Praca hybrydowa w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w firmach działających w rozmaitych branżach. W czasie pandemii, gdy konieczne było pozostawanie w domach, wiele osób doceniło korzyści, jakie niesie ze sobą praca zdalna. Niektórzy szybko zatęsknili jednak za powrotem do biur. Idealnym połączeniem wydaje się być zatem system hybrydowy, który łączy korzyści obu modeli. Zastanawiasz się nad podjęciem pracy hybrydowej lub myślisz o przejściu z pracy w biurze na ten właśnie tryb? W tekście znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć złoty środek.
Co znajdziesz w artykule:
• Praca hybrydowa – co to znaczy?
• Zalety i wady pracy w systemie hybrydowym
• Praca hybrydowa – jak się przygotować?
• Onboarding i adaptacja w pracy hybrydowej
• Jak zorganizować pracę hybrydową na co dzień?
Praca hybrydowa – co to znaczy?
Tradycyjny, stacjonarny model pracy zakłada wykonywanie zadań służbowych w miejscu zatrudnienia i w ustalonych godzinach. Z kolei praca zdalna w Kodeksie pracy określana jest jako: „Praca […] wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.
Praca hybrydowa to po prostu połączenie wymienionych wyżej modeli. O pracy w systemie hybrydowym możemy mówić w sytuacji, gdy:
- pracodawca zatrudnia część osób stacjonarnie w pełnym wymiarze godzin, a część osób całkowicie zdalnie;
- pracownicy w danej firmie łączą pracę w biurze i home office. Najczęściej w takim systemie przychodzą do biura 2-3 dni w tygodniu. Zdarza się jednak, że dni pracy zdalnej są ograniczone przez pracodawcę do kilku w miesiącu.
Dzięki systemowi hybrydowemu można korzystać z zalet obu trybów pracy. Trzeba jednak zmierzyć się z wyzwaniami, jakie przynosi takie rozwiązanie.
Zalety i wady pracy w systemie hybrydowym
Jaką przewagę ma hybrydowy model pracy nad pracą stacjonarną?
- Zapewnia większa wygodę i oszczędność czasu oraz pieniędzy na codziennych dojazdach do miejsca pracy.
- Stwarza więcej możliwości elastycznego dopasowania czasu pracy.
Z kolei w porównaniu z pracą zdalną w pełnym wymiarze, hybrydowy model pracy daje więcej okazji do interakcji ze współpracownikami. Sprzyja nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi w zespołach oraz zapobiega poczuciu wyobcowania.
Wady pracy hybrydowej mogą być natomiast odczuwalne przede wszystkim dla osób, które lubią trzymać się jasno wyznaczonych ram. Konieczność elastycznego dopasowywania się może sprawiać trudności osobom lepiej odnajdującym się w wypracowanej rutynie, którą zaburzają częste zmiany (np. miejsca lub czasu pracy).
| Kiedy praca hybrydowa daje satysfakcję?
Praca hybrydowa – jak się przygotować?
Zanim zdecydujesz się rozpocząć pracę hybrydową, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach.
- Upewnij się, że Twoje łącze internetowe umożliwi Ci sprawną pracę bez zakłóceń. Zadbaj także o środki techniczne niezbędne do sprawnej komunikacji – kamera, mikrofon i słuchawki to podstawowe wyposażenie pracownika pracującego w modelu hybrydowym.
- Wyposaż swoje domowe biuro lub przestrzeń do pracy w sprzęty i meble, które zapewnią Ci większy komfort. Kulenie się nad laptopem przy stoliku kawowym na dłuższą metę nie wchodzi w grę. Postaw na wygodne biurko i ergonomiczne krzesło. Wybierz dodatkowy ekran. Pomyśl także nad właściwym oświetleniem – ma to znaczenie szczególnie w zimowe miesiące, kiedy jest mniej światła słonecznego i często pracuje się po zmroku.
| Home office – dlaczego warto pracować w domu?
Onboarding i adaptacja w pracy hybrydowej
Jeśli chcesz gładko wdrożyć się w tryb pracy hybrydowej, weź pod uwagę poniższe wskazówki.
- Postaw na jasną komunikację – nie bój się zadawać pytań przełożonym i współpracownikom. Wszelkie wątpliwości lepiej rozwiewać od razu.
- Ustal konkrety – jeżeli w Twojej firmie pracownicy zaczynają dzień o różnych porach, zorientuj się, w jakich godzinach możesz liczyć na ich natychmiastową dostępność, a w jakich trzeba będzie poczekać. Ma to znaczenie przy ustalaniu np. spotkań.
- Upewnij się, że znasz szczegółowy zakres swoich obowiązków oraz strukturę organizacyjną firmy.
- Zanim zabierzesz sprzęt firmowy do domu, sprawdź, czy wszystko sprawnie działa. W przypadku problemów technicznych skonsultuj się z działem IT w biurze – oszczędzi Ci to nerwów w dni pracy z domu.
Jak zorganizować pracę hybrydową na co dzień?
Oczywiście w dni, w które przyjeżdżasz do biura, musisz się dostosować do organizacji pracy zespołu, np. spotkania możesz ustalać na godziny, w których dostępne są sale konferencyjne czy pomieszczenia do prowadzenia rozmów. Często bezpośrednio nad przebiegiem Twojej pracy będzie czuwał project manager lub team leader. Wielu osobom to odpowiada – łatwiej jest im odnaleźć się w odgórnie przydzielonych zadaniach.
A co z czasem spędzanym na home office? Jak wykorzystać go w pełni efektywnie?
- Zaplanuj wcześniej dni, w które pracujesz z domu. Wyznaczaj sobie cele do osiągnięcia w ustalonym czasie i określaj ich priorytety.
- Rozkładaj zadania kierując się stopniem trudności wykonania: nie kumuluj wszystkich wymagających obowiązków na jeden dzień. Za wypełnienie skomplikowanych i rozbudowanych zadań wyznaczaj sobie małe nagrody – w ten sposób łatwiej utrzymasz motywację do pracy.
- Wykorzystaj zalety dwóch miejsc pracy – biura i domu – by zoptymalizować osiągane efekty. Zadania wymagające skupienia i ciszy wykonuj w trybie home office. Działania nastawione na dyskusje, burze mózgów czy opracowywanie grupowych projektów korzystniej jest zaplanować na czas spędzony w biurze.
- Zadbaj o zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym (work-life balance). Wydziel jasną granicę między tymi dwoma obszarami. Jeżeli masz taką możliwość, nie pracuj w pomieszczeniu, w którym śpisz. Po skończonej pracy schowaj laptop, a pocztę służbową odczytuj w godzinach pracy.
- Pamiętaj o robieniu przerw. Wstawaj od biurka, by nieco się rozruszać i dać chwilę odpoczynku oczom. Staraj się nie jeść przed komputerem – niech czas na posiłek będzie również czasem odpoczynku.
- Dbaj o porządek w miejscu pracy. Stosy brudnych naczyń czy porozrzucanych ubrań mogą dekoncentrować i odciągać uwagę od służbowych obowiązków.
- W pracy hybrydowej warto używać odpowiednich narzędzi i analogowe rozwiązania zastąpić technologią. Często w biurach firm, które wdrożyły model hybrydowy, pracownicy nie mają stałego miejsca. Funkcjonują w systemie „hot desk” – zajmują to biurko, które jest akurat dostępne. Taka organizacja wymaga każdorazowego przenoszenia ze sobą rzeczy z miejsca na miejsce. Może się okazać, że potrzebne notatki zostały w domu (lub w biurze) i nie masz ich przy sobie, gdy są potrzebne. Z tego względu lepiej zrezygnować z tradycyjnych, papierowych notatek, a listy zadań do wykonania, kalendarz i zapiski prowadzić w chmurze, by były dostępne z każdego urządzenia w dowolnym miejscu.
| Home office – jakie narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie?
Podejmując pracę w systemie hybrydowym, musisz przygotować się na wdrożenie i utrzymanie samodzielnej organizacji. Jeśli w połączeniu dwóch miejsc pracy i elastyczności tego modelu widzisz przestrzeń do rozwoju, praca w trybie hybrydowym to rozwiązanie dla Ciebie.
Szukasz nowej pracy? Myślisz o zmianie kariery?
Oferty pracy hybrydowej znajdziesz na Pracuj.pl!