Porady Życie zawodowe Polacy: zapracowani i mobilni zawodowo
19.06.2015 | 0 min czytania

Polacy: zapracowani i mobilni zawodowo

19.06.2015 | 0 min czytania
Autor wpisu admin

Fotolia_61639201_Subscription_XXL_lekkiKolejny raz Polska znalazła się w czołówce najbardziej zapracowanych krajów świata wynika z raportu przedstawionego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W zestawieniu prezentującym średnią liczbę godzin przepracowanych w ciągu roku z 1918 godzinami, nasz kraj zajął 5. miejsce. Tym samym wyprzedziliśmy naszych zachodnich i południowych sąsiadów: Niemców, Czechów i Słowaków.

 

Nasz kraj znajduje się również wśród liderów pod względem mobilności zawodowej. Jak wynika z badania „Monitor Rynku Pracy”**, przygotowywanego przez Instytut Badawczy Randstad, indeks mobilności, czyli gotowości na zmianę pracy wynosi dla Polski 108 punktów. W ostatnim kwartale wskaźnik ten wzrósł o 1 punkt proc. Tymczasem średnia unijna to 101 punktów.

 

Kto pracuje najwięcej, a kto najmniej?

Jak podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) więcej czasu w pracy od Polaków spędzają mieszkańcy Meksyku 2237 godzin/rok, Grecy 2037 godzin/rok, Chilijczycy 2015 godzin/rok oraz nasi wschodni sąsiedzi – Rosjanie 1980 godzin/rok. Średnia dla wszystkich państw należących do OECD wynosi 1770 godzin na rok i jest o 148 godzin niższa niż wynosi średnia dla Polski. Co ciekawe, średnia dla państw należący do Unii Europejskiej wynosi 1674 godzin na rok i jest o 244 godziny niższa od średniej naszej kraju.

Najmniej godzin na pracę w ciągu roku muszą poświęcać Holendrzy (1380 godzin/rok), Niemcy (1388/rok godzin), Norwegowie (1408 godzin/rok) i Duńczycy (1411 godzin/rok).

 

Z czego wynika pracowitość Polaków?

- Po pierwsze nasza gospodarka cały czas jest w fazie rozwoju. Ludzie zarabiają mało i zwyczajnie chcą dorobić do swojej skromnej pensji – komentuje Grzegorz Frątczak, coach i trener w dziedzinie zmiany złych nawyków oraz zarządzania czasem.

- Na całe zagadnienie warto jednak spojrzeć również od strony produktywności pracowników oraz organizacji pracy w firmach.W rozwiniętych krajach koszt pracy jest bardzo wysoki i z tego powodu pracodawcy cały czas doskonalą produktywność pracowników. Jest to dla nich tańsze rozwiązanie niż zwiększenie zatrudnienia. W polskich firmach myślenie jest często zazwyczaj zupełnie inne. Zamiast popracować nad efektywnością i produktywnością, czy też zmienić organizację pracy, bardzo często pracodawcy zwyczajnie zatrudniają kolejną osobę albo co gorsza dodają obowiązków obecnym pracownikom – dodaje.

 

[box type="shadow"]Jak być wydajnym pracownikiem, ale się nie pochorować ? [/box]

 

Nasza mobilność zawodowa systematycznie rośnie

Sława o naszej pracowitości dotarła już do najdalszych krańców Europy. Ostatni spis powszechny przeprowadzony w Szkocji pokazał, że najbardziej aktywną zawodowo grupą etniczną w tym kraju są właśnie… Polacy. Jego wyniki pokazują, że aż 86 proc. Polaków w Szkocji jest aktywnych zawodowo, czyli że albo pracuje, albo aktywnie szuka zatrudnienia.

Prócz pracowitości, na tle innych nacji bez wątpienia wyróżnia nas też odwaga oraz coraz większa mobilność zawodowa, czyli otwartość na zmianę pracy.

- Rośnie ona z kwartału na kwartał i jest wyższa od średniej europejskiej - komentuje Iza Wojtaszek doradca kariery. - Trafia do mnie co raz więcej osób, które za granicą mają ochotę zawalczyć o bardziej intratne pozycje lub ułożyć sobie życie zawodowe w Polsce na wyższym poziomie po powrocie. Stawiam więc, że my Polacy wyróżniamy się tym, że nie spoczywamy na laurach i lubimy podboje – dodaje.

 

[box type="shadow"] Sprawdź, czy to nie czas na zmianę pracy![/box]

---

** "Monitor Rynku Pracy" to kwartalne badanie przeprowadzone w lutym 2015 r. przez Internet w 33 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii. W badaniu zapytano 14372 osoby w wieku 18-64 lata, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, z wyłączeniem osób samozatrudnionych. Próba w Polsce wynosiła 405 osób. Autorem badania jest Instytut Badawczy Randstad.

 

Oceń artykuł