Coraz więcej pracodawców spogląda przychylnym okiem na czworonogi w biurze. Zastanawiasz się, jak przekonać swojego szefa do takiego rozwiązania? Przedstawiamy listę argumentów i korzyści, które mogą czerpać wszyscy: nie tylko pracownik i jego pies, lecz także cały zespół i organizacja.
Trend przyprowadzania psa do biura z każdym rokiem zyskuje na popularności. Szczególnie nabrał na znaczeniu po okresie pandemii, gdy firmy w różny sposób starały się zachęcić i zmotywować pracowników do powrotu do miejsc pracy. Dzisiaj zwierzęta na firmowym pokładzie już tak nie zaskakują – pracownicy zaczynają dopytywać o taką możliwość podczas rozmów rekrutacyjnych, a pracodawcy są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z tego rozwiązania.
Wyobraź to sobie: nie musisz się martwić o długie godziny rozłąki i o to, co się dzieje w domu pod Twoją nieobecność. Twój pies jest z Tobą w biurze! Brzmi jak nowy, ciekawy rozdział? Aby przekonać do niego swojego szefa, sprawdź cały alfabet korzyści, który specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy.
Zaglądnij też na stronę: pracuj.pl/pieski, by dołączyć do wartościowej akcji Pracuj.pl, w ramach której możesz zmienić na lepsze psią rzeczywistość w Polsce! Na najbardziej aktywnych uczestników projektu czekają nagrody.
Pies w biurze - kto i co zyskuje?
Atmosfera – obecność psa w miejscu pracy umila i rozluźnia atmosferę, czyni ją radośniejszą. Aby jednak wszyscy czuli się dobrze, należy zadbać o kilka kluczowych kwestii, m.in. aklimatyzację zwierzaka w nowym miejscu (stopniowo przyzwyczajaj psa do pobytu w biurze, oswajaj z nowym otoczeniem, dźwiękami, obserwuj jego reakcje) oraz pewność, że takie rozwiązanie nie przeszkadza innym współpracownikom (niektórzy mogą mieć np. alergię na sierść).
Bezpieczeństwo – zarówno pracownik, jak i jego czworonożny przyjaciel zyskują większe poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ponieważ nie muszą się ze sobą rozstawać na wiele godzin.
Chwila przerwy – pracownicy, będąc w wirze zadań, napiętych terminów i presji wyników, często zapominają o regularnych przerwach, co finalnie staje się źródłem zmęczenia i przeciążenia. Pies w biurze to automatyczny sygnał, że czasami trzeba odejść od biurka!
Dobrostan – kontakt z psem pozytywnie wpływa na dobrostan człowieka, na co istnieje wiele dowodów naukowych. Świetne efekty przynosi tzw. dogoterapia. Różne badania naukowe (przeprowadzone m.in. na Uniwersytecie Południowej Kalifornii) potwierdzające także, że obecność psa w biurze niesie ze sobą korzyści prozdrowotne i wspiera kondycję mentalną.
Energia i efektywność – mogłoby się wydawać, że zwierzę w biurze oznacza rozproszenie uwagi i dekoncentrację. Nic bardziej mylnego. Udowodniono, że takie rozwiązanie sprzyja większej wydajności w pracy.
Fakty – rozważając opcję przyprowadzania psa do biura, warto nie tylko prześledzić badania naukowe, ale też poznać autentyczne historie. Może wśród Twoich znajomych jest ktoś, kto ma już takie doświadczenie? Inspiracji można szukać w różnych środowiskach zawodowych i sprawdzać, jak robią to inne firmy. Dla przykładu: Pets at Work Alliance to sojusz zainicjowany przez Nestlé Purina, zrzeszający organizacje otwarte na takie rozwiązanie.
Głaskanie – prosty gest, ale o jakiej wartości! Naukowcy wykazali związki między głaskaniem psa a zmianami zachodzącymi w mózgu człowieka: uwalnianiem endorfin i oksytocyny, które pozytywnie wpływają na nastrój.
Hybryda – jeśli pracujesz w modelu hybrydowym i tylko część czasu spędzasz w biurze, tym bardziej Twój pracodawca może spojrzeć przychylnym okiem na pomysł przychodzenia do pracy w towarzystwie pupila. Takie sytuacje nie będą przecież bardzo częste, ponieważ pozostałe dni pracujesz zdalnie. A skoro jesteśmy przy literze „H”, to nie możemy też pominąć humoru, który ulega poprawie, gdy wiemy, że możemy liczyć na pracodawcę również w takich kwestiach.
Interakcja społeczna - Psy są naturalnymi lodołamaczami. Posiadanie psa w biurze może zachęcić członków zespołu do rozmów, wymiany doświadczeń, tworzenia więzi między sobą oraz wzmacniania poczucie koleżeństwa.
