Porady Życie zawodowe Polacy gotowi do zmiany pracy
20.11.2015

Polacy gotowi do zmiany pracy

20.11.2015
Autor wpisu admin

Aż 35% pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*. Kim są najbardziej aktywne na rynku pracy osoby? Co sprawia, że rozważają zawodowe zmiany?

 

Kto najchętniej zmieni pracę?

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”, aż 35% pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy.

Większość z nich to osoby poniżej 40 roku życia – najchętniej miejsce pracy zmieniliby pracownicy miedzy 30 a 40 rokiem życia (aż 42% badanych).

 

Co jeszcze wiemy o grupie pracowników, która najczęściej rozważa zmiany? To osoby w większości z wyższym wykształceniem i ponad 3 latami stażu pracy. Co ciekawe, aż 52% z nich posiada umowę o pracę na czas nieokreślony, podczas gdy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło zatrudnionych jest odpowiednio 6% i 3%.

 

Na drugim miejscu pod względem chęci do zmiany plasuje się najmłodsza grupa wiekowa pracowników przed trzydziestką. Najrzadziej zmianę pracy rozważają osoby 50+ (tylko 8% ankietowanych) i 60+ (jedynie 2%).

 

Kolejne pokolenia różnią się pod względem potrzeb związanych z rozwojem zawodowym. Inne są też czynniki, które motywują je do zmiany pracy. Dla osób z pokolenia X sama praca jest ogromną wartością, a nie tak dużą już jej częste zmienianie. Osoby należące do pokolenia Y – uchodzące za bardziej otwarte na nowe doświadczenia – zdecydowanie częściej zmieniają pracę. Dla nich to, że rok pracują w danym miejscu nie jest wadą, a zaletą. Dzięki temu poznają nowych ludzi i mają okazję do zdobycia kolejnych doświadczeń, co w istotny sposób przekłada się na ich rozwój zawodowy – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.

 

polacy_gotowi_do_zmiany_pracy_01 (2)Co nas motywuje do zmian?

Aż 45% badanych rozważa zmianę miejsca pracy, ponieważ chce więcej zarabiać. Aspekt finansowy nie jest jednak jedynym czynnikiem motywującym Polaków do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Wiele osób myśli o zmianie ze względu na chęć dalszego rozwoju zawodowego (15%) czy niezadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia (9%).

 

Badani rozważają zmianę miejsca pracy także ze względu na:

  • stres (7%),
  • zbyt duże oddalenie siedziby firmy od miejsca zamieszkania (6%),
  • złą atmosferę w obecnej pracy (5%).

 

Wśród najmniej popularnych powodów pojawiały się takie, jak chęć przeprowadzki do innego miasta, wykonywania zawodu zgodnego z doświadczenie, niestabilność obecnego zatrudnienia czy zbyt wiele obowiązków.

 

Czynniki motywujące do zmiany pracy mogą być bardzo różne i zależą od wyznawanych przez daną osobę wartości oraz indywidualnych potrzeb. Na motywacje istotny wpływ może mieć także moment kariery zawodowej, w jakim dana osoba się znajduje, jej pochodzenie czy wiek. Podstawowym motywatorem pchającym człowieka do zmiany pracy jest aspekt finansowy. Kiedy podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone – co jest możliwe dzięki osiągnięciu odpowiedniego poziomu zarobków – zaraz za nimi pojawiają się potrzeby wyższego szczebla związane z samorealizacją i rozwojem zawodowym – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, ekspertka Grupy Pracuj.

*Wyniki badania motywacji zawodowych Polaków, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków. Więcej informacji: biuro prasowe
Oceń artykuł