Praca na urlopie i urlop podczas pracy – jak to ze sobą połączyć?

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 2/5 (1)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 2/5 (1)

Praca na urlopie i urlop podczas pracy jak to ze soba polaczycMarzysz o urlopie, ale nie możesz teraz zostawić firmy? Chcesz zmienić otoczenie, ale obowiązki nie pozwalają na pełny relaks? Workation, czyli pracowakacje mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Sprawdź, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Łączenie pracy (ang. work) z wakacjami (ang. vacation) staje się coraz bardziej popularne. Z takiej opcji często korzystają osoby, które prowadzą własny biznes albo są freelancerami. Zastanawiasz się, czy to dla Ciebie? Czy warto? Zanim spakujesz wakacyjne walizki i służbowego laptopa, dobrze przemyśl swoją decyzję i przygotuj się.

1.Przeanalizuj plusy i minusy takiego rozwiązania

Workation cieszy się zainteresowaniem, ale nie kieruj się modą, tylko przede wszystkim swoimi potrzebami i predyspozycjami. To, co dla jednego będzie efektywną formą pracy, dla drugiego może być źródłem frustracji. Jeśli wiesz, że będziesz mieć problem z samodyscypliną i koncentracją w wakacyjnych okolicznościach, to może lepiej zrezygnować z takiego połączenia. Może też dopaść Cię (a także Twoją rodzinę) duże rozczarowanie, jeśli zdecydujesz się na workation „na siłę”. A więc w naprawdę gorącym okresie, gdy pilnych zadań jest tak dużo, że odpoczywanie stanie się nierealne. Zaburzone proporcje mogą stać się wtedy źródłem napięć. Przecież miałeś/miałaś tylko trochę pracować, a tymczasem całe dnie siedzisz przed laptopem i w ogóle nie odpoczywasz. Zastanów się, czego potrzebujesz w tym danym momencie. Czy workation przyniesie Ci satysfakcję? Dlaczego właśnie teraz lepiej wybrać takie rozwiązanie? A kiedy będziesz mógł sobie pozwolić na prawdziwe wakacje? Zdaniem ekspertów najbardziej efektywna forma odpoczynku nie uwzględnia wykonywania pracy zawodowej. Ważne jest bowiem nastawienie i sposób myślenia – czy będąc na wakacjach umiesz skupić się na odpoczywaniu, czy może umysłem jesteś cały czas w firmie. Czy decydując się na workation będziesz umiał „przestawiać” się ze strefy pracy do sfery relaksu? Dobrze jest być świadomym zarówno korzyści, jak i zagrożeń takiego rozwiązania. Dzięki temu można szybciej reagować i korygować swoje zachowania – np. faktycznie skupiać się na zabawie z dziećmi, lekturze książki itd. zamiast ciągle zerkać na służbowe wiadomości.

2. Określ zakres obowiązków podczas urlopu

Zastanów się, czym dokładnie będziesz się zajmować podczas wakacji. Wybierz takie zagadnienia, które są szczególnie ważne. Wypunktuj też czynności, którymi zajmiesz się dopiero po powrocie. Zastanów się, co jest priorytetem i nie może czekać, a jakie zadania można ze spokojnym sumieniem odroczyć. Harmonogram powinien być konkretny i realistyczny, a więc uwzględniający cele zawodowe i dopasowany do sytuacji, czyli pracowakacji.

3.  Sprawdź warunki pracy – dopasuj je do swoich potrzeb, predyspozycji

Przed wyjazdem zorientuj się, czy będziesz mieć odpowiednie warunki do wykonywania zadań. Czy będziesz mieć odpowiednie miejsce, dostęp do materiałów, narzędzi, informacji itp., które będą Ci potrzebne. Uwzględnij specyfikę swojego zawodu, charakter obowiązków, ale też swój temperament i cechy osobowościowe. Nie każdy potrafi pracować np. w plenerze, wśród ludzi, w hałasie itp. Twoje wakacyjne stanowisko pracy powinno być dopasowane tak, aby nie wpływało negatywnie na Twoją efektywność i samopoczucie.

4. Przygotuj listę zadań i potrzebne materiały/narzędzia

Zanotuj zadania, które musisz zamknąć przed wyjazdem i zrób listę rzeczy, którym poświęcisz się podczas pracowakacji. Przygotowuj wszystko, co jest Ci potrzebne do pracy tak, aby później uniknąć zamieszania i niepotrzebnego stresu.

5. Ustal plan działania z pozostałymi urlopowiczami

Do pracowakacji powinieneś przygotować również swoją rodzinę. Chodzi głównie o przygotowanie mentalnie – dobrze, żebyście w tej kwestii mówili „jednym” głosem. W ten sposób unikniecie nieporozumień. Rodzina powinna wiedzieć, na czym dokładnie będzie polegać workation – kiedy będziesz pracować, jak będzie zorganizowany wówczas czas dla pozostałych osób, co będziecie robić razem. Tego typu rzeczy warto wspólnie ustalić i nakreślić spójną wizję wakacji.

Czas na urlop? Sprawdź, co mówi Twoje ciało

6. Uważaj na wielozadaniowość

Podczas wyjazdu zrezygnuj z multitaskingu. Rób jedną rzecz od początku do końca. Jeśli zabierasz się za służbowe zadanie, zadbaj o koncentrację i skupienie. Nie staraj się jednocześnie uczestniczyć np. w zabawie z dziećmi. Nikt nie będzie z tego zadowolony – dzieci będą odczuwać brak pełnej uwagi, a twoja praca będzie mniej efektywna, co może wpłynąć na jej wyniki.

7. Trzymaj się postanowień i nie zapominaj o odpoczynku

Jeśli przygotowałeś listę zadań, którymi będziesz się zajmować podczas pracowniczych wakacji, to realizuj swój plan, ale nie dokładaj sobie dodatkowych obowiązków i nie zmieniaj ustalonych proporcji między pracą a wakacjami. Tak zarządzaj czasem, aby odpoczynek nie okazał się fikcją.

8. Bądź konsekwentny w pracy

To działa też w drugą stronę – założyłeś, że będziesz pracować przez część dnia, ale okazuje się, że masz problem z mobilizacją i samodyscypliną. Grafik się sypie, przekładasz zadania, zmieniasz terminy. Pytanie tylko, czy nie pociągnie to za sobą jakichś konsekwencji.

9. Zarządzaj sobą w czasie – korzystaj ze sprawdzonych sposobów

Wybierając się na workation, warto sięgnąć po metody zarządzania, które są nam najbliższe i najlepiej do nas pasują. Przetestowane i sprawdzone w codziennych sytuacjach. Jeśli to pierwsze pracowakacyjne doświadczenie, to lepiej nie eksperymentować. Skup się na motywatorach i zastanów się, co zwiększa Twoją efektywność, np. o jakiej porze dnia najlepiej Ci się pracuje, od jakich zadań powinieneś zaczynać, jak często robić przerwy itd.

10. Zrób podsumowanie i wyciągnij wnioski

Po powrocie z wakacji łączonych z pracą znajdź czas na refleksję i podsumowanie. Z czego jesteś zadowolony, na co w przyszłości powinieneś uważać, co jeszcze uwzględnić, planując kolejny wyjazd.

Oceń artykuł

Narzędzia