Porady Życie zawodowe Poznaj słowa, które motywują
30.06.2019  | 4 min czytania

Poznaj słowa, które motywują

30.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Laozi, chiński filozof, mawiał, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Sukces nigdy nie przychodzi do nas sam, a żeby go odnieść potrzeba odpowiednio silnej motywacji. Słowa, które pojawiają się w cytowanych wypowiedziach czy tekstach piosenek, czasami wystarczą, aby zachęcić nas do aktywności.

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działań, które są dla nas ważne. Z kolei cechy motywacji są siłą napędową do osiągania celów, które sobie wyznaczyliśmy, i określają jej kierunek i natężenie.

Bez odpowiedniej motywacji trudno byłoby nam odnaleźć się w środowisku pracy, dlatego też pracodawcy dbają o zachęcanie swoich pracowników do wykonywania czynności zawodowych. Stosują wówczas motywację pozytywną i negatywną:

Motywacja pozytywna i negatywna – co to takiego?

Sentencje, które skłaniają do refleksji

Czasami bywa, że brakuje nam chęci do nauki czy pracy, nie znajdujemy w sobie dostatecznie dużo siły, aby zmusić się do działania. Otoczenie zdaje się odpowiadać na ten problem, proponując najróżniejsze sposoby. W sieci możemy znaleźć muzykę, video czy cytaty motywacyjne. To właśnie one pojawiają się na długopisach, notesach, kubkach czy plakatach. Nie bez przyczyny – w końcu mają nas zagrzewać do aktywności. Oto przykładowe sentencje, które skutecznie motywują.

  • „Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać twój potencjał.” Zig Ziglar

To Ty sam decydujesz o tym, jak daleko dojdziesz w osiąganiu swoich celów. Tylko Ty znasz siebie na tyle dobrze, aby wiedzieć, na co cię stać. Nie ma sensu sugerować się tym, co mówią inni.

  • „Nie martw się porażkami, martw się szansami, które tracisz, gdy nawet nie próbujesz.” Jack Canfield

Strach przed tym, co nowe, obawa przed porażką to naturalna rzecz. Jednak naprawdę tracimy, jeśli nie podejmujemy próby i nie staramy się realizować swoich postanowień.

  • „Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym, że wciąż mogą się wiele nauczyć.” Carol Dweck

Będąc na fali własnego sukcesu, bardzo łatwo jest uwierzyć w to, że nikt nie wykona zadania lepiej od nas samych. Nic bardziej mylnego. We wszystkim potrzebny jest umiar i świadomość, że aby dojść do doskonałości ważny jest ciągły rozwój i nauka.

  • „To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.” Ralph Waldo Emerson

Bardzo często miewamy świetne pomysły, ale strach przed porażką paraliżuje nas na tyle mocno, że porzucamy realizację planów. Lęk to naturalna rzecz, a sukces nie zawsze przychodzi łatwo.

  • „O naszym szczęściu nie decyduje to, co nam się przydarza, ale to, jak na to reagujemy.” Andrew Matthews

Czasami trafiają nam się okazje, których nie wykorzystujemy ze względu na strach przed porażką. Patrząc z optymizmem na nowe rzeczy, mamy większą szansę na szczęśliwe dotarcie do celu.

  • „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.” Laozi

Kto z nas nie zna nawyku odkładania rzeczy na kolejny dzień, tydzień, miesiąc… i tak w kółko... Jeśli nigdy nie rozpoczniemy naszej podróży w kierunku upragnionego celu, on sam z siebie do nas nie przyjdzie.

  • „Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.” H. Jackson Brown Jr.

Niestety, większość rzeczy w życiu wymaga czasu i zaangażowania. Próżno liczyć na to, że osiągniemy sukces bez nawet minimalnego wysiłku. Najczęściej musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość.

  • „Tylko głupiec nie ma wątpliwości.” Karel Capek

Niepewność to naturalna rzecz i chyba nie ma osoby, która od czasu do czasu się z nią nie boryka. Dzięki wątpliwościom zastanawiamy się nad zasadnością tego, co robimy, i analizujemy nasze plany.  

  • „Kiedyś” to choroba, która każe nam zabrać wszystkie nasze marzenia do grobu.” Tim Ferris

Codzienne obowiązki i ciągły brak czasu to częsta wymówka od pracy. Chcąc spełniać marzenia, nie odkładajmy jej na później.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł