnęła się na długie godziny od rana do nocy. Jeśli w ciągu dnia potrzebujesz dłuższej przerwy na ugotowanie obiadu czy poświęcenie uwagi dziecku, a Twoje stanowisko nie wymaga ciągłego trwania przy biurku, ustal z przełożonym, w jakim trybie będzie pracował. Możesz dwie godziny zajęte na sprawy domowe w ciągu dnia odrobić wieczorem - oczywiście za zgodą przełożonego.

Jeśli z kolei dłuższe przerwy źle wpływają na Twoją produktywność i nie możesz potem zebrać się do pracy, zdecyduj, że w godzinach przeznaczonych na obowiązki służbowe zajmujesz się wyłącznie nimi. Pamiętaj, że Twoja wydajność nie powinna różnić się od tej w codziennym miejscu pracy.

Zadbaj też o higienę pracy zdalnej. Jeśli możesz, zagospodaruj konkretne miejsce na swoje stanowisko pracy. To ułatwi Ci skupienie się na obowiązkach. Nie zapominaj o właściwym oświetleniu i siedzisku odpowiednim dla kręgosłupa. Staraj się też szczególnie dbać w tych dniach o work-life balance. Nie przedłużaj wykonywania obowiązków – wyznaczaj czas, który masz wyłącznie dla siebie czy swoich bliskich.

| Jak skutecznie zarządzać swoim czasem w pracy (i nie tylko)?

Zanim przejdziesz na tryb home office, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia. Być może będzie Ci potrzebny VPN, czyli tzw. wirtualna sieć prywatna. Umożliwia ona szyfrowane połączenie, dzięki któremu dane z firmowego laptopa pozostaną bezpieczne. Jeśli masz problem z domowym internetem lub nie chcesz z niego korzystać w celach służbowych, poproś pracodawcę o rozwiązanie – na przykład zwiększenie limitu internetu w Twojej komórce służbowej albo pokrywanie rachunków przez firmę za Twoje prywatne połączenie.

Sprawdź też, czy Twoja łączność z firmą pozostanie niezakłócona. Wiele firm w obecnej sytuacji wskazuje platformę do komunikacji, taką jak Skype, Teams czy Slack, umożliwiającą nie tylko prostą wymianę wiadomości na czacie, ale i zorganizowanie grupowej telekonferencji. Takie rozwiązanie ma też dodatkowy plus – zachowasz kontakt z ludźmi, co w wypadku dłuższej izolacji może być na wagę złota i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie psychiczne i jakość pracy.

Oceń artykuł