Porady Życie zawodowe Podsumowanie roku: jak wyglądały plany na 2020 i które cele udało się zrealizować?
05.01.2021  | 4 min czytania

Podsumowanie roku: jak wyglądały plany na 2020 i które cele udało się zrealizować?

05.01.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jeszcze dwanaście miesięcy temu nie mieliśmy pojęcia, co nam sprezentuje 2020 rok. Jak zawsze na przełomie grudnia i stycznia planowaliśmy zmiany i żyliśmy nadzieją, że nadchodzące dni przyniosą coś nowego. Teraz już wiemy, że wielkie marzenia zostały zrewidowane przez pandemię koronawirusa. Jak wygląda podsumowanie roku 2020, który wszystkim dał się we znaki? W jaki sposób z perspektywy czasu patrzymy na ubiegłoroczne plany i czego się nauczyliśmy?

Czego dowiesz się z artykułu?

• Podsumowanie 2020 roku: co planowaliśmy i czy udało nam się to osiągnąć?
• Czego nauczyliśmy się przez minione miesiące i z jakim bagażem wchodzimy w rok 2021?
• Przepowiednie 2021: co nas czeka i czy warto ponownie snuć plany na najbliższy rok?

Podsumowanie 2020 roku: co planowaliśmy i czy udało nam się to osiągnąć?

Jeszcze rok temu nikt nie przeczuwał, że świat na chwilę się zatrzyma, a pandemia dotknie niemalże każdy jego zakątek. Na początku 2020 roku jak zwykle robiliśmy noworoczne postanowienia, wytyczaliśmy nowe cele, które chcemy osiągnąć, i skrzętnie planowaliśmy kilka najbliższych miesięcy. W końcu nowy rok jest dobrym momentem na podejmowanie odważnych decyzji, samodoskonalenie czy zmianę pracy na lepszą, a dla niektórych – nawet na diametralną rewolucję dotychczasowego życia.

| 7 najważniejszych zmian zawodowych w 2020 roku

Gdy po minionych 366 dniach wreszcie przyszedł czas na podsumowanie 2020 roku, okazało się, że tym razem los zrobił nam psikusa... i zesłał koronawirusa. Przez szybko rozwijającą się epidemię w połowie marca nasza rzeczywistość zmieniła się niemalże z dnia na dzień… Zamiast dalekich podróży dla wielu z nas radością okazał się krótki spacer do pobliskiego lasu, a o nowej posadzie w biurowcu w centrum miasta można było jedynie pomarzyć na home office. Reżim sanitarny i dystans fizyczny stały się codziennością. Czy to jednak oznacza, że rok 2020 przyniósł wyłącznie negatywne wiadomości i wydarzenia?

| Koronawirus a praca – kompletny poradnik na czas pandemii

Tutaj zdania mogą być podzielone. Z pewnością niektórzy czują pewien niedosyt i wewnętrzny zawód, że dni, tygodnie i miesiące w zamknięciu zbyt szybko przeciekły im przez palce. Z kolei inni zgodnie stwierdzą, że nie należy użalać się nad czymś, co jest całkowicie niezależne od nas. Jak więc patrzeć w przyszłość i planować to, co wciąż jest przed nami? Być może w obliczu trwającej pandemii i zdobytych doświadczeń nasze oczekiwania na rok 2021 będą bardziej konkretne, nieco mniej wymagające, a przez to łatwiejsze w ich realizacji? O tym jednak w 100% przekonamy się dopiero pod koniec grudnia.

| Małymi krokami do przodu, czyli jak poprawić swoje samopoczucie w nowym roku

Zawodowe postanowienia na 2021 rok

Czego nauczyliśmy się przez minione miesiące i z jakim bagażem wchodzimy w rok 2021?

Rok 2020 nie był zbyt łaskawy i rozstajemy się z nim pełni nadziei na lepsze jutro. Z perspektywy czasu warto jednak zastanowić się, czego nas nauczyły minione miesiące i czy wniosły powiew nowych możliwości do otaczającej nas rzeczywistości. Z pewnością w podsumowaniu 2020 roku hasłem przewodnim są liczne zmiany, których nikt dotąd się nie spodziewał.

