Porady Życie zawodowe Postanowienia noworoczne 2021 – jak je planować i realizować?
29.12.2020  | 8 min czytania

Postanowienia noworoczne 2021 – jak je planować i realizować?

29.12.2020  | 8 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Co znajdowało się na Twojej liście postanowień noworocznych 2020: więcej podróży, regularne treningi na siłowni, awans w pracy, częstsze spotkania z przyjaciółmi? Patrząc z perspektywy końca tego roku, można się tylko gorzko zaśmiać. 2020 zagrał na nosie naszym planom, ale czy to oznacza, że wyznaczanie sobie celów nie ma sensu? Bynajmniej! Odchodzący właśnie rok może być najlepszą lekcją pracy z planami, jaka mogła nam się przydarzyć. Dziś mamy dla Ciebie krótki poradnik, jak robić postanowienia noworoczne i wytrwać w ich realizacji.

Co znajdziesz w artykule?

• Noworoczne postanowienia – hit czy kit?
• Postanowienia na nowy rok – you’re doing it wrong!
• Jak robić plany na nowy rok, aby były skutecznym narzędziem rozwoju?
• Jak dotrzymać postanowień noworocznych 2021 albo… kiedy je zmienić?

Noworoczne postanowienia – hit czy kit?

„Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?”, „dlaczego postanowienia na nowy rok nie mają sensu?”, „noworoczne postanowienia – dlaczego nie warto ich robić?” – to tylko kilka tytułów, które wyskakują w Google’u po wpisaniu w okienko tego najgorętszego hasła stycznia. Być może Ty również należysz do osób, które doświadczyły na własnej skórze frustracji wynikającej z niezrealizowania postanowień, i odpuściłeś już robienie list.

To prawda, że jak Polska długa i szeroka co roku lądują na nich: rzucenie palenia, przejście na dietę, uprawianie sportu, większe zarobki, czytanie książek itd. – a jakoś ani statystyki czytelnictwa spektakularnie nie rosną, ani fast foody czy firmy tytoniowe nie narzekają na brak klientów. Czy to znaczy, że noworoczne postanowienia faktycznie można o kant choinki potłuc? Nie do końca.

| 5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

Rozsądnie i metodycznie ułożone plany na nowy rok potrafią zdziałać cuda. Po pierwsze pozwalają w ogóle rozeznać się we własnych celach i wartościach, a już sama refleksja poświęcona temu, jaki kierunek nadać swojemu życiu, jest korzystna i robi porządek w głowie. Najpierw musisz wiedzieć, dokąd chcesz dojść, by zaplanować podróż!

Po drugie upragnione zmiany czy sukces rzadko kiedy przychodzą same. Owszem, można czekać, aż praca marzeń spadnie z nieba, a fortuna wyskoczy z kuponu totolotka… Niektórzy podobno się doczekali, ale czy ktoś ich widział? Dlatego proponujemy: weź ołówek w dłoń i jeszcze w grudniu zastanów się, jakie postanowienia noworoczne zrealizujesz w 2021 – tym razem skutecznie!

| Grudniowa gorączka. Jak połączyć różne zadania i nie stracić energii?

Postanowienia na nowy rok – you’re doing it wrong!

Robienie postanowień noworocznych w starym roku to pierwsza rzecz, która może przyczynić się do sukcesu w ich dotrzymywaniu. Jednym z podstawowych błędów jest bowiem siadanie do planowania pod presją czasu, a już zdecydowanie najgorszy moment, jaki można wybrać, to 1 stycznia po imprezie sylwestrowej. Pierwszy tydzień nowego roku to moment, gdy uruchamia nam się wewnętrzny Król Julian rozkazujący: „a teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu”, i zamiast planów spisujemy idealistyczną listę życzeń albo co gorsza – listę oczekiwań innych względem nas. Nie wpadnij w tę pułapkę, robiąc plany noworoczne 2021!

Kolejny błąd to właśnie zmuszanie się do realizacji celów, które wcale nie są naszymi celami, ale wiadomo – trzeba być szczupłym i wysportowanym, więcej zarabiać, mówić biegle po angielsku, żyć w duchu eko… Jeśli wciągasz takie hasła na listę swoich noworocznych postanowień bez głębszej refleksji, po co to wszystko i do czego ma Cię doprowadzić, nic dziwnego, że motywacja ulatnia się już w połowie stycznia.

| Wygórowane ambicje? Odpuść. Metoda małych kroków działa

Myślenie „muszę wziąć się za siebie, BO nowy rok” to kolejna gwarancja rychłej klęski naszych postanowień. Zmiana cyfry w kalendarzu daje wrażenie czystej karty i sprzyja rozpoczynaniu projektów oraz śmiałym wizjom. Ale planowanie przyszłości możesz przeprowadzić w każdym momencie roku, kiedy czujesz, że jest to potrzebne. Specyficzny czas po świętach, gdy jesteśmy wypoczęci i nieco oderwani od rzeczywistości, w niektórych osobach wyzwala raczej tryb marzeń niż twardego stąpania po ziemi. A plany na nowy rok powinny być osadzone w naszej sytuacji wyjściowej, zasobach i ograniczeniach. No bo jak tu przejść na dietę od jutra, kiedy z lodówki uśmiecha się do nas noworoczny serniczek?

