Porady Życie zawodowe Powrót do biura po lockdownie – co powinien Ci zapewnić pracodawca?
30.06.2020  | 5 min czytania

Powrót do biura po lockdownie – co powinien Ci zapewnić pracodawca?

30.06.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Wraz z odmrażaniem gospodarki i zdejmowaniem kolejnych obostrzeń po spowodowanym koronawirusem lockdownie coraz więcej firm ponownie otwiera swoje drzwi dla pracowników. Biura powoli przestają przypominać opuszczone przestrzenie, po których przez dwa miesiące hulał wiatr. Jak się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości, w której nadal należy mieć się na baczności i przestrzegać wielu zaleceń higienicznych? Przeczytaj, czego możesz oczekiwać od pracodawcy i jak samemu dbać o bezpieczeństwo w biurze.

Z artykułu dowiesz się:

• Dlaczego powrót do pracy po koronawirusie może być trudny do przeprowadzenia?

• Jak powinny funkcjonować biura, żeby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo?

• O co samemu dbać w pracy i podczas dojazdów, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?

Ostrożny powrót do pracy i rzeczywistości

Choć na ulicach rozluźnienie jest widoczne i ludzie wyraźnie odetchnęli z ulgą, że można już wyjść z domu, i to bez maseczki, epidemiolodzy przestrzegają przez zbytnią niefrasobliwością. Owszem, jest to właściwy moment na powrót do pracy i w miarę normalnego życia, jednak należy mieć świadomość, że wirus jeszcze nie zniknął i w dalszym ciągu musimy dbać o to, by nie zwiększyć jego transmisji. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób tęskniło do tego, by wrócić w normalne tryby i spotykać się z kolegami z firmy twarzą w twarz. Praca zdalna nie jest dla każdego.

Powrót do biura nie zawsze przebiega tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze trzeba tam jakoś dojechać, a na szczególnie popularnych trasach do dzielnic biznesowych może być dużo chętnych do skorzystania z komunikacji miejskiej – dużo za dużo. Po drugie liczba osób przebywających na terenie biura musi być zgodna z zaleceniami bezpieczeństwa, a pomiędzy stanowiskami pracy powinny być zachowane przynajmniej półtorametrowe odstępy. Zatem zamienienie home office na pracę stacjonarną nie zawsze będzie możliwe dla 100 proc. zespołu. Daje to pewne pole do negocjacji, jeśli masz obawy przed powrotem do biura po pandemii, jednak pamiętaj, że to pracodawca ma tu ostatnie słowo.

| Zarządzanie zespołem zdalnym w czasie epidemii koronawirusa

Powrót do biura po koronawirusie – zalecenia PIP dla pracodawców

Twój pracodawca zarządził powrót do biura po pandemii? Sprawdź, jak to biuro obecnie powinno wyglądać i funkcjonować. Państwowa Inspekcja Pracy wydała szereg zaleceń dla firm „organizujących pracę innym osobom”. Najważniejsze z nich to:

• zmiana organizacji pracy zakładająca większy udział pracy zdalnej, zmianowość, zwiększenie częstotliwości i długości przerw,

• stosowanie technicznych środków ochrony zbiorowej, takich jak obudowy pleksiglasowe, oddzielenie stanowisk pracy przegrodami lub – w ostateczności – zapewnienie półtorametrowych odstępów między stanowiskami pracy,

• zapewnienie środków ochrony osobistej, np. maseczek,

• zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i odkażania elementów wyposażenia biura: blatów, klamek, poręczy, sprzętów wspólnych, takich jak drukarki,

• przypominanie o zasadach higieny i bezpieczeństwa oraz nadzór nad pracownikami w celu kontroli ich przestrzegania.

Twój pracodawca na pewno poinformuje Cię o szczegółach wdrożonych reguł i przekaże dokładne instrukcje dotyczące powrotu do biura po pandemii. Oczywiście organizacja pracy w każdej firmie będzie wyglądała nieco inaczej, w zależności choćby od konstrukcji przestrzeni biurowej i zakresu zadań poszczególnych zespołów. Pracodawcy decydują się więc na różne rozwiązania: praca rotacyjna, obecność w biurze tylko w razie konieczności, np. na spotkaniach, albo pełny powrót do „nowej normalności”, czyli biura zorganizowanego na bezpiecznych zasadach.

Lockdown mocno zmienił też nasze podejście do pracy zdalnej. Jak wynika z badania Pracuj.pl przeprowadzonego pod koniec kwietnia 2020 roku, na pracę w trybie home office przeszło aż 6 na 10 zatrudnionych – podczas gdy przed pandemią praca w pełni zdalna była zjawiskiem raczej marginalnym. Co więcej, ok. 65 proc. respondentów uważa, że pracodawcy dobrze zorganizowali pracę zdalną oraz że firmy w przyszłości będą inwestować w to rozwiązanie.

| Home office – dlaczego warto pracować w domu?

