Porady Życie zawodowe Piwo bezalkoholowe w pracy – wolno czy nie?
12.08.2022  | 4 min czytania

Piwo bezalkoholowe w pracy – wolno czy nie?

12.08.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.5)

Zakaz spożywania alkoholu w miejscu pracy nikogo nie dziwi – to niebezpieczne, niezgodne z prawem oraz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w upalny dzień może uprzyjemnić sobie wykonywanie obowiązków drinkiem bezalkoholowym. Czy to legalne? Co przepisy mówią na temat picia piwa zero w pracy? Sprawdź w naszym artykule!

O czym przeczytasz w artykule:

• Piwo bezalkoholowe w pracy – kusząca opcja w upalny dzień
• Czy można pić piwo bezalkoholowe w pracy? Co mówią przepisy?
• Piwo bezalkoholowe w miejscu pracy a służbowy savoir-vivre

| Alkohol w pracy – co grozi za przyjście do firmy w stanie nietrzeźwości albo po spożyciu?

Piwo bezalkoholowe w pracy – kusząca opcja w upalny dzień

Wakacje sprzyjają letniemu rozleniwieniu. Część osób zdecydowała się na workation nad morzem czy w górach, część czeka na moment wyjścia z biura, by odetchnąć letnim powietrzem miasta, jeszcze inni w swoich domowych biurach narzekają na brak klimatyzacji. Przedstawicielom wszystkich grup upał z pewnością daje się we znaki, a niejeden pracownik marzy o tym, by wypić przed komputerem coś zimnego. Woda, lemoniada to oczywiste wybory, ale co z piwem bezalkoholowym w pracy? Czy je również można zaliczyć do kategorii dopuszczalnych napojów?

W ostatnich latach producenci piw – zarówno duże koncerny, jak i kraftowe browary – prześcigają się w propozycjach bezalkoholowych opcji. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy klasycznych rozwiązań, jak i piw smakowych, oryginalnych połączeń czy alternatywnych metod warzenia. Często nie sposób zorientować się, że dany napój na pewno nie ma w sobie procentów: smakuje tak samo, pachnie chmielem, a więc podobnie, a i opakowanie kojarzy się jednoznacznie. To budzi wątpliwości i rodzi pytanie, czy w pracy można pić piwo bezalkoholowe.

| Upał w pracy – sprawdź, jakie masz prawa

Czy można pić piwo bezalkoholowe w pracy? Co mówią przepisy?

Aby rozstrzygnąć kwestię legalności picia piwa bezalkoholowego w pracy, warto sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. Artykuł 108 § 2. Kodeksu pracy głosi: Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną.

Warto przy okazji doprecyzować, czym jest napój alkoholowy. Zgodnie z art. 46 § 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Okazuje się więc, że jeśli masz ochotę na piwo bezalkoholowe w pracy – w świetle prawa możesz je wypić, o ile oczywiście faktycznie nie zawiera alkoholu lub zawiera go bardzo mało. Przed wzięciem go ze sklepowej półki czy lodówki upewnij się co do napisu na etykiecie, by nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki i związanych z tym nieprzyjemności. Część piw zero to w rzeczywistości napoje, które zawierają 1% alkoholu, a te – zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami – są już zabronione.

8 czynności, za które szef może zwolnić Cię z pracy

Piwo bezalkoholowe w miejscu pracy a służbowy savoir-vivre

Chociaż picie piwa bezalkoholowego w pracy nie jest niczym nielegalnym, warto zastanowić się, czy na pewno dobrze wpłynie na wizerunek Twój i firmy w oczach klientów. W przypadku, gdy pracujesz na home office i nie masz kontaktu z innymi ludźmi, możesz pozwolić sobie na sączenie napoju prosto z butelki. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku pracy z biura, spotkań z klientami czy kontrahentami (także na wideokonferencjach): tam takie zachowanie może Jeśli pracujesz z dziećmi (np. jako animatorka), możesz dodatkowo usłyszeć oskarżenia o kształtowanie niewłaściwych postaw u dzieci i budowanie w nich pozytywnego wizerunku napojów alkoholowych.

Warto zwracać uwagę też na wewnętrzne regulaminy pracy. Prawo pozwala zawrzeć w nich szczególne zasady, jakich wymaga się od pracowników. Mogą one dotyczyć np. godzin i miejsca pracy czy obowiązującego dress code’u. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wpisać tam również zakaz spożywania piwa – w tym bezalkoholowego. Decyzję taką można uzasadnić na przykład względami społecznymi: tego typu napój kojarzy się z procentami i nie wypada pić go w okolicznościach innych niż prywatnych. Jeśli więc masz ochotę na piwo bezalkoholowe w pracy, koniecznie upewnij się, że Twój pracodawca nie ma nic przeciwko.

 

Oceń artykuł