Porady Życie zawodowe Pieniądze i work-life-balance, czyli co motywuje nas do pracy
13.10.2015  | 2 min czytania

Pieniądze i work-life-balance, czyli co motywuje nas do pracy

13.10.2015  | 2 min czytania
Autor wpisu admin

Pracujemy tylko dla pieniędzy? Niekoniecznie. Choć wiele badań potwierdza, że kasa to dla nas nieustająco największy motywator, większość Polaków podkreśla jak ważne są dla nich pozapłacowe aspekty pracy.

Co dla nas w pracy najważniejsze?

Z badań przeprowadzonych przez Benefit Systems wynika, że dla Polaków najważniejszymi aspektami pracy zawodowej są zarobki oraz atmosfera. Szczególnie ważne są te aspekty dla młodych w wieku do 34 lat.

 

- Pieniądze są dla mnie jak najbardziej kluczowym elementem pracy. Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie pracować w miejscu, którego nie lubię, gdzie ludzie są nudni, czy wręcz niemili dla siebie, gdzie nie szanuje się pracowników i traktuje się ich wyłącznie jako siłę roboczą. Praca, pracą, ale atmosfera też jest dla mnie bardzo ważna – mówi Zofia, kierownik projektu w firmie badawczej.

 

W dalszej kolejności badani wymieniali rzetelność i profesjonalizm oraz dogodne godziny pracy. Dla młodych bardzo ważne jest również podejście przełożonego.

 

Motywacja kobiet i mężczyzn

Dodatkowa opieka medyczna oraz możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych są benefitami częściej wybieranymi przez kobiety. To również kobiety częściej wybierają elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy z domu, korzystając z popularnego w ostatnim czasie rozwiązania w postaci home office. Mężczyzn częściej motywuje możliwość awansu oraz dodatkowe premie finansowe.

 

Motywacja młodego pokolenia

Zupełnie inne światło na motywację pracowników rzucają wyniki raportu „Motywacja Młodych 2015”. Pokolenie Y to ludzie kreatywni, dynamiczni, oczekujący szybkich działań, ale też szybkich efektów.

Spodziewają się oni elastyczności, możliwości przejścia na pracę zdalną, a wręcz projektową, a nader wszystko cenią sobie relacje partnerskie. Pokazują to wyniki raportu, z których wynika, że dla młodego pokolenia najważniejsze są:

  • work life balance,
  • dofinansowanie do studiów podyplomowych czy certyfikacji,
  • elastyczny czas pracy,
  • możliwość prezentacji efektów pracy i pomysłów przed zarządem firmy.

 

Co ciekawe, co czwarty ankietowany podkreślał, że powiązanie wynagrodzenia z wynikami pracy całego działu może… obniżyć jego motywację do działania.

Igreki są często postrzegane jako pokolenie bardzo roszczeniowe. Czy więc kierują się, szukając pracy?

- Dla mnie ważne jest gdzie i za ile, ale również z kim będę pracować – mówi Ola, studentka iberystyki, aktualnie szukająca pracy.

- Chciałbym być częścią czego naprawdę dużego, realizować projekty, nie dla samej idei ich realizowania, ale by miały realny wpływ na innych – przyznaje Joanna, studentka zarządzania w Szkole Głównej Handlowej.

Oceń artykuł