Porady Życie zawodowe Pierwsza umowa o pracę – fakty i mity
04.03.2019  | 5 min czytania

Pierwsza umowa o pracę – fakty i mity

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Podjęcie pierwszej pracy często wiąże się z dużym stresem. Wiele osób odczuwa niepokój związany z wypełnianiem formalności. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia zawodowego, a także uzyskania rozbieżnych informacji z różnych źródeł. Obalamy więc mity i rozwiewamy wątpliwości dotyczące pierwszej umowy o pracę.

  • Umowa o pracę powinna być sporządzona na piśmie. – FAKT

Co do zasady umowę o pracę należy sporządzić na piśmie – wynika to bezpośrednio z art. 29 § 2 kodeksu pracy. Niemniej jednak ustne ustalenia z przyszłym pracodawcą również są wiążące. Potwierdza to art. 60 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez jej każde zachowanie. Jeśli pracodawca i przyszły pracownik w sposób klarowny przedstawią chęć nawiązania współpracy i jeżeli zostaną sprecyzowane jej najważniejsze elementy (m.in. termin rozpoczęcia, wynagrodzenie, miejsce i wymiar czasu pracy), to można mówić o zawarciu słownej umowy o pracę.

  • Pierwsza umowa o pracę to zawsze umowa na okres próbny lub na czas określony. – MIT

Mylne jest przekonanie, że pierwsza umowa o pracę jest zawsze zawierana na okres próbny lub na czas określony. Co prawda w wielu przypadkach pracodawca, by zapoznać się z umiejętnościami pracownika, decyduje się na podpisanie umowy na okres próbny. Nie jest to jednak reguła – równie dobrze można od razu zaproponować umowę na czas nieokreślony.

Podpisujesz umowę o pracę? Poznaj swoje prawa i obowiązki

  • W czasie trwania pierwszej umowy o pracę osobie zatrudnionej w firmie nie przysługuje urlop. – MIT

Nie jest prawdą, że podczas pierwszej pracy nie przysługuje nam urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 153 § 1 kodeksu pracy, pracownik, który podjął pracę po raz pierwszy, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego wraz z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu całego roku (wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni w zależności od długości okresu zatrudnienia). Warto pamiętać o tym, że podczas określania długości okresu pracy bierze się pod uwagę m.in. okres nauki.

  • Umowa o pracę powinna być zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. – FAKT

Umowa powinna być zawarta nie później niż w dniu rozpoczęcia wykonywania obowiązków. Jeżeli szef zwleka z podpisaniem umowy o pracę, a wymaga stawiania się w firmie, to znaczy, że postępuje niezgodnie z prawem.

Pierwsza praca – prawa nowego pracownika

  • W przypadku podpisania umowy o pracę na okres próbny pracownikowi nie przysługuje okres wypowiedzenia. – MIT

Chociaż nie jest to regułą, wielu pracodawców decyduje się na rozpoczęcie współpracy od zawarcia umowy na okres próbny – szczególnie wtedy, gdy chodzi o pierwszą umowę o pracę danej osoby. Dzięki temu można zweryfikować kwalifikacje kandydata. Wbrew pozorom nie oznacza to, że takiej osobie nie przysługuje okres wypowiedzenia. Zgodnie z art. 34 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy, która została zawarta na okres próbny, wynosi:

  1. 3 dni robocze – w przypadku, gdy długość okresu próbnego nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień – gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie – jeżeli długość okresu próbnego wynosi 3 miesiące.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł