Porady Życie zawodowe Praca na ferie zimowe – gdzie dorobisz?
30.12.2022  | 3 min czytania

Praca na ferie zimowe – gdzie dorobisz?

30.12.2022  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Listopad i grudzień dla wielu osób są wymagającymi miesiącami pod względem wydatków. Jeżeli także Twój budżet domowy znacząco uszczupla się w tym czasie, możesz go podreperować w styczniu lub lutym, kiedy w Twoim województwie organizowana jest przerwa zimowa. Praca na ferie pomoże Ci finansowo stanąć na nogi. A gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Oto nasze propozycje!

Co znajdziesz w artykule?

• Praca na ferie dobra tylko dla studenta? Nie tylko!
• Co robić w ferie zimowe i gdzie szukać pracy?
• Praca w ferie a rodzaj umowy – na co możesz liczyć?

| Praca nie z tej ziemi? Każde doświadczenie ma znaczenie!

Praca na ferie dobra dla studenta? Nie tylko!

Jeżeli nie masz pomysłu na tegoroczne ferie zimowe, a Twój portfel w ostatnim czasie znacząco uszczupliły podwyżki cen, inflacja i nieplanowane wydatki, pomyśl o alternatywnym źródle zarobkowania. W końcu praca na ferie to rozwiązanie nie tylko dla studentów, którzy po sesji zimowej mają więcej czasu i mogą go przeznaczyć na zajęcia sezonowe.

Podjęcie dodatkowej pracy to także dobre rozwiązanie dla osób, które od poniedziałku do piątku wykonują swoje obowiązki służbowe przez 8 godzin. Jeżeli masz tylko siły i chęci, możesz poszukać ciekawego i dochodowego zajęcia (np. wieczorami albo w weekendy) i podreperować swój budżet. Oczywiście wiąże się to z licznymi wyrzeczeniami, jednak z takiej pracy można też czerpać wiele korzyści. Nieocenionymi benefitami są:

  • nowe doświadczenia zawodowe, które mogą Ci się przydać w przyszłości,
  • możliwość zawarcia ciekawych znajomości,
  • zdobycie umiejętności planowania (pomagającej pogodzić pracę na etacie czy spędzanie wolnego czasu z dodatkowym zarobkowaniem).

Warto wspomnieć, że praca dorywcza czasami pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ma to sens szczególnie wtedy, gdy udaje się połączyć pasję z zarobkowaniem. Jeżeli potrafisz dobrze pisać i język polski nie ma przed Tobą żadnych tajemnic, możesz poszukać pracy zdalnej jako copywriter. Lubisz prowadzić auto i rozmawiać z ludźmi? Działaj jako kierowca taksówki. A może znasz programy graficzne? W takim razie propozycją dla Ciebie będzie przetestowanie swoich sił jako grafik.

Pomysłów na dodatkową pracę w ferie jest naprawdę wiele, a nawet pojedyncze zlecenia mogą pomóc Ci zwiększyć zarobki. Wystarczy znaleźć zajęcie pasujące do Twoich umiejętności, cech charakteru i możliwości. Być może po przerwie zimowej okaże się, że taka dodatkowa praca spodoba Ci się i będzie Twoim comiesięcznym zastrzykiem do pensji albo nawet jej głównym źródłem.

| 7 prac, które pozwolą Ci dorobić przed świętami

Co robić w ferie zimowe i gdzie szukać pracy?

Zastanawiasz się, w jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę w ferie? Z pewnością są to miejsca, w których w okresie zimowym pojawia się więcej osób pragnących skorzystać z wolnego czasu i oferowanych im atrakcji. Jeżeli nie masz pomysłu, w jaki sposób połączyć swoje pasje z zarobkowaniem, postaw na dodatkowe zatrudnienie w firmach, które sezonowo potrzebują więcej rąk do pracy. Najczęściej rekrutacje prowadzone są w branży:

  • gastronomicznej (kelnerki, barmani, kucharze, pomocnicy kuchenni),
  • hotelarskiej (pracownicy recepcji, pokojówki),
  • turystycznej (instruktorzy snowboardingu, narciarstwa, animatorzy zajęć dla dzieci i młodzieży),
  • transportowej (kierowcy),
  • kulturalno-rozrywkowej (pracownicy kin, teatrów, lodowisk, sprzedawcy na lokalnych jarmarkach itp.).

Czasami niemalże od zaraz możesz zatrudnić się np. w dużym markecie. Wiele dyskontów stale szuka pracowników do pracy na magazynie, a także hostess czy osób rozdających ulotki promocyjne.

Aby znaleźć pracę na ferie, warto uruchomić prywatne kontakty i porozmawiać ze znajomymi. Tak zwaną pocztą pantoflową możesz przekazywać informacje o swojej pasji i podejmowanych aktywnościach – być może ktoś skorzysta z Twoich umiejętności, złoży zamówienie czy zaproponuje Ci dorywcze zajęcie. Nie zapominaj, że ciekawe ogłoszenia – także te dotyczące pracy dodatkowej – znajdziesz na Pracuj.pl!

| Animator dla dzieci – praca czy zabawa?

Praca w ferie a rodzaj umowy – na co możesz liczyć?

Chcesz pracować w ferie i dorobić do pensji? Zanim podpiszesz umowę, warto wiedzieć, na co możesz liczyć. Zazwyczaj przy pracach dorywczych należy spodziewać się umowy o dzieło lub zlecenia. W tym pierwszym przypadku zobowiązujesz się dostarczyć pracodawcy konkretne dzieło (np. artykuł, grafikę itp.), zaś w drugim podejmujesz się dokonania określonej czynności prawnej na rzecz pracodawcy (np. sprzedaż biletów w kinie, obsługa gości w kawiarni itd.). Powyższe rozwiązania są korzystne dla obu stron, ponieważ pracodawca ponosi niższe koszty zatrudnienia, a Ty dostajesz więcej.

To, ile zarobisz, zależy najczęściej od przepracowanych godzin, stawek godzinowych czy nawet wielkości miasta, w którym będziesz dorabiać. W niektórych przypadkach (np. instruktor narciarstwa, kierowca) preferowane są umowy B2B. Zdarza się bowiem, że pracownicy na co dzień są zatrudnieni na etacie, a oprócz tego rozwijają własną firmę, która jest ich dodatkowym źródłem dochodu.

Pamiętaj, że dorywcze zlecenia bardzo często są bodźcem do zmian w życiu. Jeśli praca na ferie pochłonie Cię w całości, być może zdecydujesz się zastąpić nią swoje dotychczasowe zajęcie, przejdziesz na pełny etat albo np. otworzysz swój własny biznes!

| Praca sezonowa – jak dorobić w wakacje?

Oceń artykuł