Ci, którzy wrócą do biura na stałe, będą musieli przywyknąć do nowej rzeczywistości – obowiązkowej dezynfekcji rąk przy wejściu, konieczności zakrywania nosa i ust, innego ustawienia biurek, utrzymywania zalecanego dystansu, ograniczeń w dostępie do wspólnej kuchni, a z czasem być może również do rozwiązań technologicznych minimalizujących konieczność dotykania sprzętów w przestrzeniach współdzielonych, takich jak windy czy sale konferencyjne. Coraz głośniej mówi się też o tzw. 1,5 meter economy, czyli standardach, które mogą na nowo zdefiniować nie tylko rynek czy sposób prowadzenia działalności w wielu branżach, lecz także projektowanie przestrzeni publicznej. I to na całym świecie! Zapewnienie półtorametrowego dystansu między ludźmi to nowe wyzwanie praktycznie dla wszystkich: restauracji, hosteli, transportu publicznego, deweloperów… Żegnajcie, open space’y, coworkingi i współdzielone taksówki?

Powrót z home office do biura – jak sobie radzić w nowych okolicznościach?

Dbanie o wspólne bezpieczeństwo należy nie tylko do pracodawców. Jako pracownik powracający do biura z home office również jesteś odpowiedzialny za przestrzeganie zasad i chronienie siebie i innych. Im szybciej przywykniesz do nowej organizacji, tym lepiej. Oto kilka wskazówek dotyczących funkcjonowania we wspólnej przestrzeni biura i radzenia sobie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy w warunkach koronawirusa.

Dmuchaj na zimne, nie na kolegów z pracy. Czujesz, że coś Cię bierze? Zostań w domu. Jeśli jest jakaś lekcja, którą możemy wynieść z epidemii koronawirusa, to niech to będzie zero tolerancji dla przychodzenia przeziębionym do pracy, „bo to tylko katar”. Niemal każdy z nas ma to na sumieniu i chyba nadeszła pora, by z tym skończyć raz na zawsze. Podobnie jeśli podejrzewasz, że mogłeś mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Poinformuj o tym przełożonego i ustalcie, kiedy będziesz mógł bezpiecznie wrócić do pracy stacjonarnej.

Rower jest wielce OK. Staraj się unikać tłumów w drodze do pracy. Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić, zwłaszcza gdy Twoja firma mieści się w typowym zagłębiu biurowym, gdzie rano do autobusu trudno wetknąć choćby szpilkę. Na szczęście zbliża się lato, więc można przesiąść się na rower albo na nowy hit transportu miejskiego – hulajnogę elektryczną!

Ręce przy sobie. Nawet te czyste! Mycie i dezynfekowanie to absolutna podstawa, jednak nawet przy zachowaniu higieny na jakiś czas warto zrezygnować z podawania dłoni na powitanie. Biznes na tym nie ucierpi, a zdrowie może zyskać.

| Dezynfektory i witamina C w kuchni, czyli jak firma dba o zdrowie pracowników

Oko w oko z pustym krzesłem. Podczas spotkań we wspólnych salach najlepiej nie zajmować miejsc naprzeciwko siebie – lepsze będzie usadzenie w szachownicę. Ta sama zasada dotyczy stałych stanowisk pracy, jednak o to już prawdopodobnie zadba Twój pracodawca.

Zestaw harcerza: kubek, łyżka i widelec. W miarę możliwości po powrocie do biura z home office staraj się korzystać z własnych naczyń i sztućców. A jeśli chcesz użyć tych firmowych, dla pewności umyj je po wyjęciu z szafki. Wiadomo, jak to bywa we wspólnych kuchniach – kubki krążą różnymi drogami i nie zawsze trafiają na półkę bezpośrednio ze zmywarki.

Para buch – gliceryna w ruch. To już nie o bezpieczeństwie, a o komforcie pracy. Obowiązkowe maseczki mogą być uciążliwe dla osób noszących okulary. Aby nie irytować się ciągle parującymi szkłami, które uniemożliwiają pracę przed komputerem, wybierz maseczkę dobrze przylegającą do twarzy – wówczas wydychane powietrze nie będzie uciekać górą. Dopasowanie kształtu maski do twarzy ułatwi np. wszyty drucik. Na parujące szkła pomoże też „sposób babci”, czyli czyszczenie szkieł gliceryną – dostaniesz ją w każdej aptece.

Powrót do biura po koronawirusie - komiks

Oceń artykuł