Porady Życie zawodowe Praca w telewizji – sprawdź, czy to coś dla Ciebie!
31.03.2022  | 5 min czytania

Praca w telewizji – sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

31.03.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Praca w telewizji – wielu z nas mogło o tym marzyć od najmłodszych lat. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to droga usłana różami, prowadząca do wielkiej kariery i równie wielkich pieniędzy. Przede wszystkim: praca w TV to nie tylko znani prowadzący i celebryci. To także zastępy „niewidocznych” osób, które umożliwiają nagranie programu: kierownicy produkcji, operatorzy kamery, realizatorzy światła i dźwięku, charakteryzatorzy, wizażyści. Kto właściwie pracuje w telewizji i jak wygląda ta praca? Sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Praca – telewizja: wielość gatunków i formatów
• Kto pracuje w telewizji?
• Jak wygląda praca w telewizji w praktyce?
• Praca w telewizji: Warszawa i duże miasta – ale czy tylko…?

Praca – telewizja: wielość gatunków i formatów

Zacznijmy od tego, że obecnie w całym „pejzażu telewizyjnym” istnieje bardzo dużo gatunków programów, toteż specyfika pracy nad nimi także mocno się różni. Mamy oczywiście programy informacyjne (a nawet całe kanały telewizyjne poświęcone niemal wyłącznie wiadomościom z kraju i świata) – to ważny punkt dnia w wielu „poważnych” stacjach. Oprócz tego jednak są także programy reporterskie, talk show, reality show, różnego rodzaju autorskie audycje (rozrywkowe, satyryczne itp.) – można by tak wymieniać i wymieniać.

| „Work in Progress” – rozmowy o pracy, ambicjach i możliwościach dla przyszłych ludzi sukcesu!

Wszystko to są gatunki ściśle telewizyjne – czyli tworzone na zlecenie konkretnych stacji i w nich emitowane. Oczywiście stanowią one zwykle mniejszość w dziennym programie telewizyjnym. Większość to najprzeróżniejsze filmy i seriale – jednak pracy nad nimi nie będziemy omawiać w tym artykule, ponieważ branżą filmową rządzą inne reguły. Skupimy się więc na tym, kto pracuje przy tworzeniu programów telewizyjnych sensu stricto, nagrywanych zwykle w studiu konkretnej stacji, i jakich umiejętności oraz kompetencji wymaga taka praca.

Kto pracuje w telewizji?

Najbardziej oczywista może się wydawać praca w telewizji jako prezenter. Jest to bowiem osoba, którą widzimy jako prowadzącą program. Za nią jednak stoi cały sztab ludzi, którzy przygotowują nagranie, a nierzadko nawet dokładnie ustalają, co ma w nim zostać powiedziane. Nad całością zazwyczaj czuwa redaktor czy reżyser programowy – to on odpowiada za kształt danego formatu telewizyjnego, za podejmowaną w nim tematykę, zapraszanych gości itp. Od strony realizacyjnej gros odpowiedzialności spoczywa zaś na kierowniku produkcji lub kierowniku planu. Nadzoruje i koordynuje on pracę wszystkich osób, które mają swój udział w nagrywaniu programu.

| 7 cech kandydata na stanowisko kierownicze

Kto należy do tego grona? Można tu wymienić przede wszystkim operatorów kamery i obrazu czy realizatorów dźwięku i światła. Ich pracę poddaje potem obróbkom montażysta telewizyjny. Za wizerunek prezentera odpowiadają z kolei charakteryzatorzy. Duże znaczenie ma także praca wizażystki w telewizji – to ona dokonuje korekt kosmetycznych, które są konieczne z uwagi na „wymagające oko” kamery. Za kształt i wygląd planu odpowiadają z kolei scenografowie i inne osoby z obsługi technicznej. W wypadku audycji nadawanych na żywo ogromnego znaczenia nabiera praca realizatora wizji, który czuwa nad odpowiednim przebiegiem nagrania. Bywa, że przy realizacji programu telewizyjnego potrzebny jest też udział lektorów czy tłumaczy na język migowy.

Jak wygląda praca w telewizji w praktyce?

Każde z wyżej wymienionych stanowisk wiąże się oczywiście z zupełnie innym zakresem obowiązków, innymi stawkami, innym charakterem pracy itp. Można jednak znaleźć pewne punkty wspólne, które charakteryzują zatrudnienie w telewizji niezależnie od wykonywanego zawodu. Jakie to cechy? Przede wszystkim trzeba wspomnieć o pracy pod presją czasu, i to niejednokrotnie w nienormowanym czasie. Nagrania programów odbywają się nierzadko w godzinach wczesnoporannych, ale i wieczornych czy wręcz w nocy. Co więcej, zwykle wykonuje się wielokrotne powtórzenia kręconych scen (oczywiście jeśli program nie jest nadawany na żywo). To zaś sprawia, że prace nad jednym materiałem mogą trwać długi czas i być bardzo męczące – również fizycznie.

| Ranny ptaszek czy nocny marek – jak Twój chronotyp może wpływać na pracę?

Praca w TV wiąże się też z wysoką odpornością na stres. Na planie wymagana jest doskonała współpraca, ceni się więc osoby, które słuchają poleceń i potrafią działać w zespole. Czujność, elastyczne reagowanie na niespodziewane zdarzenia – to także cechy, które mogą się przydać w telewizji, szczególnie w wypadku gdy nagrywany jest program na żywo. Ponadto bardzo ważne są odpowiedzialność, rzetelność i punktualność. Ponieważ praca w telewizji bywa stresująca, przydają się również takie kompetencje miękkie jak umiejętność łagodzenia sporów, komunikatywność i otwartość na innych ludzi. Kluczowe znaczenie mają również wytrwałość i cierpliwość.

Praca w telewizji: Warszawa i duże miasta – ale czy tylko…?

Czy praca w telewizji jest dostępna tylko dla osób mieszkających w stolicy? Cóż, z pewnością największe, ogólnopolskie stacje mają swoje główne siedziby właśnie w Warszawie bądź innych dużych miastach. Istnieje też jednak wielu lokalnych i regionalnych nadawców telewizyjnych, którzy funkcjonują w mniejszych miejscowościach. Takie „małe telewizje” mogą się okazać świetnym polem do spróbowania swoich sił w tej branży i poznania mechanizmów nią rządzących. Po zdobyciu doświadczenia można zaś starać się piąć wyżej i dostać zatrudnienie w większych stacjach, mających zasięg na cały kraj. Jeśli uważasz, że masz zadatki do tego, by odnaleźć się w świecie telewizji, nie wahaj się! Może się okazać, że to właśnie Twoja ścieżka kariery – czego serdecznie Ci życzymy.

Chcesz się przekonać na własnej skórze, jak wygląda praca w telewizji?
Oferty z całego kraju znajdziesz
tutaj.

Oceń artykuł