Jakość – jakość pracy i relacji ulega wzmocnieniu. To wystarczająco silna argumentacja!
Kultura organizacji – firmy, które chętnie podejmują ten temat, często są kojarzone z otwartością na różnorodność, elastycznością, uważnością na różne potrzeby, gotowością do dialogu. Taka kultura organizacji sprzyja większemu zaangażowaniu i sprawia, że pracownicy chętniej się z nią identyfikują.
Motywacja do pracy – wszystko to wpływa na nastawienie do miejsca pracy i obowiązków, może zwiększyć motywację i chęć do działania.
Nawyki – Pies w biurze to szansa na wypracowanie zdrowszych nawyków: uporządkowanie dnia czy zwiększenie aktywności fizycznej.
Obniżenie stresu - wykazano, że interakcja z psami zmniejsza poziom stresu i sprzyja poczuciu spokoju. Ich obecność może pomóc w stworzeniu bardziej zrelaksowanego i przyjemnego środowiska pracy. Zwłaszcza w dzisiejszych, niepewnych czasach umiejętność wyciszenia się, odprężenie i obniżenie napięcia są mocno pożądane wśród pracowników.
Poprawa – szeroko rozumiana poprawa: samopoczucia, satysfakcji zawodowej… Psy są znane ze swojej zdolności do podnoszenia na duchu. Ich zabawny i przyjazny charakter może podnieść morale zespołu i poprawić ogólny nastrój w biurze. Dodatkowo, świadomość, że miejsce pracy uwzględnia osobiste potrzeby i preferencje może zwiększyć satysfakcję z pracy. To z kolei może prowadzić do wyższych wskaźników retencji pracowników.
Rutyna – opieka nad psem wymaga rutyny. Może to pomóc zaszczepić w członkach zespołu poczucie odpowiedzialności i struktury, co potencjalnie przeniesie się na ich zadania zawodowe.
Spacer – obecność psa w biurze aktywizuje i wyzwala większą dawkę ruchu. Pracownik robi sobie krótkie przerwy na zabawę czy spacer z psem, co korzystnie wpływa na jego zdrowie: może zaczerpnąć powietrza, „rozchodzić” stres, oderwać się od smartfona, social mediów i scrollowania treści.
Talenty – miejsce pracy przyjazne psom może być atrakcyjnym dodatkiem dla potencjalnych kandydatów do pracy, zwłaszcza dla osób, które są miłośnikami zwierząt lub mają własne psy. Z perspektywy firmy to świetny sposób, by budować przewagę konkurencyjną i przyciągać utalentowanych pracowników wartościowymi benefitami i otwartą kulturą organizacji.
Umiejętności – jako opiekunowie psów nabywamy wiele różnych kompetencji i rozwijamy pozytywne cechy, m.in. odpowiedzialność, uważność, opiekuńczość, systematyczność, komunikatywność.
Work-life balance – zezwolenie pracownikom na przyprowadzanie psów do pracy może złagodzić część stresu związanego z godzeniem pracy i życia osobistego, zwłaszcza jeśli z różnych powodów martwimy się o pozostałe w domu zwierzę albo spędzamy sporo czasu na dojazdach do biura, co znacząco wydłuża naszą nieobecność poza domem.
Zdrowie psychiczne – to kwintesencja korzyści, jakie czerpią w tej sytuacji pracownicy. Inne ważne hasła w tej części alfabetu odnoszą się do zespołowości, zgodności i zasad, czyli tego, o czym mówiliśmy na samym początku. Obecność psa może zadziałać wzmacniająco na zespół i sprzyjać współpracy, ale potrzebna jest zgoda wszystkich jego członków oraz jasno ustalone reguły związane z pobytem zwierzęcia w firmie. Tylko wtedy zaprowadzi nas to do początku, czyli do litery A jak atmosfera pełna radości i odprężenia.
Sprawdź: pracuj.pl/pieski i dowiedz się więcej o akcji Pracuj.pl, w ramach której serwis przekazał Fundacji Rasowy Kundel 50 tysięcy złotych, Kasia Gandor stworzyła film, a Ty możesz przyczynić się do szerzenia świadomości na temat problemu bezdomności psów, próbując zwalczyć go razem z nami! Udostępniając informacje o trwającej akcji, zwiększasz tym samym jej dotarcie, które docelowo ma się przełożyć na… puste schroniska w Polsce. To szczytny cel, a dodatkowo czekają na Ciebie atrakcyjne nagrody. Każdy, kto podzieli się informacją, będzie miał szansę wygrać wspólny spacer z Kasią Gandor i pieskiem z Fundacji Rasowy Kundel.