Porady Życie zawodowe Powrót do pracy po urlopie. Jak się do tego dobrze przygotować?
25.08.2022  | 4 min czytania

Powrót do pracy po urlopie. Jak się do tego dobrze przygotować?

25.08.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Nowy Marketing

Niektórzy dopiero myślą o pakowaniu walizek, a inni… właśnie wracają ze swoich urlopów. Szczęście mają ci, którzy trzymają w zapasie jeszcze kilka dni wolnych, ale nawet po przedłużonych wakacjach powrót do pracy może okazać się bolesny. Jednak wcale nie musi tak być – wejście w tryb pracy możemy sobie nieco ułatwić i uprzyjemnić. W jaki sposób?

Czego dowiesz się z artykułu?

• Trudne powroty z odpoczynku
• Nie wracaj do pracy w sposób nagły, a przed wyjazdem pozamykaj pilne sprawy
• Nie rozpraszaj się social mediami od razu po powrocie
• Daj sobie czas na oswojenie się!

Trudne powroty z odpoczynku

Specjaliści i lekarze coraz intensywniej przypominają, że odpoczynek jest niezwykle ważny. Musimy robić sobie przerwy od pracy, nawet jeśli bardzo lubimy nasze obowiązki służbowe lub wydaje nam się, że nie potrzebujemy wolnego. Wakacje pozwalają nam zwolnić i dać wytchnąć organizmowi, który po długim okresie bez urlopu na pewno odczuwa skutki zmęczenia, stresu i bycia w ciągłej gotowości. Urlop pozwala w końcu też „wrócić na właściwe tory”, kiedy jesteśmy przeciążeni i mniej efektywni.

| Urlop wypoczynkowy – oto dowody, dlaczego warto z niego korzystać

Jednak stresogennym bodźcem, który może się pojawiać już pod koniec naszego urlopu, jest myśl o powrocie do pracy. Boimy się często, że niewystarczająco odpoczęliśmy, że nie jesteśmy jeszcze gotowi wejść w tryb codziennych służbowych obowiązków. Nic dziwnego, że wiele osób się z tym boryka. Psycholog i psychoterapeuta Tomasz Poręba z Instytutu Terapii zauważa, że zupełnie inaczej działamy podczas wakacji i w pracy, a ta różnica może być właśnie dla nas czynnikiem stresującym:

– Różnica pomiędzy tym, jak funkcjonujemy podczas urlopu, a tym, jak funkcjonujemy w czasie pracy, często wpływa na to, że powrót po wypoczynku do obowiązków zawodowych może być trudny. Inne czynności wykonujemy przecież w trakcie dnia pracy, a inne – gdy jesteśmy poza biurem, na przykład w domu lub w kurorcie na drugim końcu świata. Towarzyszą nam wówczas inne myśli i odczucia, co sprawia, że gdy przychodzi nam przestawić się z trybu „wypoczywam” w tryb „pracuję”, zaczynamy się stresować i czuć przytłoczeni przez zbliżającą się zawodową codzienność
- mówi Tomasz Poręba w wywiadzie dla MamStartup.pl.

Jednak uczucie strachu przed powrotem do pracy nie musi Ci towarzyszyć podczas każdego powrotu z urlopu – tak wręcz nie powinno być. Dobrze jest postarać się jak najbardziej zminimalizować ten powakacyjny szok. Jak to zrobić?

Nie wracaj do pracy w sposób nagły, a przed wyjazdem pozamykaj pilne sprawy

Znasz to uczucie, kiedy na początku urlopu nie możesz wejść w ten wakacyjny nastrój i czujesz się nieswojo? Tak też jest z powrotem do pracy – organizm potrzebuje czasu na zmianę sposobu funkcjonowania. Dlatego też pierwszego dnia w pracy nie należy rzucać się w wir obowiązków. Na początek zaplanuj sobie pewne działania i spokojnie wejdź w nowy tryb. Zrób listę zadań, uporządkuj pilne sprawy i powoli wejdź we właściwy sobie rytm funkcjonowania.

Jeśli tylko masz taką możliwość, po powrocie z wyjazdu weź dodatkowy jeden lub dwa dni wolnego – tak aby prosto z lotniska nie biec do biura, ale dać sobie te kilka dni „rozbiegu” przed pracą. Unikniesz w ten sposób efektu zmęczenia i stresu związanego z powrotem do obowiązków zawodowych.

| Jeden długi urlop czy kilka krótkich – co wybrać?

„Bezbolesny” powrót do pracy będzie też łatwiej osiągnąć, jeśli pozamykasz wszelkie ważne sprawy przed wyjazdem. Postaraj się więc jeszcze przed urlopem wywiązać ze wszystkich pilnych zadań. Dzięki temu nie tylko nie będziesz myśleć podczas wakacji o pozostawionym w połowie pracy projekcie, lecz także po powrocie nie będziesz od razu stresować się konkretną sprawą. Po wakacjach lepiej na świeżo otworzyć rozdział z nowymi zadaniami, niż wracać pamięcią do tego, co działo się jeszcze przed Twoim wyjazdem.

Nie rozpraszaj się social mediami od razu po powrocie

Jeśli podczas urlopu udało Ci się odłożyć na bok telefon i social media, po powrocie do pracy może Cię kusić, aby szybko nadrobić wszystkie publikacje z tego okresu. W końcu w pracy spędzasz cały dzień przed ekranami – czemu by nie sprawdzić, co teraz dzieje się u Twoich znajomych i obserwowanych influencerów?

| Zadyszkowość w pracy. Jak złapać oddech i nie stracić motywacji?

Nie pozwól jednak, aby social media i inne portale zaczęły Cię na nowo rozpraszać – przez to nie będziesz pracować efektywnie. W konsekwencji możesz nie zrealizować wszystkich zaplanowanych działań i na koniec dnia poczujesz jedynie frustrację, która nikomu nie powinna towarzyszyć po powrocie z wypoczynku.

Daj sobie czas na oswojenie się!

Psychologowie często zaznaczają, że należy częściej pozwalać sobie na odczuwanie emocji. Takimi emocjami mogą być również te związane z końcem urlopu – np. strach, niepewność, rozbicie. Psycholog Tomasz Poręba radzi, aby nie odcinać się od nich i pozwolić sobie na wspominanie urlopu, na przeżycie ponownie tych przyjemnych odczuć. Warto dać sobie prawo do tego, aby czuć się nieswojo i powoli na nowo wdrażać się do pracy.

– Pozwólmy na stopniowe domykanie tamtego okresu, bez narzucania sobie ograniczeń czasowych czy mentalnych
- radzi ekspert.

A jeśli mimo wszystkich wyżej opisanych rad nadal bardzo stresujesz się powrotem do pracy, to może warto pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia? Podczas poszukiwań nowego pracodawcy, sprawdź oferty dostępne na Pracuj.pl. Być może znajdziesz tu pracę, w której powroty z urlopu nie będą już tak straszne?

Oceń artykuł