W związku z inwazją Rosji na Ukrainę jesteśmy świadkami napływu do Polski ogromnej fali uchodźców – na niespotykaną dotychczas skalę. Część osób przybywających do naszego kraju planuje tu na razie zostać i przeczekać niespokojny czas – szuka więc nie tylko domu, lecz także zatrudnienia. Czy praca dla Ukraińców w Polsce jest obecnie możliwa do znalezienia? Jak możesz pomóc naszym wschodnim braciom i siostrom odnaleźć się na naszym rynku zatrudnienia?
Czego dowiesz się z artykułu?
• Praca w Polsce dla Ukraińców – ważne zmiany
• Praca za granicą dla Ukraińców – jak Ty możesz pomóc?
• Praca dla Ukraińców – Warszawa czy nie tylko…?
Praca w Polsce dla Ukraińców – ważne zmiany
Rosyjska agresja wobec Ukrainy mocno oddziałuje na sytuację panującą także w Polsce. Do naszego kraju ciągnie wielu uchodźców, którzy uciekają przed koszmarem wojny i starają się znaleźć schronienie. Polskie społeczeństwo jest bardzo przejęte dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się nasi wschodni bracia i siostry. Prywatne firmy, instytucje, ale i grupy zwykłych ludzi masowo organizują zbiórki dla uchodźców, zapewniają wyżywienie, szukają im zakwaterowania – próbują pomóc w każdy dostępny sposób. Jeśli również angażujesz się w tego typu inicjatywy, pamiętaj, że ważne są też działania „oddolne”, dające wsparcie konkretnym osobom w odnalezieniu się na polskim gruncie. Należy do nich m.in. pomoc w poszukiwaniu pracy – której znalezienie pozwala Ukraińcom się usamodzielnić i zabezpieczyć byt sobie i swojej rodzinie.
Jeśli więc masz do czynienia z uchodźcami, którzy szukają zatrudnienia, postaraj się okazać im wsparcie w odnalezieniu się na tutejszym rynku pracy. Przede wszystkim pamiętaj, że dotychczas zdobycie prawa do pracy przez cudzoziemców wymagało przejścia przez szereg dość skomplikowanych formalności. Jednak w obecnej wyjątkowej sytuacji ścieżka ta została znacznie skrócona i usprawniona. W trybie pilnym rząd przyjął bowiem tzw. specustawę o pobycie i prawie do pracy Ukraińców. Pozwala ona na zatrudnienie uchodźców na podstawie wyłącznie pieczątki poświadczającej przekroczenie granicy. Specustawa została podpisana przez prezydenta 14 marca, ale – co ważne – ma ona moc wsteczną, tzn. jej zapisy dotyczą wszystkich obywateli Ukrainy, którzy dostali się legalnie na terytorium Polski od od 24 lutego 2022 r.
Praca za granicą dla Ukraińców – jak Ty możesz pomóc?
Przede wszystkim dobrze jest wesprzeć ukraińskich uchodźców w zdobyciu wiarygodnych informacji na temat wymogów prawnych związanych z pozyskaniem zatrudnienia. Praca za granicą oznacza bowiem zawsze konieczność odnalezienia się w zupełnie nowej sytuacji rynkowej. Jeśli tylko masz na to czas i siły, możesz też zrobić jeszcze trochę więcej. Po pierwsze: wiele takich ofert można pozyskać poprzez sieć własnych znajomości. Pamiętaj, że przeważająca część uchodźców ukraińskich nie rozumie polskiego – mimo pozornej zbieżności naszych języków. Możesz więc zaoferować, że pomożesz w zredagowaniu ogłoszeń na temat poszukiwania pracy i wysłaniu ich do znajomych czy w przejrzeniu tych już dostępnych. Na Pracuj.pl znajdziesz specjalną zakładkę Робота, w której są zamieszczane oferty zatrudnienia skierowane m.in. właśnie do Ukraińców.
Jeżeli uchodźca, któremu chcesz pomóc, nie ma opracowanego swojego CV – możesz także mu pomóc. Podziel się swoimi doświadczeniami na temat tego, jak je napisać i jakie informacje powinno zawierać. Ważne jest m.in. to, jakie kursy czy szkolenia ma za sobą dana osoba. Ukraińskie nazwy mogą niewiele mówić polskiemu pracodawcy, więc dobrze byłoby opisać w kilku punktach ich zakres. Pracuj.pl uruchomił także zdalne, bezpłatne konsultacje CV dla uchodźców.
Istnieją też organizacje migranckie, które dzielą się wskazówkami na temat tego, jak możliwie najefektywniej szukać pracy. To świetne źródła informacji, ale pamiętajcie, by zawsze sprawdzać ich wiarygodność i nie paść ofiarą fake newsów!
Praca dla Ukraińców – Warszawa czy nie tylko…?
Faktem jest, że obecnie znaczna część uchodźców przyjeżdża do Warszawy oraz innych większych miast. Ze względu na to, że nierzadko rozłączyli się oni z członkami rodzin, chcą być w pobliżu dużych szlaków komunikacyjnych. Co więcej – często w sporych miejscowościach czują się po prostu bezpieczniej, mając blisko siebie osoby, które dzielą podobny los. W takim wypadku dobrze jest spróbować wesprzeć uchodźców rozmową i wyjaśnić, że na terenie całej Polski działają sztaby pomocowe, które pozwalają zapewnić możliwie jak najlepsze warunki przybyłym do nas uchodźcom.
| Jak radzić sobie z emocjami w czasie kryzysu wojennego, by być wsparciem dla siebie i innych?
Pewną barierą może być także fakt, że to w dużych ośrodkach jest zwykle większa szansa na znalezienie pracy. Warto jednak podkreślać w rozmowie z osobami z Ukrainy, że Warszawa i inne większe miasta to niejedyne możliwe miejsca do zdobycia zatrudnienia. Obecnie powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy prowadzą programy wspierające uchodźców w tym zakresie. W ich ramach oferują m.in. poradnictwo zawodowe i pośrednictwo zatrudnienia także w mniejszych miejscowościach. Ponadto wciąż bardzo popularny jest tryb home office. Jeśli więc pomagasz osobie z Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia, warto pokazać, że w ogłoszeniach na Pracuj.pl możliwe jest włączenie specjalnego filtra, który pokazuje wyłącznie oferty rekrutacji i pracy zdalnej.
Pamiętaj jednak, że osoby, które dopiero przybyły do naszego kraju, mogą nie być jeszcze gotowe na szukanie zatrudnienia. Mimo że potrzebują stabilizacji i pieniędzy, to jednak często borykają się z traumą, która utrudnia czy wręcz uniemożliwia podejmowanie konstruktywnych działań. Inni uchodźcy z kolei zatrzymują się w Polsce tylko na chwilę, by szukać swego miejsca w innych krajach. Postępuj więc z dużym wyczuciem i empatią. Jeśli chcesz pomóc danej osobie w znalezieniu pracy, nie naciskaj – po prostu zadeklaruj, że oferujesz jej wsparcie w dowolnym momencie, gdy będzie już na to gotowa. Taka otwarta postawa da uchodźcom poczucie bezpieczeństwa – a tego z pewnością im obecnie brakuje.