Wzmożona aktywność rekrutacyjna firm i przypływ energii po świąteczno-noworocznej przerwie – to przykładowe powody, które mogą skłonić Cię do udziału w styczniowych rekrutacjach. Gdy chcesz zmienić coś w życiu zawodowym, nie musisz szukać specjalnych okazji. Jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany, zacznij od razu!
Podsumowania na koniec roku mogą skłonić Cię do podjęcia decyzji o poszukiwaniu wyzwań w nowym miejscu zatrudnienia. Początek stycznia stanowi szczególnie dobry moment, by rozpocząć realizację kolejnych celów zawodowych. Przemawia za tym co najmniej kilka argumentów:
1. Koniec roku to czas finalizacji spraw zawodowych
W grudniu w firmach odbywają się nie tylko spotkania przedświąteczne. W ostatnim miesiącu roku dokonuje się podsumowań, sporządza raporty, domyka projekty itd. Niektórzy pracownicy podejmują wtedy decyzję o opuszczeniu dotychczas zajmowanych stanowisk, co stwarza dodatkowe możliwości dla nowych kandydatów. Jeśli czujesz, że zamknąłeś pewien etap w karierze i nadszedł czas na zmiany, zacznij je wprowadzać.
2. Nowy rok, nowy Ty
Pod koniec grudnia świat zwalnia bieg. Kończy się przedświąteczna krzątanina, a spora część pracowników korzysta z zasłużonego odpoczynku (szczęśliwcy mają do dyspozycji nawet kilkutygodniową przerwę). Znaczna liczba dni wolnych sprzyja nie tylko regeneracji sił, ale również… przemyśleniom, analizom i podsumowaniom. Jest to doskonały czas na wyznaczanie celów i realizację postanowień. W okresie świąteczno-noworocznym możesz podjąć decyzję nie tylko o zmianie miejsca zatrudnienia, ale wręcz o wyborze nowego zawodu albo branży. Ważne, abyś rozpoczynał kolejny rozdział z przekonaniem, że szczerze chcesz zająć się czymś nowym. Dobrze jest również ponownie obmyślić ścieżkę kariery, wyznaczając konkretne kierunki rozwoju.
Zawodowe postanowienia noworoczne – jak je realizować skutecznie?
3. W nowym roku wszyscy są wypoczęci
Na przełomie grudnia i stycznia odpoczywają również pracownicy działów HR oraz inne osoby odpowiedzialne za przebieg rekrutacji. Dzięki przerwie w pracy zatrudniający mogą „świeżym okiem” i z większą uwagą spoglądać na napływające aplikacje. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że zostaniesz dostrzeżony, co umożliwi Ci uczestnictwo w kolejnych etapach rekrutacji i pozwoli zaprezentować pełnię umiejętności. W nowym roku również Ty możesz doświadczać przypływu energii, co przełoży się na Twoje zaangażowanie i wyniki poszukiwań.
5 powodów, dlaczego naprawdę warto brać urlop
4. W styczniu pracodawcy angażują się w kolejne projekty
Pod koniec roku kalendarzowego w firmach zatwierdza się budżety na kolejne miesiące. Po grudniowych i styczniowych przerwach przedsiębiorstwa z nową energią przystępują do realizacji kolejnych wyzwań. Zwykle wiąże się to z pozyskiwaniem nowej kadry. W pierwszym kwartale 2019 r. firmy nieco aktywniej poszukiwały pracowników niż w drugim kwartale. W okresie styczeń-marzec zamieszczono 52% ogłoszeń z całego półrocza. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów H1 2019. Kogo szukali pracodawcy?”.
Aktualne i profesjonalne CV to podstawa!
Styczeń jest odpowiednią porą na poszukiwanie zatrudnienia. Wybór właściwego momentu nie wystarczy jednak, by przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Uczestnicząc w rekrutacji, warto przedstawić aktualne i profesjonalne CV, z którego można wyczytać, jakie kwalifikacje posiadasz, jakie wykonywałeś obowiązki, jakie szkolenia i kursy odbyłeś itd.
Ważne, aby treść dokumentu była dostosowana do wymogów pracodawcy wskazanych w ofercie. Z Twojego życiorysu powinno wynikać, że jesteś najlepszym kandydatem na wakujące stanowisko.
Do wprowadzania zmian niezbędny jest dobry plan i determinacja w realizacji celów. Wejdź w nowy rok z… nową pracą i czerp radość ze zmiany.
Jak formułować postanowienia noworoczne, żeby udało się je zrealizować?