Postanowienia noworoczne 2021 – grafika z wynikami badań Pracuj.pl

Jak robić plany na nowy rok, aby były skutecznym narzędziem rozwoju?

No dobrze, wiesz już, jak NIE planować nadchodzącego roku, ale jak w takim razie zabrać się do tego dobrze? Wyjaśnimy to na przykładzie dotyczącym – a jakże – życia zawodowego. Okazuje się bowiem, że 6 na 10 respondentów badania Pracuj.pl przygotowuje zawodowe postanowienia na nowy rok.

  1. Przemyśl cele i priorytety

Aby wybrać właściwe postanowienia noworoczne, daj sobie czas i pomyśl o swoich priorytetach. Jeśli trudno Ci je wymienić od razu, pochodź z tymi pytaniami w głowie nawet przez kilka dni – co jest dla Ciebie ważne w pracy, jaki masz pomysł na siebie i rozwój kariery, czego nie chcesz? Kluczową rolę w procesie planowania odgrywa też podsumowanie dotychczasowych etapów – roku albo fragmentu ścieżki zawodowej – bo to daje Ci konkretne informacje, co utrzymać, a co zmienić.

Powiedzmy, że po tych przemyśleniach masz zanotowane:

• „chcę więcej zarabiać”,

• „chcę mieć więcej czasu dla dzieci”,

• „chcę być ekspertem w dziedzinie X”.

Pora zadać sobie kontrolne pytanie: po co? Co Ci dadzą te większe zarobki czy pozycja eksperta? Jaka ważna potrzeba za tym stoi? Co konkretnie zmieni się w Twoim życiu na lepsze, jeśli tego dokonasz? Może się bowiem okazać, że to tak naprawdę niezbyt istotne dla Ciebie cele i szybko stracisz motywację do ich realizowania. Szukaj tego, co leży u podstaw Twoich postanowień noworocznych i bądź ze sobą szczery – np. przemyśl, czy dobrze się czujesz w wybranym zawodzie i czy rzeczywiście w tym kierunku chcesz się dalej rozwijać.

Często jest też tak, że nie realizujemy swoich postanowień, ponieważ podświadomie obawiamy się zmiany  (np. większej odpowiedzialności czy odejścia ze stabilnej pracy) i ten lęk blokuje nasze działania. Lepiej rozbroić takie kwestie już na starcie – do dalszej „obróbki” powinny przejść tylko te cele, których jesteś absolutnie pewien.

  1. Urealnij swoje postanowienia na nowy rok

Zwróć też uwagę, że cele mogą się wykluczać – przynajmniej na jakimś etapie. Jeśli poświęcisz czas na poszerzanie kwalifikacji zawodowych, żeby zyskać pozycję eksperta i więcej zarabiać, to już nie poświęcisz go dzieciom. Musisz więc albo poprzestawiać priorytety, albo bardzo dokładnie i świadomie rozplanować organizację dnia – pamiętaj jednak, że doba ma tylko 24 godziny i może to być zwyczajnie trudne. To dlatego tak ważne jest, żeby rozumieć, jakie motywy stoją za naszymi postanowieniami noworocznymi.

Mierz siły na zamiary, ale jednocześnie nie porywaj się z motyką na słońce. Nie da się zmienić całego życia w rok. Próba realizacji 10 celów równolegle doprowadzi Cię tylko do frustracji i porzucenia większości z nich. Uczysz się do egzaminu branżowego? Nie rozkręcaj w tym samym czasie eksperckiego kanału na YouTubie.

| 5 rzeczy, o które warto zadbać w pracy w nowym roku

  1. Określ swój miernik sukcesu

Dokładny plan na nowy rok powinien bazować na konkretnych kamieniach milowych. Ile modułów kursu zawodowego przerobisz w danym miesiącu? Ile chcesz zarabiać? Po czym poznasz, że Twój angielski się poprawił, co będzie miarą realizacji celu lub cząstkowego celu? To pozwala z jednej strony podtrzymać motywację, z drugiej – śledzić postępy i ewentualnie modyfikować na bieżąco plan działania.

  1. Opracuj drogę do celu

Masz już najważniejsze cele – teraz rozbij je na mniejsze kroki. Co musisz zrobić, żeby więcej zarabiać? Odbyć z szefem rozmowę o podwyżce, postarać się o awans, zmienić pracę? A może poszerzyć kwalifikacje albo przebranżowić się? Zadania, których nie da się wykonać od razu, bo są bardzo złożone, rozbijaj na mniejsze, do momentu aż będziesz mieć rozpisane konkretne rzeczy do realizacji na najbliższy miesiąc i tydzień. Ubierz wszystko w harmonogram z deadline’ami, tak by małymi krokami zamykać kolejne etapy. Np. jesteś programistą i chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, więc postanawiasz się nauczyć nowej technologii: musisz więc poszukać źródeł, poczytać, zrobić kurs, popracować nad testowym projektem itd. To wszystko zajmie Ci czas, który musisz sobie zarezerwować w kalendarzu.

| 4 rzeczy, które musisz zrobić, aby zmienić pracę w nowym roku

  1. Trzymaj się kursu i harmonogramu

Teraz najważniejsza część. Wykonuj zaplanowane zadania! Trzymaj swój plan na nowy rok w widocznym miejscu i regularnie rozpisuj listy to do na najbliższy czas. Na tym etapie najczęściej pojawiają się tzw. problemy z motywacją, czyli dorabianie sobie filozofii do zwykłego „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”. Konsekwentna realizacja postanowień noworocznych nigdy nie polega na tym, że czujesz się zawsze pełen werwy do działania. Właśnie po to masz kalendarz z zadaniami do odhaczenia, który zmusza Cię do pracy w chwilach lenistwa.

Bardzo pomaga wypracowanie sobie nawyków, np.  uczysz się słówek z angielskiego zawsze do porannej kawy. Rytuały wymuszają regularność. W chwilach kryzysu często działa też metoda „po prostu usiądź i zacznij” – a dalej już pójdzie samo. Jeśli i to nie pomoże, bo po prostu masz gorszy moment, świadomie sobie odpuść, ale tylko tego dnia czy w tym tygodniu.

Pamiętaj o priorytetach i nie zbaczaj z kursu na rzecz innych atrakcji – jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest szlifowanie wspomnianego angielskiego, nie zapisuj się na kurs szybkiego czytania tylko dlatego, że jest fajny rabat albo koleżanka go poleciła. Ćwicz też asertywność. Nie unikniesz tego, że inni ludzie i inne sprawy będą walczyć o Twój czas – ale Ty przecież masz swoje priorytety do realizacji!

| Jak być pewnym siebie i osiągać wyznaczone cele?

  1. Nie poddawaj się

Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że łatwo je porzucić przy pierwszym wyłamaniu się z rutyny. Miałeś nie spóźniać się do pracy, żeby wychodzić z niej punktualnie i spędzać czas z dzieckiem, ale te ciemne styczniowe poranki… no nie udało się. Najgorsza (i niestety najczęstsza) reakcja to powiedzieć „koniec, porażka, postanowienie do kosza”. I czekać na kolejny Nowy Rok, żeby wpisać to samo na listę. Dzisiaj się nie udało – trudno, spróbujesz znów jutro.

Zachowaj też margines tolerancji na nieplanowane wydarzenia, które wybiją Cię z rytmu – pandemia koronawirusa jest spektakularnym przykładem, ale i dobrą lekcją elastyczności na przyszłość. Wiele noworocznych postanowień na 2020 już w marcu trzeba było przeformułować o 180 stopni. Pozmieniały się nie tylko możliwości, lecz także same priorytety. Czasem da się znaleźć proste wyjście (joga w domu zamiast siłowni), w innych wypadkach konieczny jest plan kryzysowy (np. znalezienie nowej pracy). Do Ciebie należy wybór, czy usiądziesz z założonymi rękami i powiesz „nie moja wina, nie wyszło”, czy podwiniesz rękawy i zaczniesz działać na nowych zasadach, modyfikując pierwotny plan.

I ostatnie, superważne: pod koniec grudnia widzisz, że zrealizowałeś połowę celów? To nie porażka ani „tylko połowa z listy”. Przecież summa summarum jesteś do przodu – bez planowania prawdopodobnie by się to nie udało. Rozpisz plan pod kolejne postanowienia noworoczne i metodycznie działaj dalej.

| Chcesz zarabiać więcej? Zmień nawyki!

Jak dotrzymać postanowień noworocznych 2021 albo… kiedy je zmienić?

Jesteś już bogatszy o doświadczenia roku 2020, który zniweczył wiele noworocznych postanowień. Planując kolejny rok, weź pod uwagę, że 2021 też może przynieść niespodzianki (oby tym razem dobre!). Natomiast część wydarzeń czy przeszkód na drodze można przewidzieć. Ten, kto ma plan B, z reguły śpi spokojniej i trudno go sprowadzić z raz obranego kursu. Pamiętaj, że do jednego celu może prowadzić wiele dróg.

Z drugiej strony żelazna konsekwencja nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Część noworocznych postanowień może ewoluować z czasem i naszym rozwojem albo zdezaktualizować się. W takich sytuacjach wytrwałość może działać na naszą niekorzyść. W psychologii nazywa się to efektem utopionych kosztów – brniemy w coś, co nam nie służy, bo kiedyś podjęliśmy taką decyzję i zainwestowaliśmy już dużo zasobów. Na przykładzie kariery – skończyłeś świetne, przyszłościowe studia, osiągnąłeś dobrą pozycję w zawodzie, ale czujesz, że praca nie przynosi Ci satysfakcji. Być może potrzeba więc nowego planu, dzięki któremu poukładasz sobie wszystko na nowo.

Masz na liście postanowień noworocznych zmianę pracy? Pomożemy! Kliknij po nowe oferty na Pracuj.pl!

Oceń artykuł