Szybko okazało się, że zamiast rewolucjonizować świat, musieliśmy siłą rzeczy zacząć zmieniać siebie. Miniony rok pokazał bardzo dobitnie siłę międzyludzkich więzi, które przyszło nam zacieśniać na odległość. Trudne chwile i obawa o zdrowie bliskich były prawdziwą próbą dla naszych charakterów.  Zaczęliśmy doceniać małe gesty i ludzką życzliwość.

| Jak kryzys wpływa na wartości pracowników?

Nasza uwaga skupiła się również na rozwoju osobistym. Dla sporej grupy osób praca na home office okazała się sposobem na zaoszczędzenie cennego czasu i przeznaczenie go np. na poszerzanie dotychczasowych kompetencji poprzez platformy e-learningowe. To jednak nie wszystko. Wielu z nas zaczęło patrzeć na życie bez zbytniego wybiegania w przyszłość. W 2020 roku liczyło się „tu i teraz”, a mocne stąpanie po gruncie było jedną z najbardziej pożądanych cech.

Miniony rok nauczył nas także pewnego rodzaju elastyczności względem wydarzeń, których nie można zaplanować. Musieliśmy dopasować się do obostrzeń i licznych ograniczeń, niejednokrotnie utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dalekosiężne plany szybko zamieniliśmy na małe, bardziej realne cele, które krok po kroku realizowaliśmy, niekiedy opuszczając swoją strefę komfortu i przekraczając utarte do tej pory granice.

| Jakie postanowienia noworoczne warto zrealizować?

Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny w 2021 roku! Obejrzyj cykl merytoryczno-motywacyjnych webinarów Domówka z Pracuj.pl.

Przepowiednie 2021: co nas czeka i czy warto ponownie snuć plany na najbliższy rok?

Jakie są przepowiednie na 2021 rok i czy na pewno się spełnią? W tej kwestii ciężko być Nostradamusem czy Babą Wangą z Bałkanów, gdy w finalnym rozrachunku okazuje się, że to, co wcześniej zaplanowaliśmy, spala na panewce. Który pomysł na biznes 2021 będzie strzałem w dziesiątkę? Czy czeka nas kolejna fala pandemii? Tego niestety nie wie nikt…

Jedno jest jednak pewne – rok 2020 był trudny i wyczerpujący, a zarazem wyjątkowy. Świadomość, że nie udało się zrealizować planów, może nieco frustrować, ale mimo wszystko warto zrobić małe podsumowanie i wypisać to, co nas pozytywnie zaskoczyło w minionym czasie. Do tej listy koniecznie trzeba dodać radosne momenty i pozytywne wydarzenia, które w sposób szczególny zapadły w pamięć.

| Jak być pewnym siebie i osiągać wyznaczone cele?

Gdy już poukładamy sobie w głowie to, co nas spotkało i czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, z pewnością łatwiej będzie zarysować nowe nadzieje i cele, które w tym roku dla wielu będą oparte na zupełnie innych priorytetach. A jak żyć w tej nowej rzeczywistości? Na pewno warto odrzucić skrajny perfekcjonizm, na nowo nauczyć się cieszyć z małych sukcesów i spróbować wykreować swój własny horoskop na 2021 – oczywiście z pozytywnym przesłaniem.

Aby ponownie nie dać się zaskoczyć przez los, warto już wcześniej mentalnie przygotować się na ewentualne zmiany i pamiętać, że plany, cele oraz marzenia mogą ewoluować – tak samo jak życie, które przynosi nam przeróżne scenariusze. W końcu to tylko od nas samych w dużym stopniu zależy, czy 2021 będzie lepszy od poprzedniego. Zatem… do siego roku!

Planujesz w 2021 roku wielkie zmiany? Wejdź na Pracuj.pl i znajdź pracę, na jaką zasługujesz!

Rozpocznij dobrze nowy rok z Pracuj.pl

Oceń artykuł