Częste wyjazdy wpisane są w grafik geodety i specjalisty ds. szkoleń. Praca w delegacji może dotyczyć zarówno przedstawiciela handlowego, jak i osoby specjalizującej się w uruchamianiu oraz naprawie maszyn. Za podróż służbową przysługuje pracownikowi zwrot poniesionych przez niego kosztów.
Kto często pracuje w delegacji?
Czas dojazdu w delegacji może być różny. Niektórzy pracownicy wykonują swoje obowiązki w sąsiednim województwie, a inni są zobowiązani wyjechać do odległego kraju. Osoby, na które czekają podróże służbowe, to:
- Przedstawiciel handlowy
Przedstawiciel handlowy to osoba odpowiedzialna za reprezentowanie firmy. Do jego głównych obowiązków należy pozyskiwanie klientów i utrzymywanie z nimi długoterminowych relacji. Pracownik ten przedstawia potencjalnym nabywcom ofertę sprzedażową przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. W swojej pracy wykorzystuje m.in. techniki negocjacyjne oraz wiedzę na temat marketingu. Jego zawód niekiedy wymaga wyjazdów – osoby zainteresowane kupnem towarów mogą mieszkać lub prowadzić swoją działalność np. w innym mieście.
- Specjalista ds. szkoleń
Specjalista ds. szkoleń może być zatrudniony przez firmę szkoleniową. Jego praca polega na prowadzeniu różnego rodzaju kursów, szkoleń i warsztatów. Mogą one odbywać się w tym samym mieście, w którym znajduje się siedziba firmy organizującej szkolenia. Ale nie tylko. Osoba specjalizująca się w szkoleniach jest czasem zobowiązana do wyjazdu w delegację. W tym zawodzie liczy się m.in. umiejętność autoprezentacji oraz wysoka kultura osobista.
Szkolenie jako przygotowanie do pracy
- Inżynier ds. uruchomień i serwisu
Praca w delegacji może również dotyczyć inżyniera ds. uruchomień i serwisu. Do jego głównych zadań należy montaż, uruchomienie oraz demontaż maszyny. Pracownik ten zajmuje się również usuwaniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia. Musi on posiadać specjalistyczną wiedzę na temat budowy i obsługi maszyn.
- Geodeta
Geodeta zajmuje się wykonywaniem pomiarów m.in. gruntów w miejscach, gdzie będą powstawać drogi czy budynki mieszkalne, dlatego jego praca może wiązać się z licznymi wyjazdami. Do zadań tego pracownika należy sporządzanie map oraz dokumentacji. Wymaga to posiadania specjalistycznej wiedzy.
Delegacja a zwrot kosztów podróży
Warto pamiętać, że pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonuje swoje obowiązki poza miastem, w którym znajduje się siedziba pracodawcy, lub stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem służbowym. Wynika to z art. 775 § 1 kodeksu pracy.
Dojazd do pracy - dowiedz się, czy masz prawo do dofinansowania
Czy delegacja jest obowiązkowa?
Co do zasady, pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonego – mówi o tym art. 100 § 1 kodeksu pracy. Pracodawca nie może jednak delegować osoby zatrudnionej w firmie (bez jej zgody) w następujących przypadkach:
- jeśli jest to pracownica w ciąży;
- jeśli jest to pracownik opiekujący się dzieckiem, które nie ukończyło 4. roku życia.
Ustalenia te wynikają z art. 178 § 1-2 kodeksu pracy.