Porady Życie zawodowe Piękna płeć też potrafi, czyli jak skutecznie negocjować pensję
09.03.2016  | 5 min czytania

Piękna płeć też potrafi, czyli jak skutecznie negocjować pensję

09.03.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Z danych serwisu www.zarobki.pracuj.pl wynika, że Polki zarabiają 14,8% mniej niż Polacy. Podobny problem istnieje w całej Unii Europejskiej i wielu innych krajach. Okazuje się także, że kobiety rzadziej walczą o wyższą pensję - mężczyźni swoje wynagrodzenie negocjują ponad 8 razy częściej! Pytamy ekspertów, jak panie powinny podchodzić do negocjacji finansowych, aby wychodzić z nich z dobrymi zarobkami. Rady przydadzą się nie tylko płci pięknej!

Europejski problem

Niższe w porównaniu z mężczyznami wynagrodzenie nie jest problemem, z którym mierzą się tylko Polki. W obrębie całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 16% mniej niż mężczyźni. Oznacza to, że muszą one przepracować prawie 60 dni więcej, aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn. Zniwelowanie tych różnic stanowi jeden z priorytetów całej unii, która od 2011 roku obchodzi Europejski Dzień Równych Płac .

Sztuka negocjacji

W opinii Lindy Babcock, ekspertki Carnegie Mellon University, różnice w wynagrodzeniu, poza innymi czynnikami, mogą być spowodowane także niewłaściwym podejściem do negocjacji. Jak pokazują badania przeprowadzone przez ekspertkę, tylko 7% kobiet negocjuje pierwsze zaproponowane przez pracodawcę wynagrodzenie. Mężczyźni swoje wynagrodzenie negocjują ponad 8 razy częściej! Nie ulega wątpliwości, że rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych. Jednak jak pokazują wyniki raportu „Podwyżka bez tabuzdenerwowanie wywołują częściej u kobiet (49%) niż u mężczyzn (35%). Jeśli do rozmowy o finansach dochodzi, kobiety rzadziej niż mężczyźni (47% do 58%) mówią o konkretnych, oczekiwanych kwotach.

Problem siedzi w głowie

Z moich doświadczeń wynika, że powodem różnic w zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami bywa... niska samoocena i zbyt mała pewność siebie pań. Niestety wiele z nas nie wierzy we własne siły na tyle, aby jednocześnie wycenić swoje kompetencje i korzyści dla przyszłego pracodawcy odpowiednio wysoko – zwraca uwagę Dominika Nawrocka, prezes Fat ROI oraz autorka książki „Kobieta i pieniądze”. Podkreśla również, że panie powinny uczyć się podkreślania swoich zalet, dokonań i przewag konkurencyjnych.

Negocjacje z przygotowaniem

Do negocjacji o podwyżkę w aktualnej pracy czy podczas rozmów o finansach u potencjalnego pracodawcy należy się przygotować – przypomina Nawrocka. Od czego zacząć?

Dobrze już na początku określić kwotę maksymalną i minimalną naszego oczekiwanego wynagrodzenia. Ta pierwsza to kwota od której rozpoczynamy rozmowy. Natomiast kwota minimalna to dolna granica, której nie możemy przekroczyć. Dlatego, jeśli w negocjacjach schodzimy w dół, to należy to robić ostrożnie, a już na pewno nie przekraczać określonej wcześniej kwoty minimalnej – proponuje ekspert.

Pieniądze to nie wszystko

Kobiety oczekują dobrych zarobków – i to właśnie zarobki są, jak wynika z badania Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój" kluczowym czynnikiem zachęcającym je do poszukiwania czy zmiany pracy. Wskazuje na nie 40% ankietowanych. Co ciekawe, blisko co piąta kobieta deklaruje, że zacznie poszukiwać nowej pracy po uzyskaniu informacji, że na jej stanowisku w innej firmie zarabia się lepiej (18%).

Przystępując do jakichkolwiek negocjacji finansowych należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze.

Być może będzie to bardziej elastyczny czas pracy, praca z domu 2 dni w tygodniu, sfinansowanie studiów podyplomowych, albo dodatkowe ubezpieczenie. I takie wybrane korzyści warto mieć w zanadrzu podczas negocjacji, bo być może okaże się, że pracodawcy zależy na tym samym i znalezienie wspólnego pola porozumienia będzie szybsze niż nam się wydaje – przypomina Dominika Nawrocka.

Powiem optymizmu

Dokładniejsza analiza danych z serwisu www.zarobki.pracuj.pl pozwala wskazać specjalizacje, w których kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, a nawet więcej. Są to m.in marketing i PR, HR, administracja biurowa, szkolenia czy prawo.

kobieta_praca_01 (1)

Oceń artykuł