Porady Życie zawodowe Piękna płeć też potrafi, czyli jak skutecznie negocjować pensję
09.03.2016

Piękna płeć też potrafi, czyli jak skutecznie negocjować pensję

09.03.2016
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Z danych serwisu www.zarobki.pracuj.pl wynika, że Polki zarabiają 14,8% mniej niż Polacy. Podobny problem istnieje w całej Unii Europejskiej i wielu innych krajach. Okazuje się także, że kobiety rzadziej walczą o wyższą pensję - mężczyźni swoje wynagrodzenie negocjują ponad 8 razy częściej! Pytamy ekspertów, jak panie powinny podchodzić do negocjacji finansowych, aby wychodzić z nich z dobrymi zarobkami. Rady przydadzą się nie tylko płci pięknej!

Europejski problem

Niższe w porównaniu z mężczyznami wynagrodzenie nie jest problemem, z którym mierzą się tylko Polki. W obrębie całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 16% mniej niż mężczyźni. Oznacza to, że muszą one przepracować prawie 60 dni więcej, aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn. Zniwelowanie tych różnic stanowi jeden z priorytetów całej unii, która od 2011 roku obchodzi Europejski Dzień Równych Płac .

Sztuka negocjacji

W opinii Lindy Babcock, ekspertki Carnegie Mellon University, różnice w wynagrodzeniu, poza innymi czynnikami, mogą być spowodowane także niewłaściwym podejściem do negocjacji. Jak pokazują badania przeprowadzone przez ekspertkę, tylko 7% kobiet negocjuje pierwsze zaproponowane przez pracodawcę wynagrodzenie. Mężczyźni swoje wynagrodzenie negocjują ponad 8 razy częściej! Nie ulega wątpliwości, że rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych. Jednak jak pokazują wyniki raportu „Podwyżka bez tabuzdenerwowanie wywołują częściej u kobiet (49%) niż u mężczyzn (35%). Jeśli do rozmowy o finansach dochodzi, kobiety rzadziej niż mężczyźni (47% do 58%) mówią o konkretnych, oczekiwanych kwotach.

Problem siedzi w głowie

Z moich doświadczeń wynika, że powodem różnic w zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami bywa... niska samoocena i zbyt mała pewność siebie pań. Niestety wiele z nas nie wierzy we własne siły na tyle, aby jednocześnie wycenić swoje kompetencje i korzyści dla przyszłego pracodawcy odpowiednio wysoko – zwraca uwagę Dominika Nawrocka, prezes Fat ROI oraz autorka książki „Kobieta i pieniądze”. Podkreśla również, że panie powinny uczyć się podkreślania swoich zalet, dokonań i przewag konkurencyjnych.

Negocjacje z przygotowaniem

Do negocjacji o podwyżkę w aktualnej pracy czy podczas rozmów o finansach u potencjalnego pracodawcy należy się przygotować – przypomina Nawrocka. Od czego zacząć?

Dobrze już na początku określić kwotę maksymalną i minimalną naszego oczekiwanego wynagrodzenia. Ta pierwsza to kwota od której rozpoczynamy rozmowy. Natomiast kwota minimalna to dolna granica, której nie możemy przekroczyć. Dlatego, jeśli w negocjacjach schodzimy w dół, to należy to robić ostrożnie, a już na pewno nie przekraczać określonej wcześniej kwoty minimalnej – proponuje ekspert.

Pieniądze to nie wszystko

Kobiety oczekują dobrych zarobków – i to właśnie zarobki są, jak wynika z badania Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój" kluczowym czynnikiem zachęcającym je do poszukiwania czy zmiany pracy. Wskazuje na nie 40% ankietowanych. Co ciekawe, blisko co piąta kobieta deklaruje, że zacznie poszukiwać nowej pracy po uzyskaniu informacji, że na jej stanowisku w innej firmie zarabia się lepiej (18%).

Przystępując do jakichkolwiek negocjacji finansowych należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze.

Być może będzie to bardziej elastyczny czas pracy, praca z domu 2 dni w tygodniu, sfinansowanie studiów podyplomowych, albo dodatkowe ubezpieczenie. I takie wybrane korzyści warto mieć w zanadrzu podczas negocjacji, bo być może okaże się, że pracodawcy zależy na tym samym i znalezienie wspólnego pola porozumienia będzie szybsze niż nam się wydaje – przypomina Dominika Nawrocka.

Powiem optymizmu

Dokładniejsza analiza danych z serwisu www.zarobki.pracuj.pl pozwala wskazać specjalizacje, w których kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, a nawet więcej. Są to m.in marketing i PR, HR, administracja biurowa, szkolenia czy prawo.

kobieta_praca_01 (1)

Oceń artykuł