W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją praca może toczyć się bez przerwy. Stanowiska muszą być obsadzone, dlatego pracownicy wykonują obowiązki również w nocy.
Systemy czasu pracy – co warto wiedzieć?
System podstawowy, równoważny, zadaniowy, przerywany, weekendowy, system skróconego tygodnia pracy oraz praca w ruchu ciągłym – to systemy czasu pracy występujące w polskich firmach. Konkretny rozkład czasu pracy obowiązuje, jeżeli jest to podyktowane rodzajem działalności firmy.
Systemy czasu pracy – co warto wiedzieć?
Pracodawca może wprowadzić ciągły czas pracy, jeśli np. wynika to z technologii produkcji stosowanej w zakładzie. Nie można tego zrobić dlatego, że właściciel przedsiębiorstwa chce osiągać lepsze wyniki. Powody decyzji muszą być klarownie określone i odpowiednio uzasadnione. Tygodniowa norma czasu pracy w ruchu ciągłym może wynosić 43 godziny, a nie 40 godzin – jak w systemie podstawowym. Dobowy wymiar czasu pracy może zostać wydłużony z 8 do 12 godzin. Nieprzekraczalna norma roczna to 416 godzin.
Plusy i minusy pracy w ruchu ciągłym
Praca zmianowa ma swoje blaski i cienie. Niewątpliwie zaletą jest to, że można zadbać o obowiązki domowe, załatwić sprawy urzędowe czy też brać udział w zajęciach na uczelni – bez konieczności korzystania z dodatkowych dni wolnych. Pracując w porze nocnej, otrzymuje się wyższe wynagrodzenie lub dni wolne.
Praca zmianowa nie wszystkim służy. Jeśli pracownik nie potrafi planować czasu i skutecznie odpoczywać, może zmagać się z przemęczeniem i szybko doświadczyć wypalenia zawodowego.
Zanim zdecydujesz się przyjąć ofertę pracy, zastanów się, czy poradzisz sobie z koniecznością wykonywania obowiązków w zmiennych godzinach. Złożyłeś aplikację? Teraz możesz sprawdzić jej status i rozważyć, czy nadal chcesz pracować w konkretnej firmie.
Co się dzieje z CV po zaaplikowaniu? Teraz możesz to sprawdzić
Jak przygotować się do nocnej zmiany?
Konieczność wykonywania obowiązków w zmiennych godzinach to duże obciążenie dla organizmu. Aby zminimalizować negatywne skutki, warto m.in. zadbać o jakość snu. Ważne, by w pomieszczeniu, w którym śpisz, było ciemno. Dobrze jest również układać jadłospis w przemyślany sposób. Jeśli pracujesz w nocy, nie rezygnuj z jedzenia, ale wybieraj lekkostrawne posiłki.
Jak radzić sobie z sennością przy pracy zmianowej?
Kiedy nie musisz pracować w porze nocnej?
Nie każdy pracownik może pracować w nocy. Grupy, które nie powinny pojawiać się na nocnej zmianie, to:
- kobiety w ciąży – nawet jeśli wyrażają na to zgodę;
- rodzice dzieci w wieku do 4 lat – mogą pracować na nocnej zmianie, o ile wyrażą na to zgodę;
- pracownicy młodociani – nawet, jeśli wyrażą na to zgodę;
- pracownicy z niepełnosprawnością – mogą pracować na nocnej zmianie, jeśli są zatrudnieni przy pilnowaniu mienia lub gdy lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań.