Porady Życie zawodowe Pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy – gdzie jej szukać?
24.03.2022  | 4 min czytania

Pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy – gdzie jej szukać?

24.03.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

obrazek w kolorach ukraińskiej flagi: dłonie trzymające serce

Pomoc prawna jest potrzebna wielu uchodźcom wojennym przybywającym do Polski z Ukrainy. Są oni często zagubieni w gąszczu przepisów innego kraju, a nerwowa sytuacja nie sprzyja skupieniu. Nawet wśród Polaków nie każdy wie, że darmowa pomoc prawna jest dostępna w naszym kraju dla każdego – zarówno dla obywateli polskich, jak i dla cudzoziemców. System taki zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Obecnie działa też wiele innych organizacji, radców prawnych i adwokatów, którzy chcą wesprzeć uchodźców w tym zakresie. Jeśli znasz Ukraińców, którzy szukają pomocy prawnej –  pomóż im w dotarciu do rzetelnych źródeł wiedzy!

Z artykułu dowiesz się:

• Nieodpłatna pomoc prawna od Ministerstwa Sprawiedliwości – jak to działa?
• Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców – kto jeszcze świadczy takie usługi?
• Darmowa pomoc prawna online – jak Ukraińcy mogą z niej skorzystać?

Nieodpłatna pomoc prawna z systemu Ministerstwa Sprawiedliwości – jak to działa?

Zacznijmy od przybliżenia szczegółów działania największego systemu pomocy prawnej, organizowanego przez resort sprawiedliwości. Warto podkreślić, że mogą z niego korzystać nie tylko cudzoziemcy, lecz także polscy obywatele. W przypadku tych ostatnich warunkiem jest złożenie oświadczenia o tym, że nie jest się w stanie z własnej kieszeni pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z konieczności składania takiego oświadczenia zwolnieni są m.in. seniorzy, osoby przed 26. rokiem życia czy beneficjenci pomocy społecznej. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz sam skorzystać z takiego wsparcia, by pozyskać konieczne informacje – masz do tego prawo.

W ramach tego systemu funkcjonuje też bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców. Ministerstwo podkreśla, że w obecnej sytuacji nie jest konieczne złożenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Z pomocy prawnej mogą tam skorzystać wszyscy uchodźcy z Ukrainy, a – przypomnijmy – dzięki specustawie o pobycie i pracy status ten uzyskuje każdy, kto od 24 lutego przekroczył granicę.

| Praca dla Ukraińców – jak pomóc uchodźcom w jej znalezieniu?

Porady świadczy około 1500 punktów w całej Polsce – we współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi, prywatnymi adwokatami i radcami prawnymi. Listę tych ośrodków znajdziesz pod adresem: https://np.ms.gov.pl/. Można tam wybrać, w jakim terminie i języku ma się odbywać rozmowa. Na stronie uruchomiono też specjalną zakładkę dla Ukraińców – w ich ojczystym języku. Ułatwia ona zapisanie się na spotkanie w konkretnym punkcie. Jeśli więc znasz uchodźców, którzy szukają wsparcia w tym zakresie, koniecznie pokaż im tę stronę. W rozmowie z nimi warto podkreślić, że pomoc prawna świadczona przez te punkty jest całkowicie nieodpłatna.

Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców – kto jeszcze świadczy takie usługi?

Ponieważ zapotrzebowanie na darmową pomoc prawną wśród uchodźców jest bardzo duże – a trzeba się liczyć z tym, że będzie jeszcze większe – również prywatni adwokaci, radcy i notariusze oferują swoją gotowość do współdziałania. Możesz ich szukać np. na różnych lokalnych grupach pomocowych. Ponadto portal Czas Prawnika udostępnia namiary na takie osoby z całej Polski – znajdziesz je tutaj. Dane kontaktowe są podane w języku polskim i ukraińskim, ze wskazaniem specjalizacji danego prawnika oraz lokalizacji, w jakiej działa.

| Jak radzić sobie z emocjami w czasie kryzysu wojennego, by być wsparciem dla siebie i innych?

Własną bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w formie infolinii zorganizowała również międzynarodowa korporacja PwC. Ukraińcom, których wspierasz w tym zakresie, możesz przekazać link: https://www.pwc.pl/hotline-ua – informacje na stronie są w języku ukraińskim. Darmowe konsultacje prawne oferuje też  wiele innych krajowych organizacji i stowarzyszeń. Należą do nich m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Granica, Fundacja Ocalenie czy Ukraiński Dom. Zależnie od tego, w jakim mieście znajduje się uchodźca, któremu chcesz pomóc, możesz  szukać informacji o lokalnych inicjatywach w tym zakresie. Funkcjonuje ich obecnie naprawdę bardzo dużo.

Darmowa pomoc prawna online – jak Ukraińcy mogą z niej skorzystać?

Wiele z powyżej wymienionych podmiotów działa zarówno stacjonarnie, jak i online. Może to być pewnym ułatwieniem dla uchodźców, którzy z oczywistych powodów bywają mało mobilni, obawiają się zgubienia w obcym mieście itp. Jeśli osoba, której pomagasz zorganizować wsparcie prawne, chciałaby z niego skorzystać online, ale obawia się wysokich cen za korzystanie z internetu w Polsce z telefonów ukraińskich (roaming poza Unią Europejską jest droższy) – możesz ją uspokoić! Pomyślały o tym bowiem firmy z branży telefonii komórkowej.

Niebiesko-żółty baner kierujący do ofert pracy dla obywateli Ukrainy

Wszystkie polskie „telkomy” zniosły opłaty roamingowe dla ukraińskich sieci. Oprócz tego znacznie obniżono opłaty za połączenia wykonywane z polskich kart SIM na numery ukraińskie (o około 80%). W  wielu miejscach rozdawane są darmowe startery dla uchodźców. Bezpłatne polskie karty SIM dla Ukraińców zawierają nie tylko pakiet minut na połączenia i SMS-y, lecz także zwykle spory zasób gigabajtów umożliwiających dostęp do internetu. Punkty oferujące takie startery funkcjonują obecnie w zasadzie w całym kraju. Rozdają je wolontariusze m.in. na dworcach, dostępne są też w punktach sprzedaży operatorów, a nawet w placówkach pocztowych (tę drogę dystrybucji zaoferowało Orange).

Jeśli znasz uchodźców z Ukrainy, którzy szukają bezpłatnej pomocy prawnej – online, telefonicznie czy w punktach stacjonarnych – postaraj się dać im konkretne wskazówki. Pamiętaj, że zderzenie z obcym systemem prawnym i urzędowym stanowi dla większości z nich trudne doświadczenie. Postaraj się okazać wsparcie naszym ukraińskim braciom i siostrom w jak najszerszym zakresie – tak aby możliwie jak najszybciej udało się im odnaleźć w nowej rzeczywistości.

 

Oceń